Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
بیست و دوم اردیبهشت - دوازدهم می

«تقویم تاریخ بیست و دوم اردیبهشت»

2010 May 12

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 23 پیش از میلاد – طبق پیوستی که بر تاریخ روم تالیف «لیوی» مورخ این کشور در سده یکم پیش از میلاد نوشته شده است، «اگوستوس» امپراتور روم اعلام کرد که دولت روم یک دولت تجاوزگر نیست و جنگ‌هایی را که به‌آن دست می‌زده است به‌منظور تامین صلح بوده و آزادی‌بخش باید به‌شمار آیند و دستور داد که روی‌دادنگاران ارتش روم که وقایع روزانه فعالیت‌های نظامی را ثبت می‌کردند، از آن پس این نکته را از نظر دور ندارند و وقایع را طوری ننویسند که نشان دهد رومیان تجاوزگر و توسعه‌طلب بوده‌اند، ما دولت تیسفون (اشکانیان) نیستیم که از سلطه‌گری دست برنمی‌دارد. از آن پس، عبارت صلح رومی (پاکس رومانا) وارد تاریخ شد و مورخ‌های عهد امپراتوری این کشور تجاوزها، جنگ‌ها و اشغال‌گری‌های روم را «خدمت و فداکاری به‌خاطر صلح و وظیفه جهانی» می‌نوشتند.
  • ۴۲۰ میلادی – «تئودوسیوس دوم» امپراتور روم ۱۲ می در آخرین دیدار خود با افسران واحدهای ارتش این کشور که عازم جنگ با ایران بودند به‌آنان توصیه کرد که پس از روبه‌رو شدن دو ارتش و آغاز زد و خورد، بهترین هنگ رومی را مامور تصرف پرچم ایران کنند و تاکید کرد که با تصرف پرچم، سربازان ایران روحیه خود را از دست خواهند داد که عاملی است مهم به سود ما. مورخ ارتش روم که در این جلسه حضور داشت و نیز ناظر صحنه‌های این جنگ ایران و روم بود که دو سال طول کشید نوشته است که در جریان جنگ، نیروهای رومی بارها کوشیدند تا پرچم ایران را به دست آورند، ولی موفق نشدند.
  • 1941 میلادی – (دوران جنگ جهانی دوم) «کنراد زوس» دانش‌مند آلمانی کامپیوتری را که ساخته بود و توان برنامه‌نگاری داشت، در شهر برلین به‌معرض تماشا گذارد. وی که در دسامبر 1995 درگذشت و در ریاضی ـ فیزیک دکترا داشت. در زمان اختراع کامپیوتر (ماشین حساب‌گر) 31 ساله بود. کنراد زوس نام ماشین اختراعی خود را «Z ـ 3» نام نهاد. کنراد به پژوهش‌گری ادامه داد و نخستین زبان پروگرام کردن را طراحی کرد و نامش را «پلان کالکول» گذارد. وی جزییات طراحی این زبان را در سال 1948 منتشر ساخت. زوس که برای ادامه کار شرکتی تشکیل داده بود سپس کامپیوتر تکمیل شده خود به نام «Z ـ 4» را ساخت که نخستین کامپیوتر بازرگانی جهان به‌شمار می‌آید.
  • 1372 خورشیدی – دکتر «حسین‌علی هروی» از استادان و محققان پرآوازه زبان و ادبیات فارسی درگذشت. شهرت دکتر هروی بیشتر به‌سبب حافظ‌شناسی است و در این زمینه کتابی در چهار جلد منتشر کرده است. این کتاب ارزش‌مند حاصل 15 سال فعالیت و تحقیق مستمر استاد هروی به‌شمار می‌رود.
  • ۲۰۰۸ میلادی – زمین‌لرزه ۸ ریشتری در استان «سیچوآن» در چین 69000 کشته، 374000 زخمی و ۴٫۸ میلیون بی‌خانمان برجای گذاشت.
  • ۱۸۲۰ میلادی – «فلورانس نایتینگل» پرستار انگلیسی و بنیان‌گذار حرفه پرستاری نوین در فلورانس ایتالیا زاده شد. نایتینگل جوانی خود را در انگلستان سپری کرد وهم‌واره به مطالعه بیماری‌های مختلف و چگونگی مراقبت از بیماران مشغول بود. نایتینگل به‌هنگام جنگ کریمه برای پرستاری از سربازان مجروح به جبهه نبرد اعزام شد و با فداکاری شبانه‌روزی به مداوای مجروحان جنگی پرداخت. فلورانس شب‌هنگام با چراغی در دست به‌میدان نبرد می‌رفت و زخمی‌ها را با کمک دیگر امدادگران به مکان‌های مراقبت انتقال می‌داد. از این‌رو به بانوی چراغ به‌دست معروف است.
  • 1357 خورشیدی – زادروز حسین رضازاده وزنه‌بردار ایران.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,