Saturday, 18 July 2015
02 April 2023

«‌بررسی حقوق زنان در شورای حقوق بشر»

2010 June 07

خبر ویژه / رادیو کوچه

جلسه سالانه شورای حقوق بشر در مقر سازمان ملل در ژنو از ساعتی دیگر با موضوع بررسی وضعیت حقوق زنان در جهان تشکیل خواهد شد.

در این نشست قرار است مسایل ایران و حقوق زنان نیز با حضور برخی فعالان ایرانی زن‌ مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حسن نایب هاشم فعال حقوق بشر در اروپا در گفت‌و‌گویی با رادیو کوچه اظهار داشت: «این نشست قرار است در خصوص مسایل حقوق زنان در ایران نیز به بحث بپردازد و چندین فعال زنان از جمله محبوبه عباس‌ قلی‌‌زاده و سوده راد در آن امکان صحبت کردن دارند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی در این نشست در خصوص وضعیت زنان ایران اظهار نظر می‌کنند، تاکید کرد: «موضوع جلسه شورا تنها وضعیت ایران نیست و قرار است در این شورا به وضعیت حقوق زنان در جهان پرداخته شود اما با مدت زمانی که فعالان حقوق زنان ایران برای صحبت کردن در صحن شورا به دست آوردند قرار است به نقض حقوق زنان در ایران و تبعیض‌های فراوان اشاره شود».

این فعال حقوق بشر در پایان خاطرنشان کرد که  ایران تا روز پنج‌شنبه هفته جاری که مرحله نهایی بررسی ادواری جهانی پرونده حقوق بشر جمهوری اسلامی انجام می‌شود، فرصت دارد تا به پرسش‌های شورای حقوق بشر در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران پاسخ دهد. در مجموع پیشنهادات دو مبحث پذیرفته می‌شود و پذیرفته نمی‌شود وجود دارد که جمهوری اسلامی باید یکی را قبول کند.

امروز در شورای حقوق بشر سازمان ملل چه اتفاقی خواهد افتاد؟

امروز جلسه‌ی سالانه‌ی شورای حقوق بشر در مورد زنان است که در دو قسمت برگزار می‌شود. بخش سازمان غیر‌دولتی اتریشی در مورد وضعیت و حقوق زنان در ایران صحبت خواهد کرد. خانم‌ها «محبوبه عباس‌قلی‌زاده»، «سوده راد» و «شعله زمینی» سخنرانی خواهند کرد. این نشست جانبی از ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر در جریان است.

در صحن شورا هم سازمان غیر‌دولتی اتریشی که این برنامه را سازمان داده است دو دقیقه فرصت صحبت دارد. این جلسه‌ی شورا هم مانند همیشه از طریق اینترنت پخش می‌شود.

شما در محل شورای حقوق بشر در ژنو هستید. چه کشورهایی در مورد ایران را اظهار نظر می‌کنند. آیاحقوق  زنان در ایران برای کشورهایی که در شورا حضور دارند مسئله‌ی روشنی است؟

این جلسه  فقط در مورد زنان در ایران نیست بلکه در مورد حقوق زنان در جهان، تبعیض حقوقی است و کشورهای مختلف و سازمان‌های غیر‌دولتی در مورد زنان ایران هم صحبت خواهند کرد. اما در کنفرانس جانبی که در بعد از ظهر است در مورد مسایل زنان در ایران صحبت خواهیم کرد.

پیش از  این هم ایران تقاضا کرده بود که در شورای حقوق بشر مسئله‌ی زنان را پیگیری کند. آیا این موضوع به نتیجه‌ای رسیده است؟

در شورای حقوق بشر کشورها در مورد هر موضوعی صحبت می‌کنند، جمهوری اسلامی هم با درک خودش با این مسئله برخورد می‌کند. اما به منظور تامین برابری زنان نیست بلکه در تفاوت‌های زنان و مردان تاکید دارد و به موقعیت زنان و نقش آن‌ها در خانواده و دوری از محیط کار اشاره می‌کند.

پیش از این هم در شکل دوره‌ای و پنج ساله شورای حقوق بشر، قرار بود ایران به نظرات کشورهایی که از او سوالاتی داشتند  پاسخ دهد. اما بخشی از این سوال‌ها بی‌پاسخ مانده بود. دولت ایران به این سوال‌های باقی مانده چه وقت پاسخ می‌دهد.

روز پنج‌شنبه مرحله‌ی نهایی بررسی ادواری جهانی پرونده‌ی حقوق بشر جمهوری اسلامی است. که دولت ایران فرصت دارد در این روز پاسخ دهد. پیشنهادها به بخش‌های پذیرفته شده و پذیرفته نشده تقسیم خواهد شد. ما تا روز  پنج‌شنبه  سعی می‌کنیم با  افرادی که در شورای حقوق بشر حضور دارند، صحبت داشته باشیم. پیشنهادهای قبول شده به معنی برنامه‌ی  عمل چهار ساله‌ی گسترش حقوق بشر در ایران خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment