Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
چهاردهم خرداد - چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ چهاردهم خرداد»

2010 June 04

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

1368 خورشیدی: انتخاب «سید علی خامنه‌ای» به رهبری ایران توسط مجلس خبرگان رهبری. او همچنین از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ برای دو دور پیاپی رئیس‌جمهور ایران بود. علی خامنه‌ای پس از فوت سید روح‌الله خمینی و از طرف مجلس خبرگان رهبری به مقام رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران برگزیده شده‌است. وی یکی از مراجع تقلید شیعیان است.

۱۳۰۷خورشیدی:  زادروز «سیدموسی صدر» روحانی ایرانی، شخصیت سیاسی فکری شیعه، و رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان، که پس از هجرت از ایران به لبنان، مجلس اعلای شیعیان لبنان را تأسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده‌دار شد. او در ۹ شهریور ۱۳۵۷، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت «معمر قذافی»، ناپدید شد. او در میان شیعیان به «امام موسی صدر» مشهور است.

1358 خورشیدی: در این روز دریادار «مدنی کرمانی» استاندار وقت خوزستان صدام حسین را متهم به ارسال اسلحه به ایران و عامل تحریک برخی عوامل درخوزستان کرد و گفت که اگر یک وجب از خاک خوزستان از دست رود حاضر است او را اعدام کنند. در این 23 تن کشته و شماری مجروح و 120 نفر هم دستگیر شده بودند.

652 میلادی: ده سال پس از جنگ نهاوند، «قارن» یکی از ژنرال‌های ارتش ایران در آن جنگ، برای ادامه مقاومت، از نهاوند به هرات رفته بود و سپاهی از مردم هرات، فراه و کهستان برای جنگ با اعراب فراهم ساخته بود و چون در پیشاپیش این سپاه حرکت می کرد در نخستین تماس دو نیرو، هدف یک تیر قرار گرفت و کشته شد و سپاه بدون سردار او به ارگ هرات عقب نشینی کرد. در این جنگ، فرماندهی نیروهای عرب را «ابن خازم» برعهده داشت.

1368خورشیدی: مرگ «سید روح‌اله خمینی» روحانی و مرجع تقلید شیعه، رهبر انقلاب ۱۳۵۷ و بنیان‌گذار نظام «جمهوری اسلامی» در ایران.

1301 خورشیدی: دولت تهران پس از برکناری «سید ضیاء الدین طباطبایی یزدی» از نخست وزیری، بیست و پنج هزار تومان هزینه سفر به او داد تا کشور را داوطلبانه ترک کند و سید ضیاء از ایران رفت. وی سال‌ها در فلسطین که توسط انگلستان اداره می شد اقامت کرد که پس از اشغال نظامی ایران در شهریور 1320 به کشور بازگشت و از شهر یزد  زادگاه خود  به نمایندگی مجلس انتخاب گردید و اعتبارنامه وی برغم مخالفت شدید دکتر مصدق که او را عامل یک دولت خارجی (انگلستان) اعلام کرده بود تصویب شد.

1332 خورشیدی: در آخرین سال حکومت مصدق پرداخت دست‌مزد کارکنان دولت ایران طبق اشل ترمیم شده وقت آغاز شده بود، که در آن حقوق کارمند پایه تازه استخدام 150 تومان تعیین شده بود. طبق این جدول، حقوق آخرین پایه آن زمان با سی سال سابقه کار 692 تومان اعلام شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,