Saturday, 18 July 2015
15 January 2021

«مقام‌های ایران مسوول سلامت مجید توکلی هستند»

2010 May 27

رادیو کوچه

گروهی از گزارش‌گران و فعالان حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به وضعیت وخیم مجید توکلی و حسین رونقی‌ در زندان، مقام‌های ایران را مسوول سلامت این دو زندانی دانسته و خواستار آزادی هر چه سریع‌تر آنان شدند.

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر، امضا‌کنندگان این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از شرایط بازداشت  زندانیان سیاسی و عقیدتی به ویژه زندانیانی چون مجید توکلی و حسین رونقی ملکی، اظهار داشتند: «اعتصاب غذای مجید توکلی و حسین رونقی ملکی در پی شرایط بازداشت و نقض مکرر حقوق ایشان اتفاق افتاده است و مسوولیت هر گونه اتفاقی متوجه مقامات ایران و به طور مشخص دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است.»

در بخشی از این بیانیه آمده است: «زندگی بسیاری از زندانیان در دربند به علت بیماری و عدم امکان درمان، ماه‌ها بازداشت در سلول‌های انفرادی هم‌راه با شکنجه و فشارهای غیر‌متعارف و غیرقانونی در معرض خطر جدی قرار دارد. ما از مقامات و مسوولان جمهوری اسلامی به جد خواستار رسیدگی سریع و آنی به وضعیت زندانیان هستیم.»

گفتنی است مجید توکلی فعال دانشجویی که از 16 اذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه زندان شده است از هفته گذشته در اعتراض به وضعیت نامساعد خود در زندان دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

هم چنین حسین رونقی ملکی که با نام مستعار بابک خرمدین وبلاگ‌نویسی می‌کرد، دیگر زندانی است که در پی شرایط بازداشت غیر‌انسانی و رفتارهای خلاف قانون مقام‌های امنیتی و قضایی مجبور به اعتصاب غذا شده است.

در پایان این بیانیه نیز آمده است: «سرکوب در ایران به طور متدوام ادامه دارد و گزارش‌گران ویژه سازمان ملل و کمیسر عالی حقوق بشر باید هر چه سریع‌تر به ایران اعزام شده و از نزدیک وضعیت بحرانی حقوق بشر در ایران را در دستور کار و رسیدگی قرار دهند. سکوت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل مساوی با سرکوب شدیدتر شهروندان ایران است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,