Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
گزارش ویژه خطر ترور

«از پاکستان به جهان»

2010 May 31

واحد ترجمه / رادیو کوچه

سوظن‌هایی به فعالیت‌های شهزاد هست وی برای بازدید مجدد در فرودگاه به کنار کشیده می‌شود و از وی در‌‌باره این‌که موقعی که خارج بوده کجا اقامت داشته سوالاتی پرسیده می‌شود. «جین هارمن» رییس کمیته فرعی امنیت داخلی در شاخه اطلاعات می‌گوید که اطلاعات جمع آوری شده در آن موقع وضعیت بحرانی داشته‌اند و برای دستگیری وی به‌کار برده شده بودند. ولی آن‌قدر‌ها قاطع نبودند که بشود جلوی ورود مجدد او به آمریکا را گرفت. وی نقشه‌اش را کمی بیش از دو ماه بعد در سر می‌پروراند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حمله شهزاد به میدان تایم نیویورک نشان دهنده نقطه منفی در جنگ آمریکا با تروریسم است. در حالی‌که جنگ در افغانستان و عراق و اقدامات آمریکا در پاکستان، بسیاری از آن‌هایی که می‌توانستند تروریست باشند را به کشتن داده، آن‌هایی که به کارشان ادامه دادند هم بسیار مستقلانه عمل کردند. «برایان جنکینز»، یک متخصص تروریسم در Rand Corp است که حملات اخیر در آمریکا که شامل حادثه‌های Fort Hood توسط سرگرد «نیدال مالک حسن»، اقدام «عمر فرخ عبد‌المطلب» برای منفجر کردن یک هواپیما که در دسامبر 2009 که به دیترویت نزدیک می‌شد را شرح می‌دهد و می‌گوید: «قاعدتن این‌ها یک باره پدید می‌آیند و بدین معنی هستند که هیچ گونه اخطار قبلی برای آن‌ها وجود ندارد.»

با این حال نیرو‌های قانونی اخیرن خواسته‌اند که بعضی از این خراب‌کاران مستقل را خنثا کنند. مثل نقشه «نجیب‌اله زازی»، افغانی که به آمریکا مهاجرت کرده بود که برای منفجر کردن خطوط مترو نیویروک کشیده شده بود. زازی در سپتامبر 2009 دستگیر شد. هم‌چنین اقدامات FBI هم در تگزاس و الینیز در سال گذشته  منجر به دستگیری مردانی شد که خودشان را از عوامل القائده به حساب می‌آوردند. جنکینز می‌گوید: «ما در مقابل قصد آن‌ها سر خم نکرده‌ایم. ولی این‌ها تلاش‌های کوچک‌تر و دارای کیفیت کم‌تری هستند. ما در نظر داریم قابلیت‌های آن‌ها در زمینه‌های فعالیت‌های از مرکز هدایت شده و گسترده را بشکنیم.» با استفاده ازروشهایی موسوم به «وحشیان تنها» گروه‌های تروریسم شانس آموختن درس‌ها و به روز کردن مهارت‌هایشان را از دست می‌دهند. وی می‌گوید: «با مشخص شدن سرشاخه اخیر به وضوح مشکل کنترل کیفیتی پیدا شده است.»

هنوز تنها جای تشکر کمی وجود دارد. نیویورک تقریبن در روز اول می به تعطیلی کشانده شد تا از حمله‌ای که می‌توانست به آسانی جان عده‌ای از مردم را بگیرد، جلوگیری شود. بخاطر دود‌هایی که از مرکز تجارت جهانی نیویورک متصاعد می‌شد، شهروندان نیویورک حق فکرکردن را دارند و می‌توانند امید داشته باشند که جنگ ادامه‌دار و طولانی با تروریسم اسلامی چیزی است که به آن‌ها نزدیک می‌شوند. آن‌ها تازه درسی قدیمی را یاد گرفته‌اند.

مجله‌ی‌تایم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,