Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
برای مدت چهار ماه

«منشور حقوق بشر کوروش بزرگ به ایران سپرده شد»

2009 August 30

20090830-manshour-koroosh

همشهری

منشور حقوق بشر کوروش بزرگ موسوم به استوانه کوروش ‎Cyrus human right cylinder ‏ قرار است تا پایان امسال و به‌مدت ۴ ماه به موزه ملی ایران بیاید.

محمدرضا مهراندیش، رییس موزه ملی ایران در مراسم اهدای قلم منشور کوروش به موزه ملی ایران این خبر را داد و گفت: «منشور حقوق بشر کوروش بزرگ استوانه‌ای سفالین است که در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی به هنگام کاوش‌های باستان‌ شناسی در بابل از سوی هورمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، به ‌دست آمد و پس از آن برای نگه‌داری به بخش«ایران باستان» موزه بریتانیا سپرده شد.

این در حالی است که قلم منشور حقوق بشر کوروش نیز که سه‌شنبه شب در مراسمی از سوی مجری این طرح به موزه ایران باستان اهدا شد، مزین‌شده به یک قطعه الماس طبیعی به ابعاد ۴۳/۴ در ۴۳/۴در ۷۰/۲میلی‌متر به وزن ۳۳/۰ CTR که روی در قلم نصب شده است.

گلستانی، مجری طرح قلم طلایی منشور حقوق بشر کوروش در این باره گفت: «این قلم که در سال ۲۰۰۸ میلادی تولید شد از جنس فلز بوده و بخش‌هایی از آن از جنس طلاست و در سال ۲۰۰۹ نمونه‌ای از این قلم بدون الماس ساخته شد که به موزه بریتانیا در ساختمانی که اصل منشور حقوق بشر کوروش قرار دارد، اهدا شد».

امسال نیز ۲۰ عدد از این قلم با زینت الماس تولید شد که کد ۴ صفر آن به موزه ملی ایران اهدا شده است. تمام خطوط میخی حک شده بر این خودکار دقیقا همان اشکال واقعی حروف منشور حقوق بشر کوروش است.

مهر اندیش رییس موزه ملی ایران با بیان این‌که فضای مناسبی در این موزه برای نمایش قلم منشور حقوق بشر کوروش در نظر گرفته شده، افزود: «با این‌که موزه ملی ایران در میان ۵ موزه بزرگ دنیاست اما متأسفانه تنها ۲۳۵۰ اثر تاریخی و گران‌بهای آن در معرض دید است و ما فضای بیشتر وشایسته‌تری را در اختیار نداریم. بنده در دیداری که با رییس موزه بریتانیا داشتم قرار  شد که تا پایان امسال و به‌مدت ۴ ماه منشور حقوق بشر کوروش بزرگ برای نمایش به ایران و موزه ملی ایران بیاید.»

استوانه سفالین کوروش کبیر شامل نوشته‌هایی به خط میخی است. جنس این استوانه از گل‌رس است، ۲۳ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان اکدی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.

وی در ادامه گفت: «در راستای ساماندهی اشیای تاریخی موزه، بخشی از این اشیا که هنوز ثبت نشده بودند با تشکیل کارگروه‌هایی شناسایی و ثبت شدند و شناسنامه این اشیا نیز آماده شده است.»

استوانه سفالین کوروش کبیر شامل نوشته‌هایی به خط میخی است. جنس این استوانه از گل رس است، ۲۳ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان اکدی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.

بررسی‌ها نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به دستور کوروش پس از شکست بخت‌النصر و گشوده شدن شهر بابل، نوشته شده‌، به‌عنوان سنگ بنای یادبودی در پایه‌های شهر قرار داده شده‌است.

این استوانه به‌عنوان «نخستین منشور حقوق بشر» در جهان شناخته می‌شود. منشور حقوق بشر کوروش بزرگ برای نخستین بار در روز گشایش برج آزادی تهران در ایران پرده برداری شد و پس از آن دوباره به موزه بریتانیا انتقال یافت.

کوروش دوم، بنیانگذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل تاجگذاری کرد و اعلام عفو عمومی داد؛ ادیان بومی را آزاد اعلام کرد؛ برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که کهن‌ترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخت، او را نیایش کرد و سپاس گفت.

او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به همین دلیل و به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورات او روی این لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|