Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
صبغت‌اله سنجر، رییس اداره سیاست‌گذاری دفتر ریاست جمهوری افغانستان:

«گزارش پنتاگون دقیق نیست»

2010 May 01

مقامهای افغان به انتشار گزارش وزارت دفاع آمریکا‌- پنتاگون- واکنش نشان داده و آن را «غیردقیق» خوانده‌اند. در این گزارش آمده که تنها یک چهارم مناطق کلیدی در افغانستان از دولت این کشور حمایت می‌کند.

صبغت‌اله سنجر، رییس اداره سیاست‌گذاری دفتر ریاست جمهوری افغانستان در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که در شرایط کنونی افغانستان، امکان ندارد که نظرسنجی دقیقی از مردم این کشور انجام شود.

آقای سنجر گفت: «این گزارش‌ها (گزارش پنتاگون) خوب است. برای افغانستان خوب است و برای متوجه ساختن مردم، نهادهای دولتی و غیردولتی خوب است، ولی دقیق نیست، به دلیل این که در شرایط کنونی هیچ امکان ندارد ارزیابی‌هایی که از سوی هر نهاد یا مرجعی که صورت می‌گیرد، دقیق باشد و نظر همه مردم را انعکاس بدهد.»

رییس سیاست‌گذاری دولت آقای کرزی افزود: «من با این (گزارش) موافق نیستم. ارقامی که داده‌اند، ارقامی پایینی است. خوشبختانه رییس جمهوری افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری ثابت کرد که از (حمایت) آرای خوب مردم افغانستان برخوردار است و از طرف مردم مجددن به حیث رییس جمهوری انتخاب شد. فکر می‌کنم این دقیق‌تر است.»

گزارش تازه پنتاگون در حالی منتشر شده که قرار است حامد کرزی در ماه مه آینده به واشنگتن رفته و با باراک اوباما، رییس جمهوری و دیگر مقام‌های بلندپایه آمریکایی دیدار و گفت‌وگو کند.

درگزارش پنتاگون که در صد و پنجاه و دو صفحه منتشر شده، آمده است که «ارزیابی کلی حاکی از آن است که مردم بیست و چهار درصد از نواحی و محدوده های کلیدی (یعنی بیست و نه منطقه از یک‌صد و بیست منطقه مورد نظر) طرف‌دار و حامی دولت مرکزی افغانستان هستند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,