Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
در جریان یک مسابقه بین المللی

«عضو تیم ملی ایران به آلمان پناهنده شد»

2009 September 02

بی‌بی‌سی

یک عضو تیم ملی ایران در جریان یک مسابقه بین‌المللی در خارج از کشور پناهنده شده‌است.

به گزارش برخی منابع خبری ایران، «مینا علیزاده»، عضو تیم ملی قایقرانی مردان و زنان ایران که برای شرکت در ششمین دوره مسابقات قهرمانی جهانی در رشته دراگون بوت (قایق اژدها) به جمهوری چک مسافرت کرده‌بود پس از خاتمه رقابت‌ها، به جای بازگشت به ایران، به کشور آلمان پناهنده شده‌است.

20090902-sport-dragonboat-

براساس این گزارش‌ها، سایر اعضای تیم ملی دراگون بوت ایران روز سه‌شنبه بدون همراهی میناعلیزاده به تهران بازگشتند و با اعتراض همسر این ورزشکار ایرانی مواجه‌شدند.

به نقل از سر مربی تیم‌ملی دراگون بوت مردان و زنان جمهوری اسلامی گزارش شده‌است که مینا علیزاده که همراه بیست و سه بازیکن تیم ملی قایقرانی بانوان به جمهوری چک عزیمت کرده بود قبل از بازگشت به ایران هتل محل اقامت این تیم را بدون اطلاع سایرین ترک کرد.

وی افزوده‌است که برای یافتن این بازیکن تیم ملی، اقداماتی از طریق استمداد از پلیس جمهوری چک و تماس با خانواده وی در تهران صورت‌گرفت اما مشخص شد که وی به آلمان سفر کرده‌است.

به گفته سرمربی تیم ملی ایران، برادر مینا علیزاده مقیم آلمان است و فرار این ورزشکار با هماهنگی قبلی صورت گرفته‌است.

در گزارش‌های خبری آمده که همسر مینا علیزاده که برای استقبال از او به فرودگاه رفته‌بود، نسبت به غیبت همسرش واکنشی خشم آلوده نشان داده‌است اما سرمربی تیم ایران این واکنش را ساختگی توصیف کرده‌است.

در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در مقابل پناهندگی مینا علیزاده صورت خواهدگرفت، سرمربی تیم ملی جمهوری اسلامی گفته‌است که سندی که این بازیکن تیم دراگون بوت برای خروج از کشور گرو گذاشته توقیف و مصادره خواهدشد و وی برای همیشه از عضویت در تیم ملی محروم می‌شود.

ظاهرن مقامات ورزشی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور جلوگیری از پناهندگی اعضای تیم‌های اعزامی به خارج، از آنان می‌خواهند سندی را نزد آنان گرو بگذارند تا در صورت خودداری از بازگشت به کشور، ملک مربوطه مصادره‌شود.

هنوز منابع رسمی دیگر، از جمله مقامات مهاجرت آلمان در مورد خبر درخواست پناهندگی مینا علیزاده اظهار نظری نکرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|