Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
بیست و یکم اردیبهشت - یازدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم اردیبهشت»

2010 May 11

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1935 میلادی – نخستین فرستنده تلویزیون جهانی به‌نام «نیپکو» در شهر برلین کار خود را آغاز کرد. این فرستنده به‌پاس قدردانی از «پاول نیپکو» به‌نام او نام‌گذاری شد. نیپکو تحصیلاتش را در فیزیک به‌پایان رساند و تحقیقات گسترده خود را آغاز کرد و سرانجام طریقه تبدیل عکس به‌امواج و تشکیل مجدد آن‌ها را کشف کرد. به‌عبارت دیگر نوعی از تلویزیون را اختراع کرد که امروزه شکل تکامل یافته آن در دست‌رس همگان است.
  • 1359 خورشیدی – برخی از کشورهای اروپایی به پیروی از دولت آمریکا، ایران را تحریم اقتصادی کردند. هدف آن‌ها همانند آمریکا، اعمال فشار بیشتر بر مردم کشور ایران بود تا از این طریق نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران را از میان بردارند.
  • 1904 میلادی – «سالوادور دالی» نقاش و هنرمند اسپانیایى در یازدهم می در بارسلون اسپانیا به‌دنیا آمد. وی از دوران نوجوانی به‌دنیای نقاشی وارد شد و آموزش‏های اولیه را در مدرسه هنرهای زیبای مادرید پشت‌سر گذاشت. وی در آغاز به‌شیوه کوبیسم نقاشی می‏کرد ولی در سال 1929 به مکتب سورآلیسم پیوست که بر اساس آن، تخیلات نقاش آزاد و بی‏قید و بدون دخالت عقل ارایه می‌شوند. هم‏چنین در مکتب سورآلیسم که به‌معنی سبک نگارش و نقاشی فوق واقعیت یا تخیلی است، مرز واقعیت‏های عینی شکسته می‌شود. از دالی آثار فراوانی برجای مانده که «ثبات حافظه، دالی و گالا و مرد نامریی» شهرتی به‌سزا دارند.
  • ۱۹۵۸ میلادی – «خسرو روزبه» ریاضی‌دان، استاد دانشکده افسری و عضو جنجالی سازمان مخفی افسران حزب توده ایران پس از سال‌ها گریز و مبارزه‌ زیرزمینی و یک‌ سال پس از دست‌گیری، تیرباران شد.
  • ۱۹۹۷ میلادی – ابررایانه «دیپ بلو» ساخت شرکت «آی بی ام» برای نخستین بار قهرمان شطرنج جهان «گری کاسپارف» را شکست داد.
  • 1333 خورشیدی – محکمه تجدیدنظر نظامی تهران ۲۱ اردیبهشت دکتر مصدق را که هم‌چنان خود را نخست وزیر قانونی ایران و دولت وقت را رژیم کودتا و دست‌نشانده خارجی معرفی می‌کرد به سه سال زندان محکوم ساخت. دکتر مصدق که از آغاز هم این محاکمه را خلاف قانون و ناصالح اعلام داشته بود و گفته بود که جای محاکمه اعضای کابینه، دیوان عالی کشور است نه محکمه نظامی، به این حکم هم اعتراض کرد. دستگاه دادستانی نظامی برای دکتر مصدق تقاضای مجازات اعدام کرده بود.
  • 1949 میلادی – کشور قدیمی و همیشه مستقل «سیام» واقع در منطقه جغرافیایی «هندوچین» 11 می به «تایلند» تجدید نام داد. زیرا که بیشتر جمعیت آن از تبار «تای» هستند، به‌علاوه واژه تایلند در زبان این کشور به‌معنای «آزادی» است و این سرزمین از سال 1238 میلادی که به‌وجود آمده است، مستعمره و تحت‌الحمایه دولت دیگری نبوده است.
  • ۱۹۶۷ میلادی – دادگاهی در استکهلم سوئد چند تن از مقامات دولت وقت آمریکا را که بدون ضرورت منطقی به جنگ ویتنام ادامه می‌دادند، مجرم جنگی شناخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,