Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گفت‌و گوی روز- گفت‌وگو با «لوا زند»

«اعدام‌ها فقط یک آمار نیست»

2010 June 10

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

گروهی از فعالان مدنی در کالیفرنیا در پی اعدام‌های اخیر ایران برای اعلام اسامی کسانی که به هر علت در ایران در آستانه‌ی  اعدام قرار دارند، یک اجتماع تشکیل دادند. این حرکت صورت گرفته است تا  به جای اعلام آمار اعدام‌ها  به اعلام مشخصات فردی افراد اعدام شده بپردازد و در این مورد پیگیری بیشتری انجام دهد و هم‌چنین حساسیت‌های جامعه‌ی مدنی را افزایش دهند.

به منظور اطلاع از ابعاد و نحوه‌ی فعالیت این گروه، اردوان روزبه با «لوا زند» فعال مدنی و یکی از اعضای تشکیل دهنده‌ی این گروه صحبتی داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بعضی از فعالان مدنی در کالیفرنیا برای آگاهی جمعی در مورد اعدامها گروهی را تشکیل دادند. به عنوان یکی از اعضای این گروه، در مورد هدف، حوزه و گستره‌ی عمل این گروه برای ما توضیح دهید.

وقتی متوجه شدیم که پنج تن از زندانیان بدون اطلاع قبلی در ماه اردیبهشت اعدام شدند، بسیار شوکه شدیم. و متوجه شدیم که باز هم امکان دارد این اتفاق برای زندانیان دیگر رخ دهد. ما تنها در مورد «فرزاد کمانگر» و کمی هم در مورد «شیرین» شناخت داشتیم و دیگر اعدام شدگان را نمی‌شناختیم.

با جمعی از فعالان که صحبت کردیم که حدود 30 یا 40 نفری که در لیست اعدامند، فقط یک شماره هستند و ما حتا نام آن‌ها را هم نمی‌دانیم و از حکم آن‌ها اطلاعی نداریم. بنابراین در درجه‌ی اول خواستیم که این افراد و نام آن‌ها را بشناسیم و از حالت شماره بیرون بروند. در تحقیقی متوجه شدیم گروه «اتحاد برای ایران» نیز چنین برنامه‌ای را دارند و لیست افرادی که حکم اعدام برایشان صادر شده را دارند. با خانواده‌ی آن‌ها تماس گرفتیم و توانستیم نام این افراد را در وب‌لاگ بنویسیم.

بسیاری از محکومین به اعدام متعلق به گروه‌هایی هستند که سال‌ها است مورد تبعیض قرار می‌گیرند. آن‌ها از اقلیت‌های قومی و مذهبی هستند و از نظر اقتصادی توان گرفتن وکیل را نداشتند. بنابراین این گروه بیش از هر کسی به توجه احتیاج دارند. هدف ما این است که در مورد آن‌ها اطلاع‌رسانی کنیم. سعی می‌کنیم  منابع را به انگلیسی ترجمه کنیم. سازمان بین‌المللی حقوق بشر به ما قول هم‌کاری داده است.

اعتقاد داریم اگر محکومین به اعدام را از حالت بی‌نام و نشانی در بیاوریم دیگر اعدام آن‌ها کار راحتی نیست و هزینه‌ی سنگینی  برای نظام جمهوری اسلامی دارد. ما مخالف مجازات اعدام هستیم و معتقدیم افراد باید در دادگاه به صورت عادلانه محکوم بشوند اما نه با مجازات اعدام.

ما یک گروه کوچک ده نفره هستیم و نمی‌توانیم اهداف بزرگ‌تری در حال حاضر داشته باشیم به همین دلیل تصور ما بر این بود که با توجه به نزدیک شدن به سال‌گرد انتخابات ممکن است دولت برای ایجاد رعب و وحشت در پی اعدام‌های دیگری باشد. بنابراین  تصمیم گرفتیم نام افرادی که حکم اعدام گرفتند را مشخص کنیم و تا جایی که می‌توانیم در مورد آن‌ها خبر‌رسانی کنیم.

منابع شما در ایران چیست؟ به دلیل این‌که ممکن است در مورد افرادی که حکم اعدام دارند اطلاعات دقیقی موجود نباشد.

بله متاسفانه این مشکل وجود دارد و بسیاری از این افراد اقلیت هستند. به عنوان مثال «زینب جلالیان» که حکم قطعی اعدام را برایش صادر کردند متعلق به خانواده‌ای است که پدر و مادرش دامدار هستند و حتا تلفن نیز ندارند و باید از طریق تلفن همسایه‌شان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.

سعی کردیم با وکیل آن‌ها  و یا نزدیک‌ترین فردی که آن‌ها را می‌شناسد، تماس بگیریم. تمام منابع را با هم تطبیق دادیم. اگر منبع مشکوکی بود آن را کنار گذاشتیم. اما هنوز خیلی از اطلاعات ما ناقص است و در مورد بعضی از آن‌ها حتا نام، شهر و سن آن‌ها را نمی‌دانیم.

فعالان در داخل ایران با دانستن اطلاعات شما چه کاری می‌توانند انجام دهند؟  شما در کالیفرنیا  این فعالیت را انجام می‌دهید. فکر می‌کنید جامعه‌ی ایرانی در مورد این احکام اعدام‌ها چه‌قدر حساس هستند؟

بخش انگلیسی این وب‌لاگ به زودی راه‌اندازی می‌شود و اطلاعات را به زبان انگلیسی هم خواهیم داشت. فعالیت‌های سمبولیک و خبرساز را انجام دادیم. به عنوان مثال در کنسرت شجریان در لوس‌انجلس، بعضی از فعالان  با صورت‌های خود قفسی را درست کردند و اسامی این افراد را نوشتند. مردم هم سوال می‌پرسیدند و عکس‌العمل نشان می‌دادند.

در موارد قبلی نشان داده شد که تماس گرفتن با تعدادی از علما و رییس قوه‌ی قضاییه نتیجه بخش بوده است. اگر مردم از کشورهای مختلف با نمایندگان محلی خود تماس بگیرند، کمک مثبتی است. ما در وب‌لاگ شماره‌های این افراد را ذکر کردیم و نوشته شده که  مردم چه‌طور می‌توانند تماس بگیرند و چه چیزی می‌توانند بگویند.

ما نمی‌دانیم جرم این افراد چیست اما انتظار داریم دادگاهی علنی با هیت منصفه تشکیل تا جرم آن‌ها مشخص شود.

شاید این افراد نیاز به کمک مالی داشته باشند و خانواده‌ی آن‌ها احتیاج داشته باشند که کسی به آن‌ها زنگ بزند و این کم‌ترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. پدر زینب جلالیان عنوان کرده بود که احساس تنهایی دارد و مردم  آن‌ها را فراموش کردند.

ما توجه رسانه‌ها را نیاز داریم. ما با این کار می‌خواهیم بگوییم که این افراد 10 نفر یا  پنج نفر نیستند، بلکه اسم دارند و مردم در مورد آن‌ها پیگیری می‌کنند و نمی‌توانند به سادگی آن‌ها را از بین ببرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd156138 sildenafil tenormin clindamycin phosphate topical synthroid buy flagyl retin-a