Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
بیستم خرداد - دهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیستم خرداد»

2010 June 10

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1794 میلادی – دوره ترور یا وحشت در فرانسه آغاز شد. پس از انقلاب فرانسه به‌دستور «روبسپیر» این دوره با ترور شخصیت‌های معروف انقلاب شروع گردید. روبسپیر از رهبران انقلاب فرانسه قصد داشت کلیه مخالفان خود را از میان برداشته، قدرت را در فرانسه به‌دست گیرد. به همین انگیزه عده زیادی از وکیل‌ها، وزیرها ، افسرها ، قضات و سیاست‌مدارهای کشور را به زیر تیغ گیوتین برد.
  • 1610 میلادی – «سیاره زحل» یا کیوان ششمین سیاره از منظومه شمسی است که فضایى حلقوی آن‌را احاطه کرده است. «گالیلو گالیله» ستاره شناس مشهور قرن هفدهم ایتالیا، برای اولین بار با تلسکوپ به‌مشاهده زحل پرداخت. او حلقه‏هایى را بر دور این سیاره دید ولی نتوانست بفهمد چه هستند. اما در سال 1659، یک فیزیک‌دان هلندی به‌نام «کریستین هویگنس» ماهیت واقعی این حلقه‏ها را دریافت. نظام حلقه‏ای مشخص که دور زحل را گرفته مرکب از آب یخ زده یا ماده‏ای با پوشش یخی است. سیاره زحل به‌عنوان یکی از زیباترین سیارات، دارای هجده قمر شناخته شده است. زحل با سرعتی در حدود ده کیلومتر در ثانیه، هر ده ساعت و 14 دقیقه، یک‌بار به‌دور خود و هر 29 سال، یک‌بار به‌دور خورشید می‏گردد. فاصله زحل از خورشید بیش از یک میلیارد و چهارصد و شانزده میلیون کیلومتر تخمین زده شده است و با سیارات مشتری و اورانوس هم‌سایه است.
  • 1790 میلادی – در قرن هجدهم، هلند با استعمار منطقه مالایا، که اکنون مالزی خوانده می‏شود، از منابع این کشور به‌ویژه معادن غنی قلع سو‌استفاده می‏کرد. با نفوذ تدریجی انگلستان در مالایا و ورود نظامیان انگلیسی به‌این کشور، هلند مجبور به عقب‏نشینی شد و در سال 1824 از امتیازات خود در مالایا صرف‏نظر کرد، مشروط بر آن که انگلستان نیز نیروهای خود را از اندونزی که برای هلند اهمیت زیادی داشت خارج کند.
  • 1964 میلادی – با تاسیس سازمان ملل متحد، حفاظت از میراث‏های فرهنگی بشری به‌عهده یونسکو یا سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد واگذار شد. با تاسیس شورای جهانی صنایع‌دستی به‌عنوان یکی از ارگان‏های وابسته به یونسکو، صنایع‌دستی و سنتی در قالب هنر و صنعت به‌عنوان بخشی از زندگی فرهنگی و حیات اقتصادی ملل، مورد توجه قرار گرفت. تشویق، کمک و راه‌نمایی صنعت‌گران دستی و بالابردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه‏ای آن‏ها، حفظ و تقویت صنایع‌دستی و تجلی آن به‌عنوان رکن عمده‏ای از حیات فرهنگی ملت‏ها و نیز ایجاد هم‌بستگی میان صنعت‏گران سراسر جهان از جمله اهداف اصلی شورای جهانی صنایع‌دستی است. در حال حاضر در این شورا بیش از 90 کشور عضویت دارند و دبیرخانه آن نیز در آمستردام هلند قرار دارد. مهم‏ترین نتیجه‏ای که از تلاش‏های جهانی صنایع‌دستی حاصل شده است، جلب توجه ملت‏ها به‌اهمیت فوق‏العاده صنایع‏دستی در زندگی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ملت‏ها می‏باشد. هم‏چنین از طرف این شورا، روز دهم ژوئن برابر با 20 خرداد به‌عنوان «روز جهانی صنایع دستی» تعیین شده است.
  • 1747 میلادی – روزی چون امروز در فتح‌آباد قوچان، «نادرشاه» در خوابگاهش به دست تنی چند از ژنرال‌هایش به‌قتل رسید و به‌این ترتیب ناپلئون شرق از این دنیا رفت.  مردی‌که آرزو داشت ایران را بار دیگر ابرقدرت جهان کند.
  • 1213 میلادی – زادروز «فخرالدین ابراهیم‌عراقی» فیلسوف ایرانی و از شاعران و عارفان ادب فارسی.
  • 1819 میلادی – «گوستاو کوربه» نقاش فرانسوی و رهبر جنبش واقع‌گرایی در نقاشی، متولد شد.
  • 1916 میلادی – شهر «مکه» در عربستان، که تحت سلطه امپراتوری ترکان عثمانی بود، با فروپاشی این امپراتوری در جنگ جهانی اول، به‌دست عرب‌ها افتاد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,