Saturday, 18 July 2015
29 March 2023

«بیانیه مطبوعاتی ایزابل دوران معاون پارلمان اروپا»

2010 June 01

رادیو کوچه

به دنبال حضور منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در بروکسل بنا به دعوت رسمی پارلمان اروپا، روز سه‌شنبه  «ایزابل دوران» معاون پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عمل‌کرد محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس دولت ایران اظهار داشت که آمدن آقای متکی به پارلمان اروپا تنها یک دیدار اداری ساده است و نباید پنداشت که این یک دیدار اغماز و گذشت و عدول از پرنسیپ‌ها از سوی اروپا خواهد شد و به هیچ‌وجه نباید چنین برداشت شود که آمدن وی خواهد توانست اعتباری برای دولت احمدی نژاد کسب کند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در روز سه‌شنبه با یک دعوت رسمی به پارلمان اروپا می‌آید.

به عنوان معاون پارلمان اروپا و یکی از اعضای فعال در گروه نمایندگان پارلمان اروپا در امور ایران و اروپا، مایلم پیش از این دیدار، برای روشن شدن مسایل، نکاتی را ذکرکنم و هم‌چنین بر دفاع از ارزش‌های انسانی و دموکراتیک رایج در پارلمان اروپا تاکید کنم.

ابتدا، بیاد بیاوریم که نمایندگی پارلمان اروپا در امور ایران و اروپا در سال ۲۰۰۴ به قصد تماس مستقیم با مجلس شورای جمهوری اسلامی ایران بنا نهاده شد و پس از آن، نمایندگان دو مجلس در باره همه موضوعات از جمله منع سلاح هسته‌ای، مبارزه علیه تروریسم و قاچاق مواد مخدر، روابط تجاری، سرمایه‌گذاری‌ها و تغییرات آب و هوایی با هم گفت‌وگو می‌کردند.

گفت‌وگو در‌باره حقوق بشر، به‌ویژه اعدام، حقوق زنان، حقوق قانونی کودکان، موقعیت اقلیت‌‌های قومی و دینی و یا آزادی بیان و عقیده هم، همواره جز برنامه‌ها و در دستور روز بود. بالاخره، نشست‌های مابین دو پارلمان به تماس‌های مهم‌تر با حکومت ایران و جامعه مدنی ایرانیان می‌انجامید.

در دسامبر ۲۰۰۷ در طی آخرین دیدار پارلمانی در تهران، طرفین به گفت‌وگوهای منظم بین دو پارلمان تاکید کرده و آن‌را مثبت ارزیابی نمودند. به این دلیل واقعن از تصمیم یک جانبه دولت‌مردان ایرانی مبنی بر لغو سفر از پیش‌برنامه‌ریزی شده نمایندگان پارلمان اروپا به ایران در زانویه اخیر متاسفم. دوباره اهمیت از سرگیری و ادامه ملاقات‌ها در همه سطوح با ایرانیان به ویژه با جامعه مدنی را تایید و تاکید می‌کنم. در همین‌جا اعلام می‌کنم که امیدوارم دولت و پارلمان ایران به تصمیم دیدار‌های مستقیم با ما باز گردند.

ایزابل دوران

در هر صورت، یک دیدار برای تبادل‌نظر با وزیر متکی به مدت یک ساعت و نیم از سوی کمیسیون امور خارجه پارلمان اروپا پیش‌بینی شده است. بدین مناسبت، ما فرصت را غنیمت شمرده خواسته‌های بیان شده در «‌قطع‌نامه ۱۰ فوریه پارلمان اروپا در باره ایران‌» را که شما در پیوست می‌بینید، به ایشان تحویل خواهیم داد.

این قطع‌نامه به طور خاص از رییس جمهوری کنونی ایران، احمدی‌نژاد انتقاد می‌کند (که قانونی بودن و اعتبار مردمی آن به صورت جدی به لرزه در آمده است)، و قلع و قمع و خون‌ریزی‌ها و کشتار پس از انتخابات ژوئن ۲۰۰۹ را شدیدن محکو‌م می‌کند و به حکومت‌گران ایرانی گوش‌زد می‌کند که یک هم‌کاری تجاری احتمالی مابین ایران و اتحادیه اروپا زمانی حاصل خواهد شد که زمینه پیش‌شرط‌های آن یعنی رعایت کامل حقوق ابتدایی انسانی و اصول دموکراسی و آزادی بیان و تضمین دولت قانون در ایران آماده باشد.

آمدن متکی به پارلمان اروپا تنها یک دیدار اداری ساده است و بنابراین نباید پنداشت که این یک دیدار اغماز و گذشت و عدول از پرنسیپ‌ها از سوی ما خواهد شد و به هیچ‌وجه نباید چنین برداشت شود که آمدن وی خواهد توانست اعتباری برای دولت احمدی نژاد کسب کند.

با بهترین آرزوها

ایزابل دوران ـ معاون پارلمان اروپا

۳۱ ماه مه ۲۰۱۰

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment