Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
وزیر اندونزیایی:

«همه جزایر خود را در سازمان‌ملل به ثبت می‌رسانیم»

2009 August 28

20090828-indonesia-map

وزیر منابع‌دریایی اندونزی گفت که برنامه ثبت تمامی جزایر این کشور تا سال 2012 در سازمان‌ملل در دستورکار وزارت‌خانه متبوع وی قراردارد.

خبرگزاری شین‌هوا به‌ نقل از «فردی نامبری» نوشت: «ثبت تمامی جزایرکشور به‌منظور تعیین دقیق مرزها و نیز حفظ تمامیت ارضی این کشور در سازمان‌ملل ضروری‌است و دولت اندونزی به‌منظور شناسایی جهانی این جزایر به عنوان مایملک اندونزی در این راستا نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد.

به گفته وزیر منابع دریایی اندونزی از آنجایی که جزیره‌هایی مرزی و دورافتاده بیشتر در معرض خطر نابودی و یا تهدید قراردارند، اولویت ثبت با این دسته از جزایر خواهدبود.

بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته از طریق عکس‌های ماهواره‌ای، مجمع‌الجزایر اندونزی از بیش از 17 هزار جزیره کوچک و بزرگ تشکیل‌شده و این کشور تا سال 2007، حدود پنج هزار جزیره را در سازمان‌ملل به ثبت رسانیده‌است.

درهمین‌حال «نامبری» از احتمال کاهش این تعداد جزیره به حدود 15 هزار جزیره در حالت بسیار خوش‌بینانه خبرداده و خاطرنشان ساخته که ارزیابی‌های دقیق علمی نشان می‌دهد بسیاری از مناطقی که پیش از این تخت عنوان «جزیره» ثبت شده‌اند، تنها «صخره‌های» دریایی کوچک و غیر‌قابل استفاده هستند که نمی‌توان عنوان «جزیره» به آنها اطلاق‌کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|