Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
گفت گوی روز

«فعالان مدنی در ژنو بازهم اعتراض خواهند کرد»

2010 May 21
اردوان روزبه / رادیو کوچه
چندی پیش در شهر ژنو براساس زمان بندی از پیش تعین شده پرونده حقوق بشر در ایران توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل که به صورت دوره ای هر پنج سال به بررسی پرونده مسایل حقوق بشر یک کشور می پردازد مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی که کشورهایی به نماینده از سایر کشور ها نسبت به طرح موضوع اقدام می کنند. ایران به برخی موارد که به عنوان تخلف حقوق بشر در آن مطرح شده بود پاسخ داد و برخی را با ذکر زمان موکول به دهم ماه ژوئیه کرده است.
فعالان مدنی ایران در اروپا در همان زمان با حضور در برابر این سازمان در ژنو با اعتراض و صدور بیانیه به موارد نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کردند.
اینک این فعالان با تدارک برنامه هایی برای روز پاسخ گویی ایران در ماه آتی در صدد اعتراض به روند برخورد های فراقانونی و ناقض حقوق انسانی در ایران هستند.
حسن نایب هاشم یکی از ایرانیان فعال در ژنو در خصوص برنامه هایی که توسط فعالان به این مناسبت تدارک دیده شده است با رادیو کوچه گفت و گو کرده است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فعالان مدنی در بررسی ادواری پرونده‌های حقوق بشر در ژنو نسبت به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده بودند. ایران باید در دو هفته‌ی آینده به اتفاق‌های افتاده پاسخ دهد و نظرات خود را نسبت به اتهامات وارده اعلام کند. فعالان مدنی در این مورد چه برنامه‌ریزی داشته‌اند؟

ما سعی می‌کنیم قبل از پنجشنبه 10 ژوئن رویداد جانبی را در مقر شورای حقوق بشر در ژنو داشته باشیم. ما می‌خواهیم افراد و نمایندگان کشورهای دیگر  و رسانه‌ها را آگاه کنیم. در روز دوشنبه هفتم ژوئن کنفرانس سالانه‌ی سازمان ملل در رابطه با ‌حقوق زنان تشکیل می‌شود و ما سعی می‌کنیم برجسته‌ترین  فعالان مدنی جنبش زنان ایران در آن‌جا حضور داشته باشند.

سندی که در روز دهم مورد بررسی قرار می‌گیرد از زاویه ‌مسایل مرتبط با حقوق زنان بررسی شود. به عنوان مثال یکی از پیشنهادهایی که مورد قبول جمهوری اسلامی قرار نگرفته، تصویب کنوانسیون رفع تمام اشکال تبعیض علیه زنان است. کشورهای معدودی در دنیا هستند که این کنوانسیون را تصویب نکردند. این مایه‌ی شرم جمهوری اسلامی است که در کنار چهار جزیره‌ی کوچکی قرار دارد که   امکان داشتن ساختارهای مربوط حقوق بشر را ندارند. کشورهایی مانند سومالی، سودان که  یا در جنگ داخلی به سر می‌برند و یا مانند جمهوری اسلامی ضد برابری‌خواهی زنان با مردان هستند.

سه‌شنبه هشتم ژوئن روزی است که شورای حقوق بشر مهم‌ترین مسئله‌ی حقوق بشری جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد و کشورهای عضو و ناظر و سازمان‌های غیر‌دولتی در مورد آن مسئله صحبت می‌کنند. در اجلای پیشین و در  نشست سیزدهم شورای حقوق بشر بسیاری از کشورها با توجه به رویدادهای اخیر ایران مسایل حقوق بشری ایران را در راس موضوعات قرار داده بودند. انتظار می‌رود در این دوره هم چنین باشد. امیدواریم در دوهفته‌ی باقی مانده فاجعه‌ی جهانی رخ ندهد که به عنوان مسئله‌ی عمده و مهم محسوب شود تا به مسئله‌ی ایران پرداخته شود.

ما روی شاخص‌ترین مسایل نقض حقوق بشر در ایران مانند ترور، شکنجه، اعدام تاکید داریم. سعی می‌کنیم افرادی به عنوان شاهدان عینی حضور داشته باشند که خود در این زمینه فعالیت کردند یا خود قربانی نقض حقوق بشر هستند. مثل خانواده‌ی افرادی که اعدام و ترور شدند یا کسانی که مورد شکنجه قرار گرفتند.

روز چهارشنبه به اجحافاتی که به گروه‌های مختلف نژادی انجام می‌شود و ستم مضاعفی که نسبت به آن‌ها وجود دارد و اقلیت‌های مذهبی صحبت کنیم. روز آخر هم به تمام موارد پذیرفته شده و نشده نگاه کلی خواهیم داشت. امیدوار تعداد بیشتری از کسانی که کارشناس مسایل حقوق بشری یا فعال حقوق بشر هستند در ژنو حضور به هم رسانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment