Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
پرسه فرهنگی– گفت‌و‌گو با رییس بخش ارتباطات وزارت توریسم مالزی

«رسانه‌ها و گردش‌گری»

2010 May 27

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

برای من که چندسالی است در حوزه رسانه و گردش‌گری فعالیت می‌کنم‌، نوع برخورد با رسانه‌ها در این حوزه همیشه جالب توجه بوده‌است.

در سفرهای وزیران و مسوولان سازمان‌های گردش‌گری بسیاری از کشورها به ایران و یا در نمایشگاه‌های گردش‌گری و نمایش‌های فرهنگی در خارج از ایران، هم‌واره شاهد حضور گروهی از اهالی رسانه به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های همراه این مسوولان بوده‌ام.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به خاطر دارم در گفت‌و‌گویی که با وزیر فرهنگ و توریسم ترکیه داشتم او با یکی از روزنامه‌نگاران همراهش که یکی از بهترین‌ها در ترکیه بود، در گفت‌و‌گو با من شرکت کرد و از نظرات او بهره می‌برد درحالی که مرتب بر نقش رسانه‌ها در توسعه فرهنگ و گردش‌گری نیز تاکید می‌کرد و به رابطه بسیار عمیق خود با این گروه مباهات می‌کرد.

به هر رو در دنیای امروز اهمیت نقش رسانه‌ها در هر حوزه‌ای برکسی پوشیده نیست و در دست داشتن قدرت رسانه‌ای شاید توانمندترین سلاح در دنیای معاصر باشد.

با نگاهی اجمالی به عمل‌کرد وزارت‌خانه‌های گردش‌گری کشورهای موفق در جذب گردش‌گر به خوبی می‌توان دید که رسانه می‌تواند چون بازوی مشورتی برای آنان عمل کند و با برقراری ارتباط مستمر و ایجاد زمینه تبادل نظر می‌توان به خوبی از این قدرت در جهت پیشبرد اهداف بهره برد.

تردیدی نیست که در ایران نیز همواره از سوی مسوولان به نقش رسانه‌ها اشاره می‌شود و بر آگاهی از اهمیت این نقش تاکید می‌شود و حتا آگاهی‌رسانی عمومی از سوی رسانه‌ها و اهالی مطبوعات امری خطیر و وظیفه‌ای الهی عنوان می‌شود. اما این که تا چه میزان به صورت اصولی از این جای‌گاه بهره‌برداری می‌شود جای بحث و بررسی دارد. دعوت ار رسانه‌های همیشه هم سو،  محدود کردن چرخه اطلاع رسانی به آن‌ها، منزوی ساختن رسانه‌های منتقد و بهره بردن از افراد غیر‌متخصص در این زمینه نشان از برخوردهای غیر‌اصولی با این حوزه دارد.

از سوی دیگر آ ن‌چنان که در بیانیه همایش بین‌المللی گردش‌گری کشورهای اسلامی در مارس 2007 اشاره شده‌است، تصویرسازی عاملی بسیار تاثیرگذار در جذب گردش‌گر به‌ویژه درکشورهای اسلامی است و از این رو لازم است این هنر رسانه‌ای به عنوان اولویت برای شبکه‌های مختلف رسانه‌ای به ویژه رسانه‌های دارای پوشش بین‌المللی مطرح شود. هم‌چنین در این بیانیه تاکید شده از آن‌جایی که بهره‌برداری از امکانات رسانه‌ای به عنوان ابزار بازاریابی صنعت گردش‌گری عاملی تعیین کننده به شمار می آید لازم است راهبرد «ایجاد رسانه‌های تاثیرگذار» در دستور کار سازمان کنفرانس اسلامی قرارگیرد تا از ظرفیت تاثیرگذاری آن‌ها بتوان در توسعه بازارهای هدف صنعت گردش‌گری نیز بهره برد.

در پرسه‌ای دیگری به تاثیر تبلیغات بین المللی در حوزه گردش‌گری  می‌پردازم. اما در این برنامه گفت و گویی دارم با رییس بخش ارتباطات وزارت توریسم مالزی که در حاشیه برگزاری یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی گردش‌گری این کشور در معرفی جاذبه‌های گردش‌گری مالزی صورت گرفت و به چگونگی نگاه این وزارت خانه به رسانه‌ها می‌پردازم.

……………………………..

چند روز پیش در پایتخت مالزی جشنواره  باشکوه و دیدنی برگزار شد که در آن دیدنی‌های این کشور به نمایش درآمد. برپایی جشنواره «رنگ‌های مالزی » که از سوی وزارت توریسم مالزی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شد آن‌چنان اهمیت داشت که شاه و تعدادی از وزیران در کنار میهمانان خارجی از کشورهای مختلف در آن حضور داشتند.

هم‌چنین حضور تعداد بسیاری از اهالی رسانه داخلی و خارجی در طول برگزاری مراسم مشهود بود. پخش زنده این نمایش فرهنگی – گردش‌گری از یکی از کانال‌های دولتی مالزی هم‌چنین از تلویزیون چند کشور دیگر از جمله اندونزی، چین، برونئی، ویتنام، هنگ کنگ، ماکائو، ژاپن و نیو‌زیلند و حضور یکی از مجریان مطرح آمریکایی به عنوان یکی از میهمانان ویژه این مراسم از دیگر ویژگی‌های رسانه‌ای این جشنواره بود.

مارتا مجری معروف تلویزیونی میهمان ویژه وزیر توریسم مالزی

«نورا فیروز نورالدین» رییس بخش ارتباطات وزارت توریسم مالزی که پیش از این در حوزه روابط عمومی به مدت 15 سال فعالیت داشته است خود را مسوول یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در این وزارت‌خانه در رابطه با اطلاع رسانی در حوزهای داخلی و بین‌الملل می‌داند و در ارتباط با جشنواره «رنگ‌های یک مالزی» می‌گوید: «ما برای این مراسم از 160 خبرنگار و روزنامه‌نگار از سراسر جهان از جمله آمریکا، بریتانیا، نیوزیلند، استرالیا و ..  دعوت کرده‌ایم. ما هم‌چنین 44  دفتر بین‌المللی در سراسر جهان داریم که در آن به معرفی وقایع کشورمان به ویژه در زمینه صنعت گردش‌گری می‌پردازیم.»

وی برگزاری برنامه‌های دیگری از قبیل برگزاری مسابقه گلف جهانی را یکی دیگر از برنامه‌هایی می‌داند که در آن از اهالی رسانه به ویژه رسانه‌های خارجی دعوت به عمل می‌آید تا ضمن شرکت در این مسابقه، با گلف در سرزمین مالزی بیشتر آشنا شوند.

او هم‌چنین برگزاری تورهای گروهی برای بازدید از دیدنی‌های کشور مالزی شامل غارها، پارک‌های ملی و موضوعی و … را از جمله دیگر برنامه‌های این وزارت خانه برای رسانه‌های بین‌المللی عنوان می‌کند و اشاره دارد: «به این دلیل که پیش از این تجربه کار روزنامه‌نگاری را داشتم، به خوبی قادر هستم با اهالی رسانه در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنم چراکه فعالیتی که آن‌ها برای معرفی کشور ما انجام می‌دهند برایمان ارزشمند است و از آن‌ها قدردانی می‌کنیم.»

او در زمینه برنامه‌های ویژه امسال وزارت توریسم در رابطه با اهالی رسانه می‌گوید: « ما امسال همان‌طور که برای راهنمایان تور، هتل‌داران و یا فعالان خطوط هوایی در زمینه مقاصد خاص گردش‌گری ما در سال 2010 مثل «اقامت خانگی» home stay برنامه‌هایی برگزار می‌کنیم برای روزنامه نگاران نیز برنامه‌هایی داریم. آن‌ها را با پدیده «اقامت خانگی» آشنا می‌کنیم. به آن‌ها می‌آموزیم که چگونه مالایی برقصند، چگونه غذاهای سنتی مارا بپزند، چگونه با آلات موسیقی سنتی کار کنند.

ما هم‌چنین سمینارهایی در زمینه اکوتوریسم برگزار می‌کنیم که البته با وجود این که آکادمیک است اما هدف از آن این است که به جوان‌ترها آموزش دهیم که چگونه ارزش بگذارند به زیبایی‌های طبیعی کشورمان و مراقب منابع زیست محیطی که در این کشور وجود دارد از جمله جنگل‌های استوایی، گیاهان و جانوران خاص این کشور باشند. ما همین‌طور برنامه «شب رسانه» را برگزار می‌کنیم که در آن به ویژه بر روی معرفی توریسم ورزشی تاکید داریم.»

رییس بخش ارتباطات وزارت توریسم مالزی، در زمینه نقش و اهمیت رسانه‌ها در توسعه و رشد گردش‌گری می‌گوید: «همیشه گفته می‌شود که یک عکس هزاران حرف را در خود نهفته دارد. به این ترتیب عکاسان می‌توانند زیبایی‌های کشور ما را با عکس‌هایی که می‌گیرند به سراسر جهان معرفی کنند. چنان‌که روزنامه‌نگاران نیز می‌توانند با نوشته‌هایشان این کار را انجام دهند. برای مثال در سال  2009 ما به دلیل بروز H1N1 و بحران اقتصادی جهانی تنها انتظار 19 میلیون گردش‌گر را داشتیم که به دلیل فعالیت‌هایی که در زمینه تبلیغات و تخفیف‌ها در زمینه گردش‌گر محلی و هم چنین ارتباط قوی با رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های بین‌المللی انجام دادیم، در سال 2009 شاهد حضور 23.65 میلیون گردش‌گر با درآمدی در حدود 53.37 بیلیون رینگیت بودیم. یعنی در واقع ما در هر هفته 1 بیلیون رینگیت درآمد از توریسم داشتیم که بخشی از این را مدیون فعالیت‌های اهالی رسانه در سراسر جهان هستیم.»

می‌بینیم که این وزارت خانه با برنامه‌ریزی مدونی که در زمینه ارتباط با رسانه‌ها انجام داده است در برنامه‌های چند ساله خود بیشترین بهره را از آنان برده و به لطف یاری گرفتن از رسانه‌های داخلی و خارجی در سال 2009 در جای‌گاه نهم در میان کشورهای توریست‌پذیر قرار گرفته است.

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره داشتم در یکی از برنامه‌ای آینده این موضوع را پی می‌گیرم  و به نقش تبلیغات در عرصه گردش‌گری می‌پردازم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment