Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«جشن‌های استقلال مالزی تحت تاثیرآنفلوآنزای خوکی»

2009 September 01

20090901-malaysia-indipendece1

ایرنا

جشن‌های استقلال مالزی که همه ساله در تاریخ 31 ماه اوت به صورت عمومی در میدان استقلال و نیز استادیوم ملی «بوکیت جلیل» این کشور برگزار می‌شد، در سال جاری به دلیل نگرانی از شیوع ویروس آنفلوآنزای خوکی و نیز هم‌زمان شدن با ماه مبارک رمضان در محوطه پارلمان این کشور در فضایی محدود و با حضور تعداد کمی از مردم این کشور و با دعوت قبلی از آنان برگزار شد.
در آیین جشن‌های استقلال مالزی که با حضور مقامات عالی رتبه این کشور از جمله پادشاه و نخست وزیر این کشور برگزار شد، وزیر فرهنگ، ارتباطات واطلاعات مالزی اعلام کرد که این کشور به دلیل نگرانی از شیوع بیش از پیش ویروس آنفلوآنزای خوکی تنها به برپایی یک جشن متوسط اکتفا کرده است.
هم‌چنین همه افراد و مردمان عادی این کشور قادر به شرکت در این مراسم نبوده و تنها افراد دعوت شده توانسته بودند در این مراسم شرکت کنند.
نخست وزیر مالزی نیز در سخنان کوتاهی در این آیین، تمامی مردم از اقوام، نژادها و زبان‌های مختلف را به اتحاد ملی و ساختن یک ملت واحد و منسجم فراخواند.
نجیب تون رزاق که با شعار «یک مالزی برای همه» روی کار آمده، رفع شکاف‌ها و نیز مشارکت تمامی اقوام این کشور در روند توسعه را تنها راه فایق آمدن بر بحران‌ها و چالش‌های فرا روی این کشور دانست.
این در حالی است که مردم شهر کوالالامپور پایتخت مالزی شب 31 آگوست مانند هر سال در میدان استقلال این شهر گرد آمده بودند تا در جشن استقلال کشور خود شرکت کنند اما از برگزاری مراسم دولتی هیچ خبری نبود و مردم خود اقدام به شادمانی کردند.
به طور معمول هر سال در شب استقلال مالزی مراسم نورافشانی در میدان استقلال این کشور صورت می‌گرفت، امسال به خاطر این که باعث تجمع بیش از حد مردم در این میدان شود انجام نشد گرچه بدون مراسم نورافشانی نیز هزاران تن از مردم مالزی در این میدان تجمع کرده بودند.
دولت مالزی در مناسبت‌های مختلف نگرانی خود را از شیوع گسترده بیماری آنفلوآنزای خوکی نشان داده است که نمونه بارز آن تغییر مکان برگزاری مراسم روز استقلال بدون اطلاع قبلی بود.
در حال حاضر بیش از 5 هزار نفر در این کشور به بیماری آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده و نزدیک به 100 نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.
دولت مالزی اقدامات جدی برای کنترل مردم در محافل عمومی تدارک دیده است تا از شیوع این بیماری در کشور جلوگیری کند اما این روش‌ها تا کنون چندان اثر بخش نبوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|