Saturday, 18 July 2015
24 October 2021

«داستان مردکا»

2009 August 31

20090831_news1_merdeka

جنیس وانگ / رادیو کوچه

برای بیش از 50 هزار ایرانی مقیم مالزی روز 31 آگوست به عنوان روز استقلال «Merdaka» مالزی شناخته شده‌است و امسال پنجاه و دومین سال روز آن جشن گرفته می‌شود. واژه «Merdaka» همان طور که در ویکی‌پدیا آمده، از زبان مالایی گرفته‌شده و به معنای استقلال است.

در این روز اکثر کانال‌های تلویزیونی محلی مانند tv3, Rtm  کلیپ ویدیویی معروفی پخش می‌کنند که در آن مردی بالباس و آرایش سنتی مالزیایی سه بار دست راست خود را بالا برده و فریاد می‌زند: «مردکا! مردکا! مردکا!»

این قطعه فیلم سیاه وسفید در میدان استقلال شهر کوالالامپور در تاریخ 31 آگوست 1957 گرفته‌شده و آن مرد هم نخستین نخست‌وزیر مالزی- تانکو عبدالرحمان است «Al-Haj Tunkua Abdul Rahman» شاهزاده ایالت شمالی  «کداح»  که امروزه به عنوان پدر مالزی لقب گرفته‌است و مظهر استقلال‌ مالزی از انگلیس است و بعد از تامین استقلال کشور مالزی به عنوان نخستین نخست‌وزیر مالزی برگزیده‌شد. فردی که نقش کلیدی و مهمی در شکل‌دادن و ساخت نظام مالزی امروز داشته‌است.

مالزی اکنون با بیش از 27 میلیون جمعیت به عنوان یک ملت چند‌نژادی مدرن و درحال رشد که در شبه جزیره مالزی وصباح و ساراواک واقع شده‌است که متشکل از اقوام مختلفی چون مالایی،چینی و هندی است که در یک مالزی واحد زندگی می‌کنند.

البته اقوام دیگری هم چون دو رگه‌های پرتقالی، و یا قبایلی مانند «Bidayuh ,  Kadazandusunk»، در بخش‌های داخلی و صباح و ساراواک نیز یافت می‌شود.

زبان‌ملی، «باهاسا» یا همان مالایی است لیکن زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌تردر بسیاری از نقاط کشور استفاده می شود. هم‌چنین بخش بزرگی از جامعه به زبان‌های مختلفی چون ماندارین، کانتونی که بخشی از لهجه‌های چینی است و گویش‌های هندی مانند تامیلی و پنجابی نیز رایج است.

علاوه بر این – مانگلیش – که همان زبان انگلیسی – مالایی است نیز مرسوم شده است، بدین‌گونه که به هرجمله یک «lah»اضافه می‌شود. مثل ok lah ، yes lah و یا NO Lah . و یا این جمله که  «?You makan already or not» که بدان معناست که آیا غذا خورده‌اید؟(Makan در زبان مالایی به معنای غذا است)

و اما برای بسیاری از مالزیایی ها حضور ایرانیان در مالزی پدیده‌ای جدید و جالب توجه است. ایرانیان در برخی از نقاط کشور هم‌چون کوالالامپور، پنانگ، ملاکا و حتی جوهور زندگی می‌کنند.

ممکن‌است برای بسیاری از ایرانیان مقیم مالزی رویارویی با اقوام و نژادهای گوناگون مالایی، چینی و هندی یک شوک محسوب شود که چگونه است یک کشور با اقوام و نژادهای مختلف در کنار یکدیگر با صلح و آرامش زندگی می‌کنند

دیدار من از ایران بازمی‌گردد به سال 2006 زمانی که از طرف وزارت گردش‌گری مالزی به ایران سفرکردم و هرگز فکر نمی کردم بتوانم این همه مردمان زیبا را یک جا در یک کشور ببینم و با خودم فکر می‌کردم اگر مسابقات جهانی زیبایی برگزار شود هرساله ایرانیان می‌توانند برنده آن باشند.

همان هنگام نیز دریافتم که چرا ایرانیان راغب اند به کشور مالزی مهاجرت‌ کنند هرچند که قصد ندارم در این مقاله به این بحث بپردازم. مالزی یک کشور اسلامی است اما در مالزی حجاب اسلامی اجباری نیست و هرکس آزاد است آن‌چه را که می‌خواهد بپوشد.

اما با توسعه و پیشرفت روزافزون مالزی برگزاری جشن‌های مرداکا ازسوی دولت شکل دیگری به خود گرفته‌است. درسال 2007 که هم‌زمان بود با پنجاه امین سال‌گرد استقلال کشور، جشن‌های مردکا ابعاد وسیع‌تری یافت و با شعار «دیدار از مالزی در سال 2007»  همراه شد به همراه رژه بزرگی که از همان سال برپا شد.

به‌طور معمول این رژه در ساختمان سلطان عبدالصمد برگزار می‌شود و از میهمانان با حضور شاه، ملکه و نخست‌وزیرمالزی پدیرایی می‌شود. تمام کابینه دولت به همراه همسرانشان در این برنامه حضور‌دارند. این برنامه با عث جذب دوچندان گردش‌گران می‌شود و بسیاری از آنان از این برنامه دیدن می‌کنند.

به این مناسبت کانال «National Geoghraphic»  اقدام به پخش چند مستند از مالزی کرده است. در برج‌های دو قلوی پتروناس یا «KLCC» نیز آتش‌بازی برگذار می شود و کنسرت‌های رایگانی برای سرگرم نمودن مردم به راه است البته حراج‌های مردکا در بسیاری از مراکز خرید نیز برپاست.

اما به‌طور کلی صحبت از مردکا برای بسیاری از مردم به معنای جشن گرفتن نمی‌باشد بلکه یادآور سپری نمودن اوقات با اقوام و دوستان در منزل یا گذراندن اوقات در مراکز خرید و یا تماشای فیلم است.

ما در این روز کارهای وطن پرستانه انجام نمی دهیم مگر آن که پرچم مالزی را بالای ماشین یا در بالکن برخی آچارتمان‌ها برافراشته کنیم.

برای من روز مرداکا، روز کار است. من در این روز بیرون نخواهم رفت و در رژه شرکت نمی‌کنم چون روزه دارم . رژه امسال به دلیل احترام به ماه مبارک رمضان کم‌رنگ‌تر است بنابراین فکر نمی‌کنم که جشن بزرگی در ساختمان سلطان عبدالصمد یا برج‌های دو قلو برگزارشود. ولی برای اکثر مالزیایی‌ها این یک تعطیلات طولانی است که بسیاری مردم به زادگاهشان یا «balik Kampuny» می‌روند. بنابراین جاده‌ها شلوغ خواهندبود. اگر قصد سفر دارید بهتر است برنامه‌ریزی داشته‌باشید . مراکز خرید پر ازدحام است؛ افرادی که فرصت خرید در زمان جشن‌های عید فطر یافته‌اند.

بنابراین دوستان از تعطیلات طولانی آخر هفته لذت ببرید، روز استقلال مبارک باد.

به قول فرانسوی‌ها «Bon Weekend» یا به روایتی تعطیلات خوبی داشته‌باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|