Saturday, 18 July 2015
02 August 2021

«‌رونوشت برابراصل امکان نمایش در ایران را ندارد»

2010 May 27

رادیو کوچه

معاون سینمایی وزارت ارشاد می‌گوید که فیلم «رونوشت برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی به دلیل «پوشش» بازیگر زن آن امکان نمایش عمومی در ایران را ندارد.

جواد شمقدری سه‌شنبه شب گذشته در بخشی از برنامه مجله سینمایی «هفت» در تماس تلفنی درخصوص سفر خود به جشنواره کن و هم‌چنین فیلم «رونوشت برابر اصل» عباس کیارستمی به اظهارنظر پرداخت.

وی در خصوص این فیلم اظهار داشت: «رونوشت برابر اصل، فیلم بدی نیست. به نوعی انگشت روی شرایط نابهنجار جامعه اروپایی گذاشته که وقتی افراد آن به میان‌سالی می‌رسند، پناهی ندارند و عمدتن طلاق گرفته‌اند. در حالی که در این شرایط آدم‌ها باید در کنار هم باشند. البته مشکل فیلم مثل سایر کارهای آقای کیارستمی سکانس‌های طولانی پردیالوگ آن بود، اما فیلم به معیارهای زیبایی‌شناسی سینمای اروپا نزدیک بود.»

رونوشت برابر اصل، آخرین ساخته عباس کیارستمی سینماگر سرشناس ایرانی است که امسال در شصت و سومین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.

آقای شمقدری در ادامه اظهارات خود افزود: «‌داستان فیلم در یک روند زمانی سه تا چهار ساعته از زندگی می‌گذرد و در همه فیلم ژولیت بینوش پوششی دارد که جلوی نمایش عمومی فیلم در ایران را می‌گیرد. گرچه فیلم را یک پخش‌کننده آمریکایی پخش می‌کند و علی‌القاعده اقدام برای نمایش فیلم از طرف آن‌ها صورت می‌گیرد، اما در هر حال به این فیلم نمی‌توانیم مجوز اکران عمومی بدهیم.»

به گفته‌ی آقای شمقدری شاید بتوان این فیلم را تنها در محافل دانشگاهی و خاص نشان داد.

گفتنی است ژولیت پینوش به خاطر بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن فستیوال کن امسال را به دست آورده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,