Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
در مهم‌ترین نمایشگاه نوآوری و اختراع مالزی

«میراث ماندگار ایرانی برنده مدال نقره نوآوری»

2010 May 18

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

بیست و یکمین دوره از مهم‌ترین نمایشگاه اختراعات و نوآوری‌های مالزی ( 2010-ITEX) در روزهای 14 تا 16 مه در محل همایش‌های کوالالامپور برگزار شد.

این نمایشگاه محلی برای ارایه بیش از 100 اختراع و نوآوری از 10 کشور جهان بود که مورد بازدید بیش از 12 هزار نفر قرار گرفت.

از ویژگی‌های نمایشگاه «آی تکس» امسال برپایی نمایشگاه مخترعین جوان آسیا است. این نمایشگاه فضایی است که در آن مخترعان و نوآوران علاوه بر به نمایش گذاردن محصولات خود در پی یافتن بازاری برای تولید این محصولات هستند.

در نمایشگاه امسال تاکید بیشتری بر روی اختراعات دوستدار طبیعت و حافظ محیط زیست با عنوان «محصولات سبز» هم‌چنین رقابت در بخش طراحی و نوآوری و برپایی سمینار استعدادهای فکری و نوآوری شده‌است.

اما آن‌چه باعث شد که به نمایشگاه امسال اختراع و نوآوری مالزی بپردازم حضور موفق یک بانوی ایرانی بود که موفق به دریافت جوایزمعتبری از این نمایشگاه شده‌است.

دکتر ماندانا برکشلی در نمایشگاه آیتکس 2010

دکتر «ماندانا برکشلی» که با عنوان دانشیار در دپارتمان دانشکده معماری و طراحی محیط زیست دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی به تدریس اشتغال دارد با ارایه تحقیقی در زمینه مواد و مصالحی که در هنر نگارگری در قرن‌های شانزدهم تا نوزدهم در ایران به کار می‌رفته و اکنون شاید به دست فراموشی سپرده شده، از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه و رقابت بین‌المللی است.

او با دو عنوان نوآوری در زمینه نقش موادشیمیایی که به طور سنتی در قدیم استفاده می‌شده و توانسته‌اند به حفظ آثار هنری کمک بکنند در بخش مسابقه این نمایشگاه حضور داشته که در نهایت موفق به دریافت دو مدال نقره شده‌است.

تحقیقات وی که پیش از این نیز عنوان تحقیق برتر دانشگاه اسلامی مالزی را از آن خود کرده، در گروه محصولات سبز  و دوستدار محیط زیست مورد توجه قرار گرفته‌است.

«زعفران» به عنوان عامل بازدارنده تخریب سبز زنگار در نگاره‌های ایرانی و هم‌چنین «حنا» به عنوان یک عنصر قارچ زدا در کاغذهای استفاده شده در نسخه های خطی موردهای مورد تحقیق دکتر ماندانا برکشلی است

دکتر برکشلی به طور خاص روی دو عنصر «زعفران» به عنوان  عامل بازدارنده تخریب سبز زنگار در نگاره‌های ایرانی و هم‌چنین «حنا» با عنوان یک عنصر قارچ زدا در کاغذهای استفاده شده در آثار هنری دوره‌های صفویه تا قاجار تحقیقاتی انجام داده‌است.

بنا به گفته این دکترای رشته مرمت، موضوع ماندگاری رنگ نسخه‌های خطی که در دوران صفویه تا قاجار یعنی زمانی که به نظر می‌رسد صنعت کاغذ بسیار رونق داشته، تولید می‌شده و در آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گرفته،عاملی شده‌است برای انجام تحقیق بر روی نقش عنصر رنگ حنا و نسبت ترکیب آن با آب که سبب مانایی بیشتر نسخه‌های خطی ایرانی شده‌است.

وی این محصولات را به عنوان «محصولات سبز» مطرح کرده که نه‌تنها در آثار هنری و نمایه‌های فرهنگی می‌توان از آن بهره برد بلکه شاید بتوان در حوزه‌ای وسیع‌تر آنان را به کار گرفت و از ویژگی‌هایشان استفاده کرد.

دکتر ماندانا برکشلی، این یافته‌ها را به عنوان میراث پر رمز و راز ایرانی می‌داند و امید دارد با حمایت‌هایی که از سوی دانشگاه‌ها صورت گرفته بتواند این تحقیق را ادامه داده و به صورت یک محصول قابل ارایه به بازار جهانی عرضه کند به عنوان میراث ماندگاری از ایران.

در این زمینه گفت‌و گویی با دکتر ماندانا برکشلی داشتم که با هم می‌شنویم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment