Saturday, 18 July 2015
27 March 2023

«مشکلات آموزشی مهم‌ترین دغدغه‌ی ایرانیان مقیم مالزی»

2009 August 30

ایرنا

یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی ایرانیان مقیم مالزی مسایل آموزشی آنان و استفاده از امکانات مدرسه ایرانیان در این کشور است که همواره با مشکلاتی همراه بوده و به واسطه این مسایل اعتراضاتی را در این خصوص برانگیخته است.
ایرانیانی که برای تحصیل و یا امور دیگر به مالزی سفر می‌کنند در ابتدا این‌گونه تصور می‌کنند که با توجه به امکاناتی که دولت جمهوری اسلامی ایران که مدرسه ایرانیان یکی از آنان است برای این منظور تدارک دیده است برای رفع مشکلات آنان کفایت می‌کند و با اطمینان کامل به همراه خانواده خود به این کشور عزیمت می‌کنند اما این حقیقت که همواره مورد غفلت قرار می‌گیرد، ظرفیت محدود این امکانات و محدودیت‌هایی است که برای فعالیت‌های مختلف به ویژه امور آموزشی فرزندان ایرانیان در کشور مالزی وجود دارد.

20090830-madares-koocheh
در حقیقت می‌توان گفت که این محدودیت‌ها تنها به کشور مالزی تعلق ندارد و مشکلاتی از این دست برای ایرانیان در همه کشورهای جهان وجود دارد.
گر چه برخی از ایرانیان که قصد اقامت طولانی مدت در مالزی را دارند فرزندانشان رادر مدارس بین‌المللی مالزی که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است ثبت نام می‌کنند و از این بابت نگرانی ندارند. اما این مدارس نیز به دلیل متفاوت بودن فرهنگ‌ها مشکلاتی را برای دانش آموزان ایرانی ایجاد می‌کند.
مجتمع آموزشی امام خمینی شهر کوالالامپور مالزی سال‌هاست که به عنوان مدرسه سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور مشغول به فعالیت است . در سال‌های اولیه راه‌اندازی این مدرسه که حضور ایرانیان در مالزی تا حد کنونی گسترش نیافته بود، فعالیتی مناسبی داشت و با توجه به تعداد دانش آموزان شاغل به تحصیل در آن فضای آموزشی موجود نیز کفایت می‌کرد اما در سال‌های اخیر با توجه به افزایش ایرانیان مقیم مالزی مشکلاتی جدی در امر آموزش در این مدرسه به وجود آمده است.
مهدی خندق آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی درباره مسایل به وجود آمده در زمینه فعالیت مدرسه ایرانیان در مالزی می‌گوید: «ظرفیت این مدرسه در حقیقت 200 دانش آموز بود و تا زمانی که این تعداد دانش آموز در مدرسه مشغول به تحصیل مشکلی وجود نداشت اما با افزایش 300 درصدی تعداد دانش آموزان این مدرسه ظرفیت مناسبی برای این تعداد دانش آموز نداشت و این موضوع سبب شد که مشکلاتی در این خصوص به وجود آید. »
از جمله مشکلاتی که اکنون برای مدرسه ایرانیان به وجود آمده اعتراض همسایگان مالزیایی این مدرسه است. مدرسه ایرانیان در منطقه‌ای مسکونی قرار گرفته است و با توجه به انبوه دانش آموزان شاغل به تحصیل در آن که به 700 نفر می‌رسند، برای مردم این منطقه نیز مشکلاتی را به وجود آورده به گونه‌ای که آن‌ها اعتراض خود را به دولت مالزی اعلام کرده و حکم انتقال مدرسه از مکان موجود صادر شده است و بر این اساس مقامات مسوول از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و دیگر اعضای نمایندگی مدتی است که در تب و تاب انتقال مدرسه از مکان فعلی به محلی مناسب هستند.

با توجه به محدودیت،  امکانات دولتی قادر به تامین همه نیازهای آموزشی ایرانیان مقیم مالزی نیست و بر این اساس به نظر می رسد حضور بخش خصوصی می تواند تا حدودی مشکلات را حل و فصل کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این خصوص می‌گوید: «سفارت تا کنون تلاش‌های گسترده‌ای را برای یافتن مکانی مناسب برای مدرسه ایرانیان انجام داده و بر این اساس از 50 ساختمان در سراسر کوالالامپور بازدید کرده است اما بر اساس اعلام سازمان بازرسی در مکان‌یابی برای تاسیس مدرسه باید 5 محور و استاندارد را در نظر گرفت که این 5 محور کار را کمی مشکل‌تر کرده بود و مجبور بودیم ساختمان‌هایی را بیابیم که با محورهای اعلام شده هم‌خوانی داشته باشد.
با توجه به محدودیت امکانات که به آن اشاره شد امکانات دولتی قادر به تامین همه نیازهای آموزشی ایرانیان مقیم مالزی نیست و بر این اساس به نظر می رسد حضور بخش خصوصی می تواند تا حدودی مشکلات را حل و فصل کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به ضرورت حضور فعال بخش خصوصی در بخش آموزش و تاسیس مدرسه غیرانتفاعی در مالزی، گفت:  «آموزش و پرورش در این زمینه 40 مجوز صادر کرده و این امکان برای بخش خصوصی وجود دارد که در خصوص تاسیس مدرسه ایرانی در مالزی مشارکت داشته باشد. »
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی در عین حال گفت که تا کنون تنها یک ایرانی در این خصوص آمادگی خود را اعلام کرده و مکان مناسبی را نیز در نظر گرفته است که احتمالا به زودی اقدام به ثبت نام کردن برای سال جدید تحصیلی خواهد کرد.
این موضوع اکنون به دغدغه‌ای برای ایرانیان مقیم مالزی تبدیل شده و عده زیادی از آنان این سوال را مطرح می‌کنند که پس از به وجود آمدن مشکلات و ضرورت تغییر مکان مدرسه ایرانی تا مهر ماه سال جاری امکان تاسیس مدرسه در نقطه دیگری از شهر وجود دارد؟
سفیر جمهوری اسلامی ایران در این خصوص گفت: «پس از بازدید از ساختمان‌های مختلف در نهایت یک ساختمان که با محورهای اعلام شده تطابق دارد در خیابان امپنگ یافته‌ایم که در حال نهایی کردن اجاره آن هستیم و این موضوع نیز به زودی نهایی خواهد شد و ایرانیان مقیم نیز از این بابت نگرانی نداشته باشند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|