Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
بیست و پنجم اردیبهشت - پانزدهم می

«تقویم تاریخ بیست و پنجم اردیبهشت»

2010 May 15

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • روز فردوسی در ایران
  • 1296 خورشیدی – در روزی چون امروز در میدان تاریخی بهارستان برضد «وثوق‌الدوله» رییس‌الوزرا وقت تظاهرات وسیعی انجام شد که به زد و خورد تظاهرکنندگان و ماموران مسلح دولت انجامید. این، خشونت‌بارترین تظاهرات چهل روزه بر ضد وثوق‌الوله بود. اعتراض و تظاهرات مردم از زمانی آغاز شده بود که تهرانی‌ها متوجه شده بودند وثوق‌الدوله ایجاد واحد نظامی انگلیسی «اس. پی. آر» مرکب از افراد محلی و افسران انگلیسی اعزامی از هند را در منطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران به‌رسمیت شناخته است.
  • 1359 خورشیدی – دولت جمهوری اسلامی ایران در این‌روز «مارتین بندل» نماینده خبرگزاری آلمان در تهران را متهم به تحریف خبر و ارسال گزارش‌های غرض‌آلود از اوضاع ایران کرد و دستور اخراج داد. در اعلامیه مربوط تاکید شده بود که وظیفه یک خبرنگار که به او اجازه ورود به یک کشور دیگر و فعالیت حرفه‌ای داده می‌شود جمع‌آوری و ارسال حقایق است، نه مطالب غرض‌آلود و تحریک کننده و چون این خبرنگار برخلاف اصول حرفه خود رفتار کرده است از این پس نمی‌تواند در ایران به فعالیت روزنامه‌نگاری ادامه دهد.
  • 1270 خورشیدی – پس از این‌که ناصرالدین شاه قاجار در سفر به فرنگ، دچار کم‌ پولی می‏شود، امتیاز کشت، تولید و فروش تنباکو را به‌مدت بیش از نیم قرن به‌یکی‌ از سرمایه‏داران انگلیسی به نام «تالبوت» واگذار می‏کند تا خرج عیاشی‏های خود در غرب نماید. وقتی خبر در کشور می‏پیچد با مخالفت علما و مردم مواجه می‏گردد و پس از مبارزات گسترده و گذشت هفده ماه از امضای قرارداد تنباکو، «میرزای شیرازی» در فتوای مشهور خود، استعمال تنباکو را در حکم محاربه با امام زمان اعلام می‏کند و به شاه هشدار می‏دهد که در صورت عدم لغو قرارداد، فرمان جهاد صادر خواهد کرد. سرانجام پایداری علما و حمایت مردم، ناصرالدین شاه را به پرداخت غرامت به تالبوت انگلیسی و لغو قرارداد مجبور ساخت. فتوای تاریخی تحریم تنباکو، توطئه‏ای را که به‌دست ناصرالدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به انگلیسی‏ها در حال شکل‌گرفتن بود در نطفه نابود کرد.
  • 1252 میلادی – در چنین روزی در ماه می پاپ وقت، «اینوسنت چهارم» با امضای یک فرمان، مجوز شکنجه‌کردن کسانی‌را که منکر وجود خدا بودند صادر کرد. این فرمان سبب رواج شکنجه در دنیای کاتولیک شد، به‌گونه‌ای که هرکس را که می‌خواستند شکنجه کنند، انگ خدانشناسی می‌زدند. اینوسنت چهارم که یک روحانی ایتالیایی بود از سال 1243 تا 1254 مقام پاپ را به‌دست داشت و رییس کل کلیساهای کاتولیک جهان بود.
  • 1718 میلادی – «جیمز پاکل» انگلیسی اختراع خود، تفنگ خودکار را در لندن به‌ثبت رسانید. این تفنگ که به «پاکل گان» معروف شد تنها می‌توانست 9 گلوله پیاپی شلیک کند و سپس نیاز به فشنگ‌گذاری داشت. از این تیربار که از لحاظ وزن سنگین بود عمدتن در کشتی استفاده می شد.
  • 1891 میلادی – «میخاییل بولگاکوف» داستان‌نگار نیمه اول قرن بیستم روسیه به‌دنیا آمد. تحصیلات وی پزشکی بود و به‌خواست والدینش دکتر شده بود، اما پس از خروج از دانش‌گاه به تعقیب هدف خود، داستان‌نگاری پرداخت زیرا که معتقد بود در آن استعداد بیشتری دارد و از آن، جمعیت بیشتری را بهره‌مند می‌سازد. بولگاکوف نیز به‌مانند بیشتر داستان‌نگاران معروف، داستان‌نویسی را از نوشتن داستان کوتاه برای مجله‌ها آغاز کرده بود. از آثار بولگاکف که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به «مرشد و مارگاریتا، دل سگ، برف سیاه و مرفین و تخم‌مرغ های شوم» نام برد.
  • ۱۸۵۹ میلادی – «پیر کوری» فیزیک‌دان فرانسوی در پاریس زاده شد.
  • ۱۶۶۵ میلادی – یک هیات فرانسوی مرکب از پنج نفر که از سوی لویی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه جهت عقد یک قرارداد مودت با شاه عباس دوم به اصفهان آمدند.
  • ۱۳۶۹ – تابلوی تصویر دکتر «گاشه» اثر «ونسان ونگوک» در نیویورک به‌قیمت ۸۲٫۵ میلیون دلار فروخته شد و حد نصاب قیمت یک تابلو را شکست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,