Saturday, 18 July 2015
10 December 2023
پرسه – گشت‌و گذاری در جهان - 2

«این سو، آن سو، چه خبر؟»

2010 May 24

سیمین/ رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

در برنامه پرسه امروزنگاهی دارم به اخباری از این سو آن سوی جهان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردش‌گری.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

راه‌اندازی کمپین جهانی «پاسپورت سبز»

گویا این روزها تب رنگ سبز به سازمان ملل‌متحد هم رسیده، در هفته‌ای که گذشت کمپین ویژه‌ای با عنوان «گذرنامه سبز» از سوی برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحدراه اندازی شده‌است.

برگزاری کمپین جهانی «پاسپورت سبز» درحمایت از توریسم پاسخ‌گو و به منظور افزایش آگاهی گردش‌گران از توان بالقوه خود در مشارکت در توسعه پایدار صنعت گردش‌گری صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، کمپین جهانی «پاسپورت سبز» که با اهداف زیست محیطی و کاهش خسارت‌های ناشی از توریسم بر طبیعت در میان فعالان صنعت گردش‌گری جهان برگزار می‌شود، نخستین بار در نمایشگاه توریسم آلمان راه‌اندازی شده و هم‌اکنون دارای وب سایت مستقلی با همین عنوان به ده‌ها زبان زنده دنیاست.

در سایت ویژه این کمپین تاکید شده که گذراندن اوقات فراغت ما که با هدف‌های مختلف انجام می‌گیرد همیشه اثرات منفی بر مقاصد توریستی و سکنه بومی آن دارد ولی اغلب ما از این عوارض و عواقب زیست محیطی آن در سطح جهان به ویژه تغییرات اقلیمی آگاهی ناچیزی داریم.

البته نظر به حساسیت ویژه‌ای که وجود دارد باید به دارندگان این پاسپورت‌های سبز هشدار داد که در سفر به ایران مراقب باشند.

فعالیت‌های این کمپین در بخش‌های مختلفی سازمان‌دهی شده که به طور عمده شامل انتخاب مقاصد توریستی و نحوه سفر و روش‌های مسافرت به گونه‌ای است که تمام اهداف اعلام شده در مقوله‌هایی چون توریسم پاسخ‌گو، توریسم پایدار، توریسم اکو محور، توریسم اخلاق‌گرا، تجارت عادلانه و عبارت‌هایی نظیر آن باشد که هدف واحد همه آن‌ها شامل حمایت از محیط زیست و مشارکت در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مقاصد توریستی باشد که مسافران به آن جا سفر می‌کنند.

در این وب سایت تاکید شده‌است که هدف از اعمال این برنامه صرفن هدف‌های زیست محیطی نیست بلکه توسعه اقتصادی، اجتماعی مردم و سکنه مقاصد توریستی که اغلب میزبان گروه‌های بی‌شمار توریست هستند نیز از مهم‌ترین هدف‌های طراحان و برگزار کنندگان این کمپین است.

نابودی توریسم تایلند با ادامه خشونت‌های داخلی

اما درخبرها آمده که خشونت‌های داخلی طی ماه‌های اخیر توریسم تایلند را در عمل نابود کرده است. هتل‌داران ناگزیر به کاهش 70 درصدی قیمت کرایه اتاق‌ها شده و هزاران برنامه مسافرتی برای بازدید از اقامت‌گاه‌های توریستی در شهرهای سامویی و چیانگ مایی و پوکت لغو شده‌است.

سخن‌گوی اتحادیه انجمن‌های توریسم تایلند نیز درهمین رابطه اعلام کرده که برای سال 2010 پیش‌بینی کرده بودند که 80 درصد از کل اتاق‌ها اشغال شود اما درحال حاضر مطمئن نیست حتی قادر به پرکردن بیش از 30 درصد از کل ظرفیت هتل‌ها باشند.

به گزارش chn، این درحالی است که سهم توریسم در تولید ناخالص ملی تایلند بالغ بر شش درصد است و نزدیک به 1.8 میلیون نفر از جمعیت این کشور به طور مستقیم در این صنعت اشتغال دارند.

ادامه خشونت‌ها در بانکوک و نواحی مرکزی شهر بر وضعیت کسب و کار و فروشگاه‌ها و مراکز تجاری نیز تاثیر منفی داشته است به طوری که مرکز خرید «راچادومری رود» که دومین مرکز خرید و مجموعه تجاری آسیای جنوب شرقی محسوب می‌شود و مرکز خرید دیگری دراین کشور در روزهای گذشته مبدل به استراحتگاه و توقف گروه‌های بی‌شمار معترضان شده است.

خشونت‌های داخلی نه تنها سبب تنزل درآمد توریسم بلکه سبب کاهش اعتبار این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی شده و این وضعیت توان تایلند را برای ادامه روند رشد اقتصادی و از سرگیری آن در مخاطره جدی قرار داده است.

تایلند ازسال 1992 به بعد شاهد خشونتی چنین وسیع نبوده است.

مجسمه‌های جدید جایگزین مجسمه‌های سرقتی

اما میراث آریا، گزارش داده است که معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اعلام این که سارقان مجسمه‌های سرقتی تاکنون پیدا نشده‌اند، گفته‌است که مجسمه‌های جدیدی جایگزین این مجسمه‌ها می‌شود.

وی با بیان این‌که ربودن شدن مجسمه‌ها معمولی است و شاید به دلیل وزن برخی از مجسمه‌ها انگیزه اقتصادی در کار باشد، تاکید کرده‌است که مجسمه‌های ربوده شده بیشتر ارزش معنوی دارد تا مادی.

بنا به این گزارش، کلخورانی با بیان این‌که حفاظت از مجسمه‌ها بر عهده نیروی انتظامی است نه شهرداری تهران، گفته است که سعی می‌کنیم در مجسمه‌های جدید از پیچ و مهره‌هایی استفاده کنیم که ربودن آن‌ها سخت‌تر باشد.

واگذاری امامزاده‌ها و خانه‌های تاریخی به بخش خصوصی

اما اگر قصد دارید سرمایه‌گذاری کنید و روی یک کار جدید پردرآمد برنامه‌ریزی کنید، بهتر است سری به سازمان میراث فرهنگی بزنید.

رئیس این سازمان اعلام کرده که سازمان میراث‌فرهنگی آمادگی دارد تا به غیر از اماکن نفیس سازمان، اداره سایر اماکن تاریخی و موزه‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

حمید بقایی گفته است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردش‌گری امام‌زاده‌ها و خانه‌های تاریخی بسیاری را ثبت کرده است؛ اما نمی‌تواند حفاظت از تمامی آن‌ها را به عهده بگیرد.

او با بیان این‌که خود مردم بهترین حافظ این آثار هستند افزوده است که اگر پلیس و نیروی انتظامی تمام ظرفیت خود را نیز به کار گیرد نمی‌تواند از این آثار مراقبت و حفاظت کند.

فکر می‌کنم باید به زودی شاهد امام‌زاده‌های خانوادگی باشیم که برای ورود به آن‌ها ورودیه بپردازیم یا شاید هم با برگزاری مراسم در آن‌ها بخشی از هزینه‌های نگه‌داری این مراکز تامین شود. البته در این میان مشخص نشده که تکلیف نذری‌های مردم بویژه نذری‌های نقدی چه می شود؟!

ماجرای کفش‌های طبی فرعون مصر

بررسی های اخیر باستان شناسان روی تصاویر رایانه ای و کفش های به دست آمده از مقبره فرعون جوان مصر حاکی از آن است که وی از کفش های طبی برای فائق آمدن بر ضعف جسمی خود استفاده می کرده است.

به گزارش میراث آریا، تحقیقات باستان‌شناسان ثابت کرد، انگشت دوم پای راست توت آنخ آمون فاقد استخوان میانی بوده و از این‌رو کوتاه‌تر به نظر می‌رسیده و هم‌چنین پای چپ وی نیز به سمت داخل انحنا داشته و این امر، فرعون جوان را مجبور می‌ساخته برای دورشدن از خطر زمین‌خوردن از نوعی کفش طبی بنددار استفاده نماید.

بنا به این گزارش، در کنار مقبره این فرعون جوان سه جفت کفش بندی در کنار صندل‌ها و کفش‌های دیگر یافت شد که در مقبره هیچ یک از فراعنه مصر دیده نشده‌بود.

کشف راز یک ازدواج پایدار

راز یک ازدواج پایدار توسط پژوهش‌گران انگلیسی کشف شد. نتایج بررسی‌ این پژوهشگران نشان می‌دهد که کلید یک ازدواج موفق و پایدار در این است که مردان در نظافت خانه به همسران خود کمک کنند.

به گزارش مهر، برپایه این بررسی‌ها، مردانی که در برق انداختن کف پوش خانه و نگهداری از فرزندان به همسر خود کمک می‌کنند با کم‌ترین میزان خطر جدا شدن مواجهند.

بی شک این خبر برای مردانی که ترجیح می‌دهند به جای کمک کردن در کارهای خانه، بقای زندگی خود را با خرید یک هدیه تضمین کنند چندان خوشایند نیست.

این محققان در این خصوص توضیح دادند که خطر طلاق در بین مادرانی که بیرون از خانه کار می‌کنند، زمانی که مرد در کارهای خانه کمک و از بچه‌ها مراقبت می‌کند تا حد چشم‌گیری کاهش می‌یابد (آمار طلاق در بین زنانی که بیرون از خانه کار می‌کنند بسیار بالا است). درحالی‌که ازدواج‌هایی که در آن پدر کار نمی‌کند و تمام وقت خود را به کارهای خانه اختصاص می‌دهد به همان پایداری ازدواج‌های سنتی است که در آن مرد باید بیرون از خانه کار کند و زن باید به کارهای خانه رسیدگی کند.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد با توجه به این‌که انتظارات و توقعات زنان و مردان از سال 1975 تاکنون تغییر کرده است میان رفتار شوهران و ثبات زندگی زناشویی یک ارتباط مستقیم وجود دارد.

هشدار به مردان متاهل

محققان به مردان متاهل هشدار دادند که شادتر بودن از همسر می‌تواند باعث طلاق شود.این محققان متوجه شدند که راز داشتن یک زندگی طولانی و موفق این است زنان بیش‌تر از مردان احساس شادی کنند.

به گزارش خبرآنلاین، بنا به نظر این محققان، در صورتی که یک زن نسبت به همسرش شادتر بوده و از زندگی رضایت بیش‌تری داشته باشد احتمال بروز طلاق بین آن‌ها بسیار پایین است. اما در عوض اگر یک مرد نسبت به همسرش شادتر باشد، احتمال طلاق در آن خانواده بسیار بالاتر خواهد رفت.

این تحقیقات توسط تیمی از اقتصاددانان انجام شده و پدیده‌ای بحرانی در بین زوج‌ها را شناسایی کرده که «شکاف شادی» نام دارد.

این محققان با استفاده از اطلاعات ده‌ها هزار زوج مختلف در سه کشور، متوجه شدند هرچه قدر اختلاف شاد بودن و رضایت زن و مرد از زندگی مشترک بیش‌تر باشد، به همان اندازه احتمال بروز جدایی نیز افزایش پیدا می‌کند.

اما نکته جالب این است که جدایی فقط زمانی رخ می‌دهد که مرد احساس بهتری از زندگی نسبت به همسرش داشته باشد و در این حالت زن با احتمال بیش‌تری تلاش برای طلاق را آغاز می‌کند.

این تحقیقات که با بازبینی تحقیقاتی که پیش از این در مورد رضایت از زندگی در کشورهای بریتانیا، آلمان و استرالیا انجام شده، صورت گرفته‌است، نشان داده که در صورتی که بخش اعظم بار خانه روی زنان باشد یا اگر زنان دارای سابقه اجتماعی متفاوتی نسبت به همسرشان باشند یا درآمد متوسط آن‌ها از همسرشان بالاتر باشد شکاف شادی و رضایت بین آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اما در صورتی که زن و مرد دارای پیش‌زمینه اجتماعی مشابهی باشند، اعتقادات و دین مشترکی داشته باشند و وظایف و کارهای خانه را بین یکدیگر تقسیم کرده باشند میزان این نارضایتی به کم‌ترین حد خود می‌رسد.

دکتر کاهیت گون، کارشناس سلامت و اقتصاد‌دان از دانشگاه دیکین استرالیا معتقد است در صورتی که زن و مرد به یک میزان شاد باشند، یعنی به یک اندازه در مورد زندگی خود احساس رضایت کنند احتمال موفقیت و دوام زندگی افزایش پیدا می‌کند.

تحقیقات قبلی  هم نشان داده بود زوج‌هایی که دارای تحصیلات ، سن، کشور، مذهب، وضعیت اجتماعی و نژاد مشابهی هستند بااحتمال بیش‌تری زندگی بادوام‌تر دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment