Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«تولید اولین واکسن سرطان‌»

2010 May 01

سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) روز پنج‌شنبه 29 آوریل 2010 با تایید تولید اولین واکسن سرطان قدم به دورانی جدید از درمان سرطان در جهان گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، این واکسن با نام «Provenge» با هدف درمان سرطان پروستات ساخته شده است و در دوره‌های آزمایش کلینیکی توانسته است در مقایسه با دارونماها طول عمر بیماران را تا چهار ماه افزایش دهد. این دارو شیوه‌ای برای درمان یا پیش‌گیری از بیماری به شمار نمی‌رود و شباهتی به واکسن‌هایی که برای درمان سرخک یا هپاتیت تولید شده‌اند ندارد اما واکسن درمانی به شمار می‌رود. به این معنی که می‌تواند توانایی سیستم ایمنی بدن بیمار را بهبود ببخشد.

تا کنون ده‌ها نمونه واکسن برای انواع مختلف سرطان تولید شده‌اند اما واکسن Provenge اولین نمونه‌ای است که مورد تایید سازمان FDA قرار گرفته است. عدم تایید این دارو در حدود سه سال منجر به اعتراض شدید بیماران و سرمایه‌گذاران شده بود.

شیوه‌های رایج درمان سرطان از قبیل پرتو‌درمانی، شیمی‌درمانی و حتا جراحی برداشتن پروستات صدمات زیادی به بدن بیمار وارد می‌آورند و از این رو دارویی که بتواند سیستم ایمنی طبیعی بدن بیمار را تحریک کرده و بهبود ببخشد می‌تواند جای‌گزین ارزش‌مندی برای این شیوه‌ها به شمار رود. میزان اثرات جانبی این واکسن نیز بسیار محدود بوده و در حد تب، خستگی و درد بوده است.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، واکسن Provenge برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که سرطان پروستات تمامی بدن آن‌ها را فراگرفته باشد. در سال 2009 موسسه ملی سرطان در آمریکا از حدود 192 هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان پروستات خبر داد که در حدود 27 هزار نفر از آن‌ها در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,