Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
گفت‌وگوی روز

«اخراج یوسفی، درجه‌دار آذربایجانی ارتش»

2010 April 28

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«فیروز یوسفی»، درجه‌دار نیروی زمینی ارتش و از فعالین آذربایجان از اشتغال در ارتش اخراج شد.

کمسیون رسیدگی به تخلفات کارکنان ارتش طی حکمی در ۱۲ اسفند ۸۸ دلیل اخراج یوسفی را هم‌کاری با افراد و گروه‌های «تجزیه طلب»، اقدام علیه «امنیت ملی» و ترویج «قومیت‌گرایی» و «پان‌ترکیسم» در شهرهای تهران و مراغه عنوان کرده است.

پرونده این درجه‌دار نیروی زمینی با پیشنهاد حفاظت اطلاعات ارتش در کمسیون رسیدگی به تخلفات کارکنان رسیدگی شده و کمسیون، رای به عدم صلاحیت امنیتی یوسفی و بازخرید اجباری وی داده است.

فیروز یوسفی از فعالین مدنی آذربایجان است که در نیمه دوم سال ۸۷ در رابطه با شرکت در مراسم گرامی داشت ستارخان در تهران و پخش پیام تبریک سال نو به زبان ترکی در مراغه بازداشت شده بود.

این فعال مدنی آذربایجانی هم‌اکنون به قید وثیقه و ضمانت به صورت موقت آزاد است اما پرونده وی در دادگاه‌های انقلاب تهران و مراغه در جریان است و تا کنون حکمی برای وی صادر نشده است.

صدور حکم اخراج این نظامی آذربایجانی در حالی صادر می‌شود که طبق قوانین ایران صدور احکام در کمسیون‌های رسیدگی به تخلفات کارکنان ارگان‌های حکومتی، پیش از صدور حکم دادگاه مجاز نیست و صرف طرح اتهاماتی به افراد نمی‌تواند ‌مستمسکی برای اخراج آن‌ها از مشاغل‌شان باشد.

این در حالی است که فیروز یوسفی خود اشاره دارد که اتهام‌هایی نظیر «پان‌ترکیسم» و «جدایی‌طلبی» که به این قبیل فعال‌ها زده می‌شود بیشتر با هدف ایجاد تنش و فرافکنی است. او معتقد است به آزادی مشروح در قانون اساسی و حقوق قومیتی پای‌بند است و این به معنای جدایی‌‌طلبی نیست.‌

در خصوص اخراج فیروز یوسفی و وضعیت پرونده قضایی‌اش اردوان روزبه با وی صحبت کرده است که درپی می‌آید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای یوسفی شما درجه‌دار  نیروی زمینی ارتش بودید و اخیرن بازداشت شدید. دلیل اخراج شما چیست؟

من به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و فعالیت‌های «پان‌ترکیسمی» و «تجزیه طلبانه» در کمسیون رسیدگی به تخلفات کارکنان ارتش محاکمه شدم. در آن‌جا رای اخراج من از ارتش و بازخرید من صادر شد.

اما پرونده‌ای هم در دادگاه عادی برای شما تشکیل شده است. درسته؟

هنوز این دادگاه تشکیل نشده و من به قید وثیقه آزاد هستم.

آقای فیروز یوسفی آیا شما فعالیت خاصی در زمینه‌ی پان‌ترکیسم داشتید؟

چنین فعالیتی نبوده و من هم چنین فعالیتی انجام ندادم. من در 25 آبان 87 به دلیل نوشتن جزوه‌ای در مورد مطالبات ملی آذربایجانی‌ها و نقدی بر تاریخ در تهران دست‌گیر شدم. مدت 24 روز در سلول انفرادی در بند 209 زندان اوین بودم. سپس در 27 اسفند 87 به اتهام پخش کارت تبریک سال نو به زبان ترکی در مراغه دست‌گیر شدم. فعالیت‌های من کاملن مدنی و برای درخواست تحصیل به زبان مادری و احقاق حقوق ملی بوده است.

آیا استخدام در ارتش برای چنین فعالانی با موانع مواجه نیست؟ آیا کسی که وارد ارتش می‌شود اجازه ندارد در این زمین‌ها ابراز نظر کند؟

شخص نظامی  اصلن نمی‌تواند فعالیت سیاسی انجام دهد. اما من جدیدن متوجه شدم که  فعالیت مدنی هم نمی‌تواند انجام دهد.

وضعیت شما قابل گذشت نبوده و امکان ندارد که به شغل قبلی خود برگردید؟

در جلسه‌ای که تشکیل شد به اخراج من رای دادند و به من گفتند که شما صلاحیت امنیتی خدمت به ارتش را  ندارید و باید از ارتش بیرون بروید.

توضیح بیشتری در مورد  زمان زندانی خود در بند 209 اوین و انفرادی به ما بدهید. آیا زمانی که شما ارتشی بودید نباید توسط دادگاه نظامی تشکیل پرونده می‌شد و در مراجع نظامی دست‌گیر می‌شدید. یا این‌که امکان آن بود که مانند شخص عادی در بند 209 به سر ببرید؟

معمولن باید همان کار را انجام می‌دادند. اما پرونده‌های امنیتی را به دادگاه انقلاب ارجاع می‌دادند.

در انفرادی با مشکلی مواجه شدید؟ وضعیت بازجویی‌های شما به چه صورتی بود؟

من از لحاظ روانی در فشار بودم و به‌طور مداوم بازجویی می‌شدم.

دیدگاه شما نسبت به مردم چیست؟ آیا مردم حق دارند اعتراض داشته باشند؟

بر طبق اصول قانون اساسی مردم می‌توانند اعتراض کنند. اما ظاهرن در ایران نمی‌شود. ما هروقت که بخواهیم زبان مادری خودمان در مدارس تدریس شود با چنین اتهاماتی مانند تجزیه‌طلبی و پان‌ترکیسم که برچسب‌هایی هستند برای سرکوبی فعالین مدنی آذربایجان، روبه‌رو می‌شویم.

ما می‌خواهیم به تبعیضات اقتصادی و فرهنگی پایان داده شود، تاریخ فرهنگی و هویت خود را داشته و آزاد باشیم. اما  تلاش برای احقاق حقوق و این خواسته‌های ‌اولیه‌ی ما ‌در ایران جرم محسوب می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment