Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
این بار از تورنتو

«درخواست ایرانیان از سازمان ملل متحد»

2010 June 10

مهدی حویزی / تورنتو– کانادا / رادیو کوچه

عصر روز دوشنبه، بیش از ۲۰۰ نفر از ایرانیان ساکن تورنتو، به دعوت جمعی از تشکل‌های دانشجویی و حقوق بشری، در مرکز اصلی شهر دست به تجمع و راهپیمایی زدند، که با استقبال گرم مردم تورنتو روبه‌رو شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مراسم، از ساعت ۶ و نیم بعد‌از‌ظهر، با تجمع چند دقیقه‌ای و با نظم خاصی در یکی از میادین اصلی مرکز شهر آغاز شد. سپس تجمع‌کنندگان مسیری ۳۰ دقیقه‌ای را به سمت ساختمان بزرگ شبکه خبری سی بی سی نیوز طی کردند، که در مدت این سی دقیقه، شعارهایی در مورد آزادی زندانیان سیاسی، توقف اعدام و شکنجه، و نیز تحقق دموکراسی، سکولاریزم، حقوق بشر و آزادی در ایران به زبان انگلیسی سر داده شد.

مردم حاضر در خیابان‌های اصلی شهر، به هنگام روبه‌رو شدن با این برنامه اعتراضی ایرانیان، با تکان دادن دست و به صدا در آوردن بوق ماشین‌ها، هم‌راهی و هم‌بستگی ‌خود را نشان دادند. تعدادی نیز برای دقایقی به جمع راهپیمایی کنندگان ملحق شدند. دوربین‌های عکاسی رهگذران و گردش‌گران در مرکز شهر، صحنه به صحنه این راهپیمایی را ثبت می‌کردند.

پس از آن، تجمعی در برابر ساختمان شبکه خبری سی بی سی نیوز، شکل گرفت که در طی آن «اردشیر زارع‌زاده»، دبیر کل کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی و یکی از رهبران سابق جنبش دانشجویی در ایران، و نیز «‌لیلی پورزند»، فعال حقوق بشر سخنرانی کردند، و در سخنان خود خواستار توجه سازمان ملل و جامعه جهانی به نقض حقوق بشر در ایران شدند.

قطعنامه‌ای نیز در پایان برنامه قرائت شد، که در آن از سازمان ملل متحد خواسته شده است‌، گزارش‌گران ویژه خود را به ایران اعزام کند، و برای برچیده شدن اعدام، سنگ‌سار و شکنجه در ایران تلاش بیشتری انجام دهد.

این قطعنامه، که شورای حقوق بشر سازمان ملل را مورد خطاب قرار داده، تاکید دارد که در آستانه جلسه پایانی بررسی پرونده نقض حقوق بشر ایران در روز ۱۰ ژوئن در ژنو، شورای حقوق بشر باید به دروغ‌های نمایندگان جمهوری اسلامی توجه نکند و در عوض به دنبال راه‌کارهای عملی اجرای کامل مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر در ایران باشد.

عکس‌های بیش‌تر را از این‌جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,