Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
محمد مصطفایی:

«آقای رحیمی، قاچاقچیان انسان هستند نه سوسک»

2010 May 28

محمد مصطفایی

روز گذشته در سایت‌های خبری و هم‌چنین در نشریات کثیرالانتشار خواندم که معاون اول رییس جمهور آقای محمدرضا رحیمی که در همایش گردهمایی جانشینان و دبیران کمیسیون‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز در روز دوم خردادماه سخن می‌گفت با تشبیه قاچاقچیان به سوسک‌های بازار اقتصاد عنوان کرد: «قاچاقچیان سوسک‌های بازار اقتصاد ما و موجوداتی آلوده به همه میکروب‌ها هستند که سر به هر تعفنی می‌کنند و هر جا که آلوده باشد محل زندگی سوسک‌هاست»

تشبیه ساخت گروهی از انسان‌ها – حتا اگر گناهکار باشند – به سوسک صرف نظر از این‌که جرم عملی ضد امنیت اجتماعی است و می‌بایست در مقابل آن اقتدار به خرج داد چون ضد کرامت و شخصیت انسانی به حساب می‌آید برای من قابل تامل بود.

مدت زمان بسیاری فکر کردم که این جملاتی که آقای معاون به زبان راندند را چرا به این‌گونه مطرح کردند و از کجا آورده‌اند به یاد سخنان مولای متقیان افتادم حضرت علی می‌فرمایند : «مردم یا برادر دینی تویند و یا در آفرینش همانند تو هستند»

اگر چنین است آیا مومنین حق این را دارند که به انسان‌ها چنین لقبی را اعطا و یک عده قلیل از انسان‌های – مجرم – را به سوسک تشبیه کنند؟

به نظر می‌رسد این‌گونه سخن گقتن شایسته هیچ مقام مسوولی در دولت جمهوری اسلامی ایران نیست. اگر مجرمی مرتکب جرم شد می‌بایست اولن – اقدامات لازم در جهت پیش گیری از وقوع جرم انجام پذیرد و دومن – مجرم را به مجازات مقرر در قانون محکوم و نسبت به اعمال مجازات اقتدار نشان داد و به گونه‌ای مجرم را تنبیه یا تادیب نمود، نه اینکه آبرو و حیثت افراد را برده و فردی را که شاید بر اثر نیاز مادی دست به قاچاق کالا زده است سوسک خطاب کنیم.

آقای رحیمی آیا تصور کرده‌اید که فرزند یک قاچاق‌چی معمولی وقتی پدرش به جرم ارتکاب قاچاق در زندان باشد و تشبیه شما به گوش نزدیکان این خانواده برسد و بگویند پدر تو سوسک است چه ضربه مهلکی در زندگی خواهد خورد؟ آیا این گونه صحبت کردن نادیده گرفتن فشارهای روحی وروانی  به این دست از افراد جامعه نیست.

امام راحل به متصدیان امور زندان‌ها چنین توصیه می‏فرمایند :
«زندان‌ها را به یک مدرسه آموزش و تربیت اخلاقی مبدل کنید، چنان‌چه تاکنون عمل کرده‏اید، تا منحرفان و گناهکاران شیرینی عدالت اسلامی را بچشند و به اسلام و نظام اسلامی رو آورند و از روی حقیقت توبه کنند و بازگشت به اسلام و خدای متعال نمایند ، که باب رحمتْ گنهکاران را بهتر جذب می‏کند؛ حتا آن کس که مستحق حدود الهی است، از قتل و دیگر جزاها، باید از عطوفت ماموران، تا پای دار و محل مجازات برخوردار باشند ( صحیفه نور – جلد ۱۸ – ص ۲۳۷ )
یا چه نیکوست که گویندگان متعهد در زندان‌ها حاضر شده و آنان را تحت تربیت اسلامی – اخلاقی قرار دهند ( صحیفه نور – جلد ۱۴ – ص ۱۴۳ )

در حالی که شما که معاون شخص دوم مملکت هستید و می‌بایست به این سخنان آگاه باشید اینگونه عطوفت و مهربانی را با تشبیه کردن برخی از انسان‌های گناه کار به سوسک ترویج می‌نمایید.

آیا بهتر نیست به جای ایجاد کینه و بغض در دل دیگران تخم مهربانی را بکارید. شاید عده‌ای از چنین سخنانی خوشحال باشند ولی شک نکنید کودکان و زنانی هستند که پدر و همسرشان از روی اجبار به قاچاق روی آورده‌اند و با این سخنان  مورد تحقیر دیگران قرار می‌گیرند. شما با این سخنان، دل کودکان و زنانی را می‌آزارید که هیچ‌گونه پشتیبانی ندارند و حیثیت و آبرویشان به این نحو می‌رود.

بنابراین جا داشت تامل می‌نمودید که چنین سخنانی را بر زبان نرانید. شما معاون ریاست جمهور هستید و مطمئنن سخنان شما به دلیل جایگاهتان به گوش مردم خواهد رسید پس توصیه می‌شود عباراتی را به کار بندید که رفع خشونت کند و ناراحتی را از دل بیرون نماید و قاچاق‌چیان را به راه راست هدایت کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,