Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
با بالاگرفتن انتقادها

«اسفندیار رحیم مشایی از مقام خود صرف نظر کرد»

2009 July 20

20090720_news_mashaii3رادیو فرانسه – شبکۀ تلویزیون انگلیسی زبان پرس تی وی وابسته به جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اسفندیار رحیم مشایی که از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان معاون اول رئیس جمهوری در دولت دهم برگزیده شده در پی انتقادهای گسترده به ویژه از سوی اصولگرایان حامی دولت محمود احمدی نژاد از مقام جدید خود صرف نظر کرد.

اسفندیار رحیم مشایی پدر عروس رئیس جمهوری است و سال گذشته در مقام معاون رئیس جمهوری در امور فرهنگ و جهانگردی گفته بود که ایران دوست مردم اسرائیل است. این سخن موجی از اعتراض و انتقاد را در نزد مراجع مذهبی و سیاسی کشور برانگیخت که مالاً به مداخلۀ رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه ای منجر شد که ضمن انتقاد از سخنان اسفندیار رحیم مشایی خواستار پایان مجادلات علیه وی گشت.

در پی انتصاب رحیم مشایی به مقام معاون اول رئیس جمهوری در دولت دهم، آیت الله احمد خاتمی روحانی محافظه کار و از پشتیبانان سنتی محمود احمدی نژاد گفت که رئیس جمهوری با این انتخاب محافظه کاران را به چالش کشیده و از خود بی صداقتی نشان داده است. او از رئیس جمهوری خواسته بود تا پیش از بالا گرفتن انتقادها از این انتخاب خود صرف نظر کند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامۀ کیهان نیز از محمود احمدی نژاد خواسته بود که به احترام کسانی که از دولت او پشتیبانی می کنند از انتصاب اسفندیار رحیم مشایی چشم بپوشد.

یکی از نمایندگان روحانی مجلس، محمدتقی رهبر، حتا خواستار مداخلۀ رهبر جمهوری اسلامی برای جلوگیری از انتصاب اسفندیار رحیم مشایی شده بود.

قرار است در هفتۀ دوم مرداد ماه مراسم تحلیف و سپس تنفیذ رئیس جمهوری جدید برگزار شود. چشم پوشی رحیم مشایی از مقام خود در نتیجۀ عمدتاً انتقادهای حامیان دولت آنهم تنها دو روز پس از معرفی وی در این سمت نکته مثبتی برای محمود احمدی نژاد نیست که مخالفانش او و طرفدارنش را متهم به تقلب بزرگ در انتخابات اخیر می کنند و حقانیت وی را به عنوان رئیس جمهوری جدید زیر سئوال می برند.20090720_news_mashaii1

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|