Saturday, 18 July 2015
25 March 2023

«هشدار برای مصرف کنندگان آسپرین»

2009 September 01

20090901-aspirin-koocheh

گفته می‌شود که بسیاری از مردم به امید اجتناب از مشکلات قلبی-عروقی روزی یک عدد آسپرین مصرف می‌کنند.

اما محققان بهداشتی بعد از انجام آزمایش‌هایی در این زمینه به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند به طور قطعی بگویند مصرف روزانه آسپرین از گرفتگی عروق در افراد سالم جلوگیری می‌کند.

بنا به این تحقیق جدید، که گزارش آن در نشریه علمی لانست منتشر شده است، افراد سالم نباید فکر کنند که اگر هر روز یک آسپرین با دوز پایین مصرف کنند خود را در برابر سکته مغزی و قلبی بیمه کرده‌اند.

پرفسور پیتر وایسبرگ، از اعضای بنیاد قلب بریتانیا، که بخشی از هزینه مالی انجام این تحقیق را بر عهده داشته است، گفت: «ما می‌دانیم بیمارانی که علایم گرفتگی عروق دارند، سکته قلبی یا مغزی کرده‌اند، می‌توانند با مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین، از احتمال بروز خطرات بعدی کم کنند»

آقای وایسبرگ گفت: «یافته‌های این تحقیق با توصیه‌های پزشکی متعارف هماهنگ است.  ما به مردم می‌گوییم آن‌هایی که مشکل عروق یا ناراحتی‌های قلبی ندارند هر روز آسپرین مصرف نکنند چون خود را در معرض خطر خونریزی داخلی ناشی از مصرف روزانه این دارو قرار می‌دهند پس ضرر مصرف دایمی این دارو ممکن است بیشتر از مزایای آن باشد»

تحقیق جدید با مشارکت حدود 29 هزار مرد و زن پنجاه تا 75 ساله و در مرکز اسکاتلند انجام شده است. داوطلبان در زمان انجام تحقیق و آزمایش ها علایم بالینی بیماری‌های قلب و عروق نداشته‌اند.

نتیجه این تحقیق در گردهمایی «انجمن اروپایی بیماری‌های قلب و عروق»، که در شهر بارسلون اسپانیا برگزار شده بود، مطرح شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|