Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
منوچهر متکی:

«صدور روادید تکلیف آمریکا است»

2010 May 02

وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی صدور روادید برای حضور مقامات کشورها در سازمان ملل را، «یک تکلیف» برای آمریکا دانست.

منوچهر متکی روز شنبه، در کنفرانس خبری مشترکی که با وزیر خارجه‌ی گینه‌ی کوناکری در تهران برگزار شده بود گفت: «دولت آمریکا حق استفاده‌ی ابزاری از صدور ویزا برای هیت‌های دیگر کشورها را ندارد و نباید با چنین روی‌کردی تلاش کند شورای امنیت و سازمان ملل را به گروگان بگیرد».

این در حالی است که پیش از این قانون‌گذاران آمریکایی از هیلاری کلینتون خواسته بودند از سفر محمود احمدی‌نژاد به آمریکا جلوگیری شود.

به گزارش فردا، منوچهر متکی هم‌چنین گفته است: «امیدواریم مسوولان آمریکایی برخی از اظهاراتی که در چند روز گذشته در مورد صدور روادید مطرح کردند را تصحیح کنند و پس بگیرند و به وظیفه خود به عنوان میزبان سازمان ملل عمل کنند.»

هیلاری کلینتون روز پنج‌شنبه هشدار داده بود هرگونه تلاش محمود احمدی‌نژاد برای ایجاد شبهه درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و انحراف افکار عمومی در جریان کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

منوچهر متکی گفته است: «فکر نمی‌کنیم جز حقوق کشور دیگری مانند آمریکا باشد که مطرح کنند که ما براساس چه دیدگاهی در کنفرانس بازنگری ان‌‌پی‌‌تی شرکت می‌کنیم. دیدگاه‌های ما در مورد ان‌‌پی‌‌تی کاملن روشن است و در فرصت‌های مختلف آن را بیان کردیم و گفته‌ایم متاسفانه برخی از کشورها مانند آمریکا به شدت آن را تضعیف کرده‌اند.»

پیش از این وزارت خارجه‌ی آمریکا اعلام کرده بود برای شماری از اعضای هیت ایرانی شرکت‌کننده در کنفرانس بازنگری معاهده‌ی ان‌پی‌تی در نیویورک روادید صادر شده است اما چهارده سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی آمریکا، نوشته بودند: «این مضحک است که اجازه داده شود تلاش‌ها برای جلوگیری از دست‌یابی گروه‌های تروریستی و دولت‌های سرکش به سلاح‌های هسته‌ای به تمسخر گرفته شود».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,