Saturday, 18 July 2015
02 December 2023

«مخالفت با تقاضای تحقیق از وضعیت بازداشتگاه‌ها»

2010 May 19

رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت بازداشتگاه‌های ایران مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، این تقاضا که از سوی مصطفی کواکبیان، نماینده  مردم سمنان و نزدیک به اصلاح‌طلبان در مجلس مطرح شده بود روز سه‌شنبه در دستور کار مجلس قرار گرفت که در نهایت با 62 رای موافق 90 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر کنار گذاشته شد.

آقای کواکبیان در خصوص این درخواست خود تاکید کرد: «بر اساس اصل 76 قانون اساسی نمایندگان می‌توانند علاوه بر پی‌گیری‌های قضایی برخی مسایل تقاضای تحقیق و تفحص را ارایه دهند.»

وی در ادامه یادآور شد که انگیزه‌اش از ارایه چنین درخواستی «خطی، ربطی و جناحی» نیست و براساس دستور آیت‌اله علی خامنه‌ای مبنی بر تعطیلی بازداشتگاه کهریزک است.

این نماینده عضو فراکسیون اقلیت مجلس تصریح کرد: «ممکن است برخی از دوستان بگویند که دستگاه قضایی خود با ماموران خاطی برخورد می‌کند و لذا نیازی به تکمیل کمیته‌ تحقیق و تفحص از بازداشتگاه‌ها نیست، اما این تحقیق و تفحص صرفا ربطی به بازداشتگاه کهریزک ندارد، بلکه این موضوع تنها انگیزه‌ای برای این تحقیق و تفحص شده است و در مورد همه‌ بازداشتگاه‌ها صورت خواهد گرفت».

آقای کواکبیان در پایان سخنان خود اظهار داشت: «شما نمایندگان بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کردید که با تکیه بر شرف انسانی، پایبند به حفظ حقوق ملت باشید. لذا از شما می‌خواهم به این وظیفه‌ خود عمل کنید و قبول کنید که اگر نمی‌خواهیم فرزندان یکی از ما در حوادث این‌چنین آسیب دیده باشد، پس باید جلوی تکرار این مسایل گرفته شود»

گفتنی است نمایندگان مجلس بعد از استماع توضیحات مصطفا کواکبیان با انجام این تحقیق و تفحص مخالفت کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,