Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
با اعلام نتیجه شمارش 35 درصد آرا

«کرزی پیشتاز رقبای خود در انتخابات افغانستان است»

2009 August 30

20090830-afghanistan-election

ایرنا

داوود علی نجفی رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان عصرشنبه به خبرنگاران گفت: «از ساعت 17پنج‌شنبه هفته قبل تاکنون، دو میلیون و 140هزار و 643رای شمارش شد که کرزی با کسب 940هزار و 558 رای در صدر نامزدها قرار دارد. »
وی افزود: «عبدالله عبدالله (وزیرخارجه پیشین) دیگر نامزد ریاست جمهوری با کسب 638هزار و 924رای دوم و رمضان بشر دوست(وزیر سابق شهرسازی) با کسب 277هزارو 403رای در جایگاه سوم قرار دارد. »
نجفی هم‌چنین ادامه داد: «اشرف غنی احمدزی(وزیرپیشین دارایی) ، میرویس یاسینی(نماینده مجلس)، شهنواز تنی(وزیر دفاع سابق) و ملاعبدالسلام راکتی(فرمانده پیشین طالبان و عضو مجلس) به ترتیب در ردیف چهارم تا هفتم قرار دارند. »
وی یادآور شد: «تاکنون آرای 9هزار و 460صندوق رای در بانک اطلاعات کمیسیون انتخابات و با حضور نمایندگان داوطلبان ریاست جمهوری ثبت شده است. »
نجفی در عین حال تاکید کرد : «در صورت اعتراض به نتایج آرای صندوق‌های رای ، از ثبت آمار صندوق مورد نظر در بانک اطلاعات پرهیز می شود. »
این مقام افغان ادامه داد: «نتایج آرا از این پس یک روز در میان اعلام خواهد شد. »
هفته قبل اعلام شده بود که نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری از ساعت 17سه شنبه هفته قبل هر روز اعلام می شود.
تاکنون کمیسیون انتخابات افغانستان آماری از تعداد شرکت کنندگان در انتخابات ارایه نداده است اما با توجه به تفاوت تعداد رای‌دهندگان در جنوب، شمال، شرق و غرب پیش بینی می شود، پنج و نیم تا هفت و نیم میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده باشند.
در حالی‌که نمایندگان کرزی وعبدالله براین باور هستند،این دو در مرحله اول با کسب بیش از نیمی از آرای ماخوذه برای پنج سال روانه کاخ ریاست جمهوری خواهند شد، اما شماری از کارشناسان بر این عقیده‌اند، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|