Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
به بهانه زادروز «مرلین مونرو» بازیگر و مانکن مشهور آمریکا

«گرسنه بودم و انتخاب دیگری نداشتم»

2010 June 01

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یکم ژوین برابر با زادروز «مریلین مونرو» بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی بود. انتشار عکسش بر روی جلد یک نشریه پر تیراژ سرنوشت او را رقم زد، او از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۱ در ۳۰ فیلم سینمایی بازی کرد. مرلین که در سال 1926 میلادی زاده شد و در سال 1962 میلادی در سن 36 سالگی درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نورما جین مورتنسن» معروف به «مریلین مونرو» در روز یکم ژوین سال ۱۹۲۶ میلادی در لس آنجلس به دنیا آمد. پدرش پیش از تولد او خانواده‌اش را ترک می‌کند، و مادرش که در لابراتوار فیلم کار می‌کرد، پس از یک شکست عشقی، دچار افسردگی و مشکلات روحی شده و در یک آسایش‌گاه روانی بستری می‌شود.

و نورما کوچک در ۹ سالگی به یتیم‌خانه سپرده شد و بعد از دو سال دوست خانوادگی‌شان او را به خانه خود برد، اما در ۱۶ سالگی دوباره مجبور شد به یتیم‌خانه بازگردد. برای نجات از یتیم‌خانه در ۱۶ سالگی با «جیمز داگرتی» که کارگر کارخانه بود، ازدواج کرد اما چون شوهرش به دلیل ادامه‌ی جنگ مجبور شد در کشتی کار کند، نورما در غیاب شوهرش به جای او در کارخانه مشغول به کار شد.

همان زمان بود که روزنامه‌های آمریکا برای تشویق زن‌هایی که در نبود مردان خود جای خالی آن‌ها را در کارخانه‌ها گرفته بودند، شروع به عکاسی و تهیه گزارش کردند. عکاسی که به کارخانه‌ی محل کار نورما در لس‌آنجلس رفته بود، متوجه‌ی زیبایی خیره‌کننده‌ی او شد و عکس‌اش را به یک مجله‌ی پرتیراژ داد و منتشر شد. انتشار این عکس سرنوشت مرلین را تغییر داد و مدیران بنگاه‌های تبلیغاتی سراغ او رفتند تا در عکس‌های تبلیغ کالا مدل آن‌ها شود.

دست‌مزدها آن‌قدر بالا بود که مرلین پذیرفت عکسش روی جلد مجلاتی مثل «پلی بوی» هم در حالتی نیمه برهنه چاپ شود. او بعدها گفت‌: «گرسنه بودم و انتخاب دیگری نداشتم.»

چیزی نگذشت که مورد توجه فیلم‌سازهای سینمایی هم قرار گرفت و با آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیونی جلوی دوربین رفت.

سال ۱۹۴۵، سالی که جنگ تمام شد، شوهر مرلین به خانه برگشت، ولی با مرلین تازه‌ای روبه‌رو شد و همان‌زمان بود که به آسانی از مرلین جدا شد.

او در سال ۱۹۴۶ اولین قرارداد بازیگری را با کمپانی فاکس قرن بیستم بست و نام «مریلین مونرو» را در این زمان برای خود برگزید.

ازدواج دوم او با یکی از معروف‌ترین بازیکنان بیس‌بال آمریکا  «جودی‌ماجیو» او را چندین مرحله جلوتر برد.

از شوهر دومش هم که جدا شد بیش‌تر به تولید فیلم و بازیگری در سینما توجه کرد و فهمید باید به ضعف خودش در نوشتن فیلم‌نامه از بین ببرد. طولی نکشید که پیشنهاد ازدواج «آرتور میلر» نمایش‌نامه‌نویس معروف را پذیرفت و بخش مربوط به فیلم‌نامه‌نویسی کمپانی‌اش را به همسرش سپرد.

آرتور میلر بعد از پنج‌سال پذیرفت که از او جدا شود اما هم‌چنان در مصاحبه‌های مختلف به این سوال خبرنگاران همیشه جواب مثبت داد: «وقتی از او جدا می‌شدید هنوز عاشق مرلین بودید؟»

مرلین مونرو جوایز هنری را پشت سرهم درو می‌کرد، تجربه بازیگری در فیلم‌های مختلف را با وجود انواع جنجال‌های حاشیه‌ای، پشت سر می‌گذاشت او در طول عمر کوتاهش در بیش از سی فیلم بازی کرد «همه چیز درباره ایو»، «جنگل آسفالت»، «چگونه می‌توان با یک میلیونر ازدواج کرد»، «آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می‌دهند»، «رودخانه بدون بازگشت»، «شاه‌زاده و مانکن»، «خارش هفت‌ساله»، «بعضی‌ها داغشو دوست دارند» و «بیا عشق بورزیم»  بعضی از معروف‌ترین فیلم‌هایی است که او بازی کرده است.

مریلین مونرو جوان در سال‌های آخر زندگی با شکست‌هایی مواجه شد و به افسردگی شدید دچار بود، زندگی او روی پرده، یک زندگی رویایی بود که سینما ساخته بود، اما در دنیای واقعی مشکلات و تفاوت‌هایی داشت که مردم از مرلین مونروی محبوب‌شان انتظار نداشتند.

وی در جایی گفته است: «من یک زن بازنده‌ام. مردها، زیادی از من انتظار دارند، به خاطر تصویری که از من ساخته شده و خودم هم در ساخت آن کمک کرده‌ام،  من سمبلی از تنها چیزی هستم که مردان از آن استقبال می‌کنند.»

او یکی از مشهورترین ستارگان سینما، نماد جذابیت و ستاره پاپ در قرن بیستم است. برخی وی را جذاب‌ترین زن قرن بیستم دانسته‌اند و به اعتقاد «رابین میور» او پرعکس‌ترین چهره زن جهان است.

مرلین مونرو در تاریخ پنجم  اوت ۱۹۶۲ میلادی، در کالیفرنیا درگذشت و در هشتم اوت در یکی از آرام‌گاه‌های مشهور شهر لس‌آنجلس، به نام گورستان «وست‌وود» به خاک سپرده شد.

علت مرگ وی، «مصرف بیش از حد داروی خواب‌آور» ذکر شد. اما برخی عقیده دارند که او در پی توطه‌ای به قتل رسید.

در دسامبر ۲۰۰۹ فیلمی چهار دقیقه‌ای که مرلین را در اواخر دهه ۱۹۵۰ خوشحال و آسوده در کنار دوستان‌اش در حال سیگار کشیدن و نوشیدن شراب نشان می‌داد به قیمت ۲۷۵٫۰۰۰ دلار به‌فروش رسید.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

ایرانیان انگلستان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,