Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
به بهانه سال‌روز درگذشت «شارل پرو» شاعر و داستان‌سرای فرانسوی

«شارل خالق پریان خوشبخت»

2010 May 16

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@khoochehmail.com

شانزدهم می برابر با سی‌صد و هفتمین سال درگذشت «شارل پرو»، شاعر و داستان‌سرای فرانسوی است که سبک جدیدی را در ادبیات، به نام «قصه‌های پریان» بنیان نهاد. او تنها یازده قصه‌ی پریان نوشته است که همه‌ی آن‌ها از آثار کلاسیک و محبوب کودکان است. داستان‌های مشهور او تا به امروز بارها چاپ گشته و به صورت اپرا، باله، نمایش‌نامه‌های موزیکال و فیلم بازگویی شده‌اند. پرو در سال 1628 زاده و در سال 1703 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«شارل پرو» در سال ۱۶۲۸ میلادی در خانواده‌ای مرفه و شناخته شده در پاریس زاده شد. تحصیلاتش را در کالجی در نزدیکی سوربن در سال 1637 آغاز کرد. در پانزده سالگی مدرسه را نیمه رها کرد و یادگیری را به شیوه‌ی خودآموز ادامه داد و توانست با موفقیت رشته‌ی حقوق دانشگاه را بگذراند. اما او پس از سه سال وکالت، کار خود را رها کرد و به عنوان منشی نزد برادرش که مامور مالیات پاریس بود، به کار پرداخت. در این مدت چند شعر منتشر کرد و کم کم به ادبیات گرایش یافت.

در سال ۱۶۶۳ به مسوول دفتری «جین باتیست کلبرت»، با نفوذ‌ترین وزیر لویی چهاردهم، منصوب شد. به سبب قدرت و نفوذ جین کلبرت توانست فرهنگستان علوم را پایه‌گذاری و فرهنگ‌ستان نقاشی را در فرانسه بازگشایی کند.

پرو سال1687 با سرودن شعر«قرن لویی کبیر» به نزاع مدرن‌ها و قدما دامن زد. او مدافع نویسندگان مدرن بود. اندیشه‌های مدرنیستی پرو در سروده‌ها، نوشته‌ها و قصه‌های پریانش آشکار است.

پرو در سال 1697 نخستین داستان‌های کوتاهش را منتشر کرد .مهارت او در نوشتن داستان‌های کوتاه تخیلی بود. از بهترین آثارش می‌توان «شنل قرمز»، «زیبای خفته»، «گربه چکمه‌پوش»، «سیندرلا»، «مرد ریش آبی»، «بند انگشتی»، «غوک‌ها و الماس‌ها» و را نام برد.

او این قصه‌ها را برای بزرگ‌سالان نوشت زیرا در آن دوران در فرانسه ادبیات کودک وجود نداشت. قصه‌های پرو پس از ترجمه به زبان‌های اروپایی درسده‌ی هجدهم به ادبیات کودکان راه یافت و در سده‌ی نوزدهم به صورت‌ کتاب‌های تصویری برای کودکان منتشر شدند و بخشی از میراث ماندگار کودکان فرانسه و جهان شدند.

قصه‌های او راه را برای قصه‌های برادران «گریم» که آثار آن‌ها نیز از آثار کلاسیک و ماندگاراست، هموار کرد. تاکنون هزاران نسخه‌ی گوناگون از قصه‌های پرو برای کودکان و بزرگ‌سالان چاپ شده است که اغلب با قصه‌های برادران گریم اشتباه گرفته می‌شوند و یا با آن‌ها آمیخته شده‌اند. نسخه‌های مدرن قصه‌هایش در زبان انگلیسی به برادران گریم نسبت داده می‌شوند، با این حال قصه‌های او آشکارا از قصه‌های برادران گریم متفاوت و پیچیده‌تر است.

سرانجام شارل پرو در شانزدهم سال 1703 میلادی در سن 75 سالگی درگذشت.

منبع ها:

ویکی‌پدیا

ادبیات کودکان

مشاهیر جهان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,