Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
هجدهم خرداد - هشتم ژوئن

«تقویم تاریخ هجدهم خرداد»

2010 June 08

مریم/ رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1365 خورشیدی – درگذشت «ذبیح‏اله منصوری» نویسنده و مترجم معاصر. ذبیح‌اله حکیم الهی‌رشتی مشهور به ذبیح‌اله منصوری فرزند انتخاب‌الدوله از رجال رشت بود. پس از گذراندن دوره ابتدایی برای ادامه تحصیل به‌هم‌راه پدر راهی فرانسه شد و پس از بازگشت به‌ایران، به‌کار ترجمه پرداخت. استاد منصوری نویسنده و مترجم فعالی بود و بیش از صد و پنجاه کتاب و نزدیک به هزار مقاله که اغلب در مجله خواندنی‏ها چاپ می‏شد، توسط او ترجمه شده‏اند. ذبیح‌اله منصوری نخستین کسی بود که آثار موریس مترلینگ، نویسنده بلژیکی را به‌فارسی ترجمه کرد.
  • 1830 میلادی – کبریت توسط «کامبرز» مخترع آلمانی ساخته شد. مهم‌ترین تفاوت کبریت اولیه با کبریت‌های موجود در سرعت احتراق آن بود. بعد از کامبرز چندین محقق دیگر بر روی کبریت ساخت او، آزمایش کردند تا این‌که سرانجام یک آمریکایی موفق شد کبریتی از نوع کبریت‌های امروزی بسازد.
  • 1916 میلادی – «لوییجی کومنچینی» کارگردان ایتالیایی به‌دنیا آمد. کومنچینی که به‌خاطر فیلم‌هایی که برای بچه‌ها ساخته بود به «فیلم‌ساز کودکان» نیز شهرت داشت با اکثر بازیگران مشهور ایتالیایی از جمله: «ویتوریو گاسمن، ‌مارچلو ماستریانی و آلبرتو سوردی» کار کرده بود. در میان مشهورترین ساخته‌های این فیلم‌ساز می‌توان به «نان، عشق و رویاها» که در سال 1953 ساخته شد اشاره کرد.
  • 1916 میلادی – زادروز دکتر «فرانسیس کریک» کاشف ساختار ملکولی (دی . ان . ای) در این‌روز. وی در مارس 1953 با هم‌کار خود دکتر جیمز واتسون موفق به‌این کشف مهم شد. دکتر کریک هنگام اعلام این کشف مهم گفت که بشر با کشف تازه بر گوشه‌ای از اسرار حیات دست یافته است. این دانش‌مند انگلیسی ضمن اعلامیه خود گفته بود که همه موجودات جان‌دار دارای «دی ان ا» هستند که دو وظیفه مهم دارد: یکی حمل اطلاعات و دیگری به‌وجود آوردن المثنای خود. وی افزوده بود بنابراین، تکلم به‌یک زبان و اقامت در یک نقطه جغرافیایی دلیل انتساب فرد به یک نژاد نیست.
  • 1786 میلادی – نخستین تولید ماشین ساخت بستنی به بازار داده شد.
  • 1809 میلادی – «توماس پین» نویسنده رساله‌های سیاسی و روشن‌فکر انقلابی آمریکایی انگلیسی‌تبار، درگذشت. مهم‌ترین رساله وی «عقل جمعی» بود.
  • 1869 میلادی – «آیوز مک‌گافی» سازنده نخستین جاروبرقی دنیا، اختراع خود را در آمریکا به‌ثبت رساند.
  • 1903 میلادی – «مارگریت یورسنار» رمان‌نویس و مقاله‌نویس فرانسوی و نخستین زن عضو فرهنگستان فرانسه، در بروکسل بلژیک متولد شد.
  • 1970 میلادی – «آبراهام مزلو» روان‌شناس و فیلسوف آمریکایی، درگذشت. او امروزه برای نظریه «سلسله مراتب نیازهای انسانی‌اش» شناخته شده است. مزلو هم‌چنین به‌عنوان پدر روان‌شناسی انسان‌گرا شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۵۴ کتاب «انگیزه و شخصیت» را درباره نظریه سلسله مراتب نیازها منتشر کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,