Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
گزارش اجتماعی

«طلاق، حلال بی کمال»

2010 May 08

سروش / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در حاشیه زندگی روزمره ایرانیان رخ می‌دهد پدیده «طلاق» است. طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است. این واقعه به طور معمول زمانی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زن و شوهر ناسازگاری و تنش وجود دارد. طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی‌ها و سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن‌ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن در دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود که طلاق نه تنها در اسلام بلکه در آیین‌های مذهبی دیگر نیز رواج داشته است. بر اساس باور مسلمانان طلاق منفورترین حلال نامیده شده‌است و از این واقعه عرش الهی می‌لرزد.

به گفته‌ی جامعه شناسان طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی محسوب می‌شود که  آثار شومی مانند  سرگردانی، نگرانی و تعارض‌های روانی فرزند یا فرزندان که می‌تواند به صورت‌های مختلف مانند غم زدگی، گوشه‌گیری، خانه گریزی، اضطراب، افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری خود را نشان دهد در پی دارد.

کارشناسان امور اجتماعی می‌گویند، دوران گذار و عبور از جامعه سنتی به مدرن که در ایران در جریان است، اصولی، با مطالعه و درست انجام نمی‌شود، آن‌ها می‌گویند این عبور پر شتاب و این که امور فرهنگی با نرخ توسعه یافتگی در ایران هماهنگی ندارد از عوامل رشد کم سابقه میزان طلاق در ایران است.

از دیگر علل طلاق در جامعه ایرانی از سوی کارشناسان نداشتن مهارت‌های زندگی عنوان شده است. بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند زنان و خانواده‌های ایرانی غالبن بسیار سازگار و حاضر به سازش به شرط تامین حداقل‌ها هستند.

سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرده است که در سال جاری هر سه دقیقه یک طلاق در ایران ثبت شده است.

بنا بر اعلام  این سازمان، بیشتر از نیمی از طلاق‌های ثبت شده در سال گذشته مربوط به زوج‌هایی است که شش ماه تا پنج سال سابقه زندگی مشترک داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، تعداد طلاق ثبت شده در سال 88 بیش از ۱۲۵ هزار مورد اعلام شده که این تعداد نسبت به آمار سال ۱۳۷۸ دو برابر شده است.

آمار نشان می‌دهد از هر 100 ازدواج 25 مورد آن منجر به طلاق می‌شود و این در حالی ‌است که بیش از 30 درصد از طلاق‌ها در سال اول و بیش از 50 درصد در 5 سال اول ازدواج رخ می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال در سه ماه اول سال 88 حدود 24 هزارو 663 مورد طلاق ثبت شده. با احتساب این‌که که در هر فصل حدود 25 هزار طلاق اتفاق می‌افتد احتمالن به این معناست که این رقم در سال به حدود 100 هزار مورد می‌رسد.

استان تهران هم‌چون سال‌های گذشته بیشترین تعداد طلاق ثبت شده را با بیش از ۳۴ هزار مورد طلاق در سال ۸۸ به خود اختصاص داده است و خراسان رضوی با بیش از ۱۲ هزار مورد طلاق در رتبه دوم قرار گرفته است.

هم‌چنین استان ایلام  با ثبت ۴۲۰ مورد طلاق کمترین آمار در سال ۱۳۸۸ را به خود اختصاص داد.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که اسفند ماه سال گذشته جواد صادقی رییس مجتمع قضایی شماره دو خانواده  تهران در همایشی که در مرکز همایش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده بود، از وجود ۶ میلیون زن طلاق گرفته در کشور خبر داد.

به گقته این قاضی دادگاه خانواده  در ایران به علت وجود عوامل متعدد، نهاد خانواده متزلزل و آسیب‌پذیر شده است.

آقای صادقی هم‌چنین اظهار داشت که در مناطق مرفه‌نشین میزان آمار  طلاق بالاتر است.

بر اساس آمار و اطلاعات معاونت آمار و انفورماتیک ثبت احوال کل کشور واقعه طلاق در سال 88 نسبت به 10 سال گذشته 54 درصد رشد یافته است. این آمار و ارقام منتشر شده در مورد طلاق در ایران، نگرانی بسیاری از صاحبان امر را برانگیخته است. سیر صعودی این پدیده در ایران سبب شده تا هر کسی به زعم خود آن را تفسیر کند و علت‌های  مختلفی را بابت این مقوله کشف کند.

به هر روی این از بدیهیات است که برای چاره کردن رشد فزاینده پدیده طلاق، باید درک درستی از علل و عوامل آن به دست آورد اما به راستی چه کسی می‌تواند همه را به درکی مشترک برساند؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,