Saturday, 18 July 2015
03 December 2023
به بهانه زادروز «وین والتر دایر» نویسنده و سخن‌ران آمریکایی

«گذشتی که حاصلش عشق شد»

2010 May 10

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دهم می برابر با بیستم اردیبهشت زادروز «وین والتر دایر»، یکی از نام‌آورترین نویسندگان و سخن‌رانان آمریکا است که در سال 1940 میلادی در ایالت «میشیکان» متولد شد. کتاب «قلمرو اشتباهات شما» کتابی از او است که در سال ۱۹۷۶ جز یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در تاریخ بود، که حدود سی میلیون نسخه فروخته شد و وی هم‌چنین در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخن‌ران ایالات متحده شناخته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نیروی مثبت الهی، نیروی عشق و پذیرش است. از هیچ‌کس، کوچک‌ترین چشم‌داشتی ندارم. درباره‌ی کسی پیش‌داوری نمی‌کنم و از دیگران می‌خواهم همان‌گونه آزاد باشند که در باطن هستند.»

«وین والتر دایر» در دهم می سال 1940 میلادی در شهری از توابع ایالت «میشیگان» آمریکا به دنیا آمد. او بیشتر دوران نوجوانی خود را در پرورش‌گاه بود و آن دوران را بیهوده  از دست داد و در دوران دبیرستان در شهر زادگاه خود به مشاوره می‌پرداخت و همین امر باعث شد که بعدها در دانشگاه مشاوره را انتخاب کند و چندی بعد در دانشگاه «سنت جان» با عنوان «پی اچ دی»خارج شود.

در ابتدا کار در فرهنگستان را دنبال کرد و در همین زمان مطالب خود را در روزنامه به چاپ می‌رساند و به صورت آزمایشی به درمان‌های خصوصی می‌پرداخت. اما سخن‌رانی او در دانشگاه «سنت جان» که در مورد شیوه متمرکز شدن افکار منفی و گفت‌وگوی تحریک‌آمیز بود دانشجویان را ترغیب به ثبت‌نام در کلاس‌های خصوصی‌اش کرد. «آژانس ادبی» به او پیشنهاد کرد که ایده‌های خود را به صورت یک کتاب جمع آوری کند و نتیجه آن کتاب «قلمرو اشتباهات شما» بود. دایر شغل تدریس خود را رها کرد و به کار تبلیغات در ایالات متحده مشغول شد و با سرسختی یک فروشگاه کتاب در زمینه مصاحبه‌های تصویری پیدا کرد، بالاخره تلویزیون ملی اجازه داد که وی در یک گفت‌وگوی شبانه در تلویزیون  حضور پیدا کند.

دایر، برای ساخت یک سری از نوار کنفرانس‌های خود و هم‌چنین تدوین کتاب جدیدش تلاش می‌کرد. این پیام او درباره «لحظه تفکر نو» بسیار طنین‌انداز شد. او اغلب حکایاتی را از زندگی خانوادگی خود بازگو می‌کرد و در قالب این حکایات کارآزمودگی کنونی خود را نتیجه‌گیری می‌کرد. کتاب «مرد خودساخته» کتابی بود که به قسمتی از جذبه‌های خودش اشاره داشت. دایر به مخاطبانش توصیه می‌کند که واقع‌بین باشند چون ندای اعتماد به خود، همانند یک راهنمای مذهبی انسان را کارآزموده می‌کند.

دایر در مائوی، «هاوایی» زندگی می‌کند. او تا کنون دوبار ازدواج کرده و هفت تا از هشت فرزندش را از زن دومش یعنی مارسلنه دارد و بزرگ‌ترین دخترش از همسر سابقش «تریسی» است و همه آن‌ها در فلوریدا زندگی می‌کنند.

او می‌گوید که در زندگی خود هر کاری را که می‌خواسته، کرده و پس از این هم خواهد کرد. وی بر همه‌ی ناتوانی‌های منش خویش چیره شده است، آن‌چنان که می‌تواند خستگی، سرماخوردگی و حتا دردهای خود را نیز با نیروی اراده از بین ببرد. وی بیان می‌دارد که‌:

«بیشتر مردم از نیروی مغز خویش آگاهی ندارند. در حالی که مغز انسان می‌توانسته این همه کار در جهان انجام دهد، بی‌گمان می‌تواند همه‌ی ناتوانی‌های منش خویش را نیز از بین ببرد.»

دایر تاکنون هزاران نفر از انسان‌های شکست خورده را به بالاترین درجه‌ی آرامش، کام‌یابی و ثروت رسانده است. دگرگونی روحی او داستان شیرینی دارد که در کتاب «باور کنید تا ببینید»، به بیان آن پرداخته است.

او گفته: سال‌ها از ستم و بی‌مسوولیتی پدرش به خانواده، سرشار از خشم و نفرت بوده است، تا این‌که یک روز از پشت میز اتاقش در دانشگاه بر آن می شود تا بدنبال پدر مست و لاابالی خود بگردد و به کین‌خواهی از او بپردازد. جستجوی یک مست دایم الخمر در سراسر آمریکا کار بسیار سختی به نظر می رسد، ولی او از هر امکانی بهره می‌گیرد تا این‌که در می‌یابد پدرش چند هفته پیش در شهری دورافتاده بر اثر ناراحتی کبد ناشی از نوشیدن الکل درگذشته است. سرانجام، با هزاران پرس و جو، گور پدر را می‌یابد. در حالی که سرشار از نفرت و کین‌خواهی بوده، بالای گور می‌ایستد. مدتی به گور نگاه می‌کند، پس از چند دقیقه که به آن خاک می‌نگرد، ناگهان عاطفه‌ای پنهان از پشت سال‌ها نفرت، زبانه کشیده و به گریه می‌افتد. او در آن سیل اشک، پدرش را با وجود همه‌ی زخم‌های روحی‌اش می‌بخشد. او می‌گوید:

«پدرم را بخشیدم و با این بخشش شگفت‌آور و آنی، احساس کردم همه‌ی سدهای روحی که شکوفایی احساس خوشبختی‌ام را از من گرفته بودند، در برابر نیروی عاطفی این بخشش نابود شدند، دود شدند و گویی در زندگی‌ام، بامداد از راه رسیده باشد. پس از آن، به نیروی بخشش پی بردم و فهمیدم انسانی که می‌بخشد خود، امکان پیشرفت بیشتر به سوی آرزوهایش را می‌یابد. می‌بخشی و خودت آزاد می‌شوی. این آزادی، بسیار نزدیک به ماست. اگر زرنگ باشیم و خوب ببینیم.»

از آن زمان تا به امروز، وی کمر خدمت به مردم بسته و در بیشتر نوارها و کتابهای علمی و عرفانی، بسیاری از خوانندگانش را در سراسر دنیا شیفته‌ی خود کرده است. یکی از  مجموعه‌ی کتاب‌های او، مقام پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا را یافته‌ است . نام کتاب “گستره‌ی اشتباهات شما”، که در سال ۱۹۷۶، در حدود سی میلیون نسخه فروش رفت که جزو یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در تاریخ است. دایر در سال ۱۹۸۷، بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.

دکتر وین دایر یکی از نام آورترین نویسندگان و سخنوران در زمینه‌ی گسترش شخصیت است که بیش از سی کتاب از وی چاپ گردیده و در هزاران برنامه‌ی تلویزیونی و رادیویی شرکت کرده است.

کتاب‌های وین دایر بر این پایه‌اند:

– ره‌نمودهای فنون کار (۱ ژانویه ۱۹۷۵)

– گستره‌ی اشتباهات شما (۱ آگوست ۱۹۷۶)

– سر‌رشته‌ی زندگی خود را در دست بگیرید (۱ آوریل ۱۹۷۶)

– اوج و محدودیت (۱۹۸۰)

– هدیه‌هایی از آیکیس (۱ فوریه ۱۹۸۳)

– به راستی چه چیزی برای فرزندتان می‌خواهید (۱ سپتامبر ۱۹۸۵)

– زندگی در آگاهی، کتاب و نوار صوتی/ لوح فشرده

– تعطیلات شاد (۱۹۸۶)

– داستان راستین، در همه‌ی روزهای زندگی‌تان معجزه باشید (۱ آگوست ۱۹۹۲)

– خردمندی روزها (۱ آکتبر ۱۹۹۳)

– چگونه شخصی نامحدود باشیم (نوامبر ۱۹۹۴)

– شما آن را می‌بینید، زمانی که به آن باور دارید، راهی برای ارتباط ویژه با درون (۱ آوریل ۱۹۹۵)

– رازهای درون شما، گفت‌وگویی در مورد آزاد بودن شما (۱ آوریل ۱۹۹۵)

– یک پیمان، یک پیمان است (۱ آگوست ۱۹۹۶)

– سرنوشت آشکار شما، 9 روش معنوی برای به دست آوردن هر چیزی که می‌خواهید (۱ آوریل ۱۹۹۷)

– خردمندی سال‌ها (۱ نوامبر ۱۹۹۸)

– برای هر دشواری، راه‌کاری معنوی وجود دارد (۱ سپتامبر ۲۰۰۱)

– ده راز دست‌یابی به کام‌یابی و آرامش درون (۱ می‌۲۰۰۲)

– مراقبه، روشی برای ارتباط آگاهانه با خداوند (۱ سپتامبر ۲۰۰۲)

– سمینار کرولاین مایس و وین دایر (۱ می‌۲۰۰۳)

– ماندن در مسیر (۳۰ سپتامبر ۲۰۰۴)

– نیروی گمان؛ با هم یاد بگیریم که جهان شما در درون شماست (۱ فوریه ۲۰۰۴)

– خود پاک‌دامن شما (۱۵ نوامبر ۲۰۰۵)

– ندای درون، فراخوان نهایی شما (۱ فوریه ۲۰۰۶)

– آغاز موازنه، 9 روش برای هماهنگی خوی‌ها و آرزوها (فوریه ۲۰۰۶)

– هر روز در آگاهی از کام‌یابی‌هایتان باشید (۱۵ آوریل ۲۰۰۶)

– اندیشه‌‌هایتان را وادار کنید که برای شما کار کنند (۱۵ فوریه ۲۰۰۷)

– دیدگاهتان را دگرگون کنید تا زندگی‌تان دگرگونی یابد (۳۱ ژولای ۲۰۰۷)

– زندگی در دانش تائو، همه چیز در مورد تائو ته جینگ و اثبات درون (۳۱ ژولای ۲۰۰۸)

– از بهانه‌ها خارج شو (ژانویه ۲۰۰۹)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,