Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
سوت

«مصاحبه تفصیلی با حبیب کاشانی»

2010 June 10

محمدرضا / رادیوکوچه

از ملاقات با احمدی‌نژاد تا علل انصراف از خرید پدیده لیگ

سرپرست باشگاه پرسپولیس در رابطه با وضعیت این روزهای قرمزهای پایتخت، دیدار با رییس جمهور، آخرین خبرها از نقل و انتقالات بازیکنان، پرونده شکایت علی دایی از فدراسیون فوتبال سخن گفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سرپرست باشگاه پرسپولیس در رابطه با دیدار با رییس‌جمهور اظهار کرد: «من در یک ساعتی که خدمت دکتر احمدی‌نژاد بودم مشکلات فصل نقل و انتقالات را برایشان مطرح کردم و به وی گفتم که در ایران اکثر تیم‌ها در اختیار کارخانه‌ها هستند و یک‌سری منابع درآمد تعریف شده دارند، اما پرسپولیس و استقلال این گونه نیستند و از این منابع درآمدی محروم هستند. بنابراین کار ما بسیار سخت است. با توجه به این‌که ما از حق پخش تلویزیونی و فروش بلیت محرومیم. اکنون بودجه‌ای در فصل نقل و انتقالات نداریم. تن‌ها راه درآمدزایی ما جذب اسپانسر است که همه می‌دانیم هیچ اسپانسری حاضر نمی‌شود دو ماه مانده به آغاز لیگ با تیمی قرارداد ببندد و پیش پرداخت آن را نیز بدهد.»

وی ادامه داد: «ما برای اولین سال لیستی از درآمدها و هزینه‌ها به‌همراه بودجه باشگاه را به سازمان تربیت بدنی پیش‌نهاد کردیم که احتمالن با موافقت سعیدلو رییس مجمع باشگاه روبرو شده است. هم‌چنین به شخص رییس‌جمهور پیش‌نهاد کردم که بخشی از مبلغ کمکی سازمان به پرسپولیس در این زمان یعنی در فصل نقل و انتقلات صورت گیرد که دکتر احمدی‌نژاد نیز لطف کردند و در تماس با سعیدلو این نکته را بازگو کردند.

کاشانی افزود: بحث دیگری که خدمت رییس‌جمهور مطرح کردم این بود که امسال در فصل نقل و انتقالات قیمت‌های سرسام‌آوری به‌رروی بازیکنان گذاشتند و این در توان باشگاه پرسپولیس نیست که با چنین قیمت‌هایی با دیگر تیم ‌ها رقابت کند. برای مثال بازیکن مبلغی را پیش‌نهاد می‌کند که برای ما بسیار زیاد و از حد توان باشگاه خارج است. حتا بعضی بازیکنان شروطی برای گرفتن پول بیشتر می‌گذارند که عجیب و در نوع خود تازه است. برای گل، پاس گل، پنالتی گرفتن، گل تاثیرگذار و همه این‌ها پول درخواست می‌کنند که در بعضی باشگاه‌ها این عمل انجام می‌شود و متاسفانه با وجود این‌که رقم قرارداد ثبت شده 400 میلیون تومان است اما اگر همه این آیتم‌ها را به‌حساب بیاوریم نزدیک به 600- 700 میلیون می‌شود که این ارقام برای باشگاه ما وحشتناک است.

سرپرست پرسپولیس ادامه داد: «در همین خصوص من به آقای احمدی‌نژاد پیش‌نهاد کردم که هیات دولت موافقت کنند که در صورت مشاهده چنین مواردی مالیات این نوع قراردادها تا 50 درصد و بیش‌تر افزایش یابد و سازمان تربیت بدنی هم نظارت مناسبی بر این موضوع داشته باشد.» تاکید رییس‌جمهور بر این بود که با توجه به کثرت تیم‌های صنعت، سازمان تربیت بدنی و وزارت صنایع طی جلساتی مباحث مربوط به لیگ برتر فوتبال و تیم‌های آن را پی‌گیری کنند.

حبیب کاشانی در رابطه با مبلغ پیش‌نهادی پرسپولیس به سازمان برای کمک‌های مالی تصریح کرد: «ما از سازمان تربیت بدنی درخواست کردیم دو میلیارد تومان پیش از شروع فصل به‌ما کمک کند که یک میلیارد آن مربوط به مطالبات معوقه بازیکنان از فصل قبل است یک میلیارد دیگر را نیز برای فصل نقل و انتقالات نیاز داریم چرا که ما هم اکنون بودجه‌ای برای خرید بازیکن نداریم. همان‌طور که گفتم در جلسه‌ای که با دکتر احمدی‌نژاد داشتم این مسئله را مطرح کردم و وی نیز دستور پرداخت کمک سازمان را به سعیدلو صادر کرده‌اند.»

حبیب کاشانی در خصوص سیاست سازمان در رابطه با درآمدزایی و اختصاص بودجه به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اظهار کرد: «این قضیه را ما خودمان در پرسپولیس آغاز و پیش‌نهاد کردیم چرا که ما امسال علاوه بر فوتبال در فوتسال، تیراندازی و فوتسال بانوان نیز تیم داریم که سعی داریم از طریق منابع درآمدی‌مان از قبیل اسپانسر، حق پخش، فروش بلیت و سازمان هواداران در کل مبلغ 5 میلیارد تومان درآمدزایی کنیم و 50 درصد باقی‌مانده را نیز قرار است سازمان پرداخت کند.»

سرپرست باشگاه پرسپولیس با اشاره به این‌که امیدوار است هرچه سریع‌تر هیات مدیره این تیم معرفی و مشغول به‌کار شوند خاطرنشان کرد: «قرار بود اعضای هیات‌مدیره پیش از فینال جام‌حذفی معرفی شوند که سعیدلو به‌دلیل حساس بودن شرایط پرسپولیس در آن روزها اعلام اعضا را به یک زمان دیگر موکول کردند.»

کاشانی اضافه کرد: «در چارچوب تعریف شده یک پیش‌کسوت، استاد دانشگاه، یک فرد اقتصادی و یک نماینده مجلس مدنظر بودند که با توجه به این‌که باشگاه ما در تهران است انتخاب یک نماینده مجلس کار چندان مشکلی نبود. ضمن این‌که من انتظار داشتم افرادی که می‌آیند در بحث اقتصادی و درآمدزایی به ما کمک کنند. هم‌چنین مشتاق بودم که یک استاد دانشگاه و یک عضو شورای شهر را در هیات‌‌مدیره داشته باشیم چرا که در همه جای دنیا شهرداری‌ها به تیم‌های شهرشان کمک می‌کنند.»

وی در پاسخ به این سوال که این چارچوب را چگونه تعیین کرده‌اید ابراز کرد: «ما براساس نیازهای باشگاه این چارچوب را تدوین کرده‌‌ایم. حتا من به سعیدلو پیش‌نهاد کردم که اعضا به‌جای 5 نفر، 7 نفر باشند و با توجه به قشر عظیمی از بانوان که طرف‌دار پرسپولیس هستند گفتند که می‌توانیم یک عضو زن در هیات مدیره داشته باشیم.»

وی ادامه داد: «فکر می‌کنم اسامی اعضای هیات‌مدیره نیز به‌زودی اعلام می‌شود و امیدوارم اعضای جدید هر کدام با درک فوتبالی و مدیریتی‌شان به مدیرعامل کمک کنند.» حبیب کاشانی در رابطه با موضوع دوشغله بودنش تصریح کرد: «زمانی‌که به باشگاه پرسپولیس آمدم سه شغل داشتم، مشاور عالی رییس سازمان تربیت‌بدنی، سرپرست باشگاه پرسپولیس و کارمند آموزش و پرورش. در آن زمان بحث شورای شهر تهران مطرح نبود و پستی را در آن‌جا نداشتم چرا که کار در شورای شهر پاره‌وقت است و شغل محسوب نمی‌شود. مشکل من نیز اکنون رفع شده، چرا که سازمان حکمی صادر کرده و برایم پست سازمانی و محل خدمت تعیین کرده که پست سازمانی‌ام مشاور عالی رییس سازمان و محل خدمتم هم باشگاه پرسپولیس است.»

در ادامه در رابطه با وضعیت مبهم مدیریتی و فنی استقلال ابراز کرد: «به‌هر حال تیم استقلال هم قابل احترام است و نباید این واقعیت را فراموش کنیم که هر زمان پرسپولیس و استقلال قوی بوده‌اند تیم ملی قدرت‌مندی نیز داشته‌ایم. من امیدوارم سعیدلو با مشاوره‌گرفتن از پیش‌کسوتان استقلال نظیر حجازی، قلعه‌نویی، برادران مظلومی و دیگر دوستان و انتخاب اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل برای این تیم به تشکیل هرچه سریع‌تر تیم کمک کنند و استقلال بتواند ضمن حفظ بازیکنانش پابه‌پای دیگران در فصل نقل و انتقالات فعالیت کند.»

کاشانی در خصوص تیم فوتبال استیل‌آذین و در پاسخ به‌این پرسش که آیا استیل‌آذین تیم دوم پرسپولیس محسوب می‌شود، اظهار کرد: «ما همیشه سعی کرده‌ایم کارمان را براساس احترام متقابل پیش ببریم. مطمئنن هر تیمی که می‌آید و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تصمیم به تیم‌داری می‌گیرد قابل احترام است، اما این موضوع که یک تیم بیاید و تیم دوم یک تیم دیگر باشد را من تا به‌حال ندیدم و یقینن مسوولان استیل‌آذین هم به‌دنبال این کار نیستند، چرا که آن‌ها نیز باشگاه بزرگی هستند. من می‌خواهم همین‌جا عرض کنم که تیم پرسپولیس 44 سال قدمت دارد و هم‌اکنون حدود 350 پیش‌کسوت پرسپولیسی داریم که استفاده از همه این عزیزان در باشگاه پرسپولیس کار بسیار مشکلی است. بنابراین من این کار مسوولان استیل‌آذین را که پرسپولیسی‌های قدیمی را به‌خدمت گرفته و از تجربیات آن‌ها استفاده می‌کنند ارج می‌نهم. چرا که اگر ما می‌خواستیم از همه این عزیزان استفاده کنیم حتا با در نظر گرفتن همه پست‌ها در رده‌های سنی مختلف حداکثر 40 نفرشان را می‌توانستیم به‌کار گیریم که در این صورت نزدیک به 300 نفر آنان باقی می‌ماند.»

سرپرست باشگاه پرسپولیس در خصوص شروط باشگاه سایپا برای انتقال کریم انصاری‌فرد و این‌که گفته‌اند پرسپولیس فقط یک بند این انتقال را پذیرفته، خاطرنشان کرد: «من همه چیز را در این مورد در همین‌جا به‌طور واضح بیان خواهم کرد. پس از مذاکراتی که علی دایی با کوشا، مدیرعامل سایپا داشت و کوشا نیز در صحبت با خود من آمادگی باشگاه سایپا را برای انتقال انصاری‌فرد اعلام کرد، دایی از من درخواست کرد تا نامه‌ای را به باشگاه سایپا ارسال کنم. من هم نامه را ارسال کردم که باشگاه سایپا در جواب نامه‌ای برای ما فرستاد که در آن ذکر شده بود کریم انصاری‌فرد را با چهاربند به پرسپولیس منتقل می‌کنیم.» این چهاربند عبارت بودند از: 1- مبلغ 500 میلیون تومان بابت رضایت‌نامه به باشگاه سایپا پرداخت شود. 2- از کل مبلغ قرارداد سال دوم انصاری فرد با پرسپولیس 50 درصد به سایپا برسد. 3- از کل مبلغ قرارداد طرفین در سال سوم 40 درصد به باشگاه سایپا برسد. 4- از کل مبلغ قرارداد طرفین در سال چهارم 30 درصد به باشگاه سایپا برسد.

«ما در جواب‌مان به باشگاه سایپا اعلام کردیم که حاضریم این مبلغ را به‌شما بپردازیم اما با توجه به این شرایط و بندهایی که باشگاه سایپا برای ما ارسال کرده است، صبر می‌کنیم تا یک‌سال دیگر قرارداد انصاری‌فرد با سایپا تمام شود و بعد اگر توانستیم او را جذب می‌کنیم. البته من قطعن نمی‌گویم که این انتقال منتفی است چرا که هنوز کتبن نامه‌ای از باشگاه سایپا دریافت نکرده‌ایم، اما با توجه به مصاحبه مایلی‌کهن طبیعتن ما این موضوع را منتفی می‌دانیم.»

حبیب کاشانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا دومین فصل حضورتان در پرسپولیس پرحاشیه‌تر از فصل اول بود، ابراز کرد: «من خودم هم فکر می‌کنم که این فصل حاشیه‌های بیش‌تری نسبت به سال 86 داشتم. درفصل اول حضورم خیلی‌ها می‌گفتند که کاشانی موفق نمی‌شود. واقعیت امر هم این است که من تجربه زیادی نداشتم، اما با لطف خدا و کمک هیات‌مدیره آن زمان که بسیار گروه هماهنگی بودند توانستیم قهرمانی لیگ را کسب کنیم.»

وی ادامه داد: «امسال من با استفاده از تجربه‌ای که قبلن کسب کرده بودم وارد پرسپولیس شدم که شاید این اتفاق خوش‌آیند عده‌ای نبود، آن‌قدر بی‌احترامی و ناسزا به من گفته شد که خودم هم تعجب می‌کردم و دایم از خودم می‌پرسیدم که کدام حلال خدا را حرام کرده‌ام که مستحق چنین حرف‌هایی هستم.«

کاشانی در ادامه با بیان این مطلب که باشگاه‌های ما هنوز حرفه‌ای نشده‌اند در خصوص نحوه آماده سازی پرسپولیس برای حضور قدرت‌مند در سه جام خاطرنشان کرد: «باشگاه‌های ما هنوز با شاخصه‌های بین‌المللی فاصله زیادی دارند. پرسپولیس نیز اکنون تن‌ها یک تیم فوتبال است و تا باشگاه‌شدن راه درازی در پیش دارد. ما هم در صدد هستیم تا در این فصل با برنامه‌ریزی‌های علی دایی به هر سه جام ممکن دست پیدا کنیم.»

کاشانی در ارتباط با دست‌یاران علی دایی در فصل جدید ابراز کرد: «ما در این فصل دو دست‌یار به دایی اضافه می‌کنیم. عالی‌پور که آنالیزور است و در سال گذشته نیز به‌ما کمک کرد. برای دست‌یار دیگر نیز دایی از بین گزینه‌ها یحیی گل‌محمدی را انتخاب کرد. ما صحبت‌های اولیه را با گل‌محمدی انجام دادیم که نتایج آن طی چند روز آینده مشخص خواهد شد.»

کاشانی در رابطه با وضعیت حسین عبدی نیز اظهار کرد: «عبدی مطمئنن سرجای خود می‌ماند.»

حبیب کاشانی در خصوص پرونده شکایت علی دایی از فدراسیون فوتبال و موضع باشگاه پرسپولیس در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: «به‌نظر من این قضیه یک سوتفاهم است و من به کفاشیان هم گفتم که این مشکل را هرچه سریع‌تر برطرف کند. مطمئنن علی دایی به‌دنبال پول نیست بلکه فقط به‌دنبال احقاق حق خود است و انتظار دارد که فدراسیون همان‌طور که حق مربیان قبلی را تمام و کمال پرداخت کرده است به مطالبات او نیز توجه کند.»

سرپرست باشگاه پرسپولیس در خصوص شایعه جدایی محمود خوردبین در این فصل از قرمزپوشان گفت: «متاسفانه مدتی است که یک روزنامه ورزشی – خبری اقدام به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می‌کند که این موضوع بر روی هواداران ما نیز تاثیر می‌گذارد. این روزنامه یک روز می‌نویسد: پرسپولیس برای دایی دست‌یار آلمانی آورد، یک روز دیگر می‌نویسد احمد ابراهیمی جای محمود خوردبین را خواهد گرفت که من همه این‌ها را تکذیب کنم و می‌گویم که این روزنامه سعی می‌کند با این‌گونه تیترها پرسپولیس را به حاشیه ببرد.»

حبیب کاشانی در ادامه گفت: «جشن قهرمانی پرسپولیس 24 تیرماه برگزار می‌شود که در این جشن بازیکنان پرسپولیس به‌همراه خانواده‌شان حضور پیدا می‌کنند و جوایزی که به‌آن‌ها قول داده بودیم را دریافت می‌کنند.»

کاشانی افزود: «ما قبل از فینال جام‌حذفی به بازیکنان وعده یک سفر حج‌عمره را داده بودیم که در جلسه‌ای که با شخص رییس‌جمهور داشتم ایشان دستور حضور دو سهمیه حج برای هر یک از بازیکنان پرسپولیس را صادر کردند. ضمن این‌که ما به‌هر کدام از بازیکنان پرسپولیس که در فینال جام‌حذفی بازی کردند یک دستگاه پژو 206 اهدا می‌کنیم.»

حبیب کاشانی در خصوص زمان آغاز تمرینات پرسپولیس خاطرنشان کرد: «تمرینات از روز 24 خرداد شروع می‌شود و به‌مدت 5 روز تمرینات در تهران ادامه خواهد داشت. تیم 29 خرداد برای سفری کوتاه عازم اردبیل می‌شود. سپس هفتم تیرماه به تهران بازمی‌گردد و پس از دو روز استراحت در روز 9 تیرماه عازم یک کمپ تمرینی در دورتموند خواهد شد که مقدمات آن فراهم شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,