Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
موسوی و کروبی:

«راه‌پیمایی برگزار نمی‌شود»

2010 June 10

در پی عدم صدور مجوز راه‌پیمایی در روز 22 خرداد سال‌گرد انتخابات ریاست جمهوری دور گذشته ایران، میرحسین موسوی و مهدی کروبی بیانیه مشترکی را صادر نمودند که در ادامه متن کامل آن را مشاهده می‌کنید.

بسم اله الرحمن الرحیم

مردم آگاه و هوشیار ایران

حضور و مشارکت آگاهانه و مسوولانه شما در پای صندوق‌های اخذ رای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته و بهره‌گیری گسترده از حق رای برای تعیین سرنوشت توسط یکا‌یک شما، حرکتی عظیم و حماسه جاودانه بود که می‌رفت مسیر آینده کشور را از سرازیری مخوفی که گرفتار آن بود و امروز آشکارتر شده است به سمت افق‌های روشن و قله‌های افتخار که شایسته ملت بزرگ ایران است برگرداند که متاسفانه دستان نا‌پاک در آرا پاک شما دست برده و نتیجه به گونه‌ای اعلام شد که موجب حیرت همگانی گردید و اعتراضات یک پارچه شما مردم آگاه در جهت احقاق حق از دست رفته را برانگیخت ولیکن صد افسوس راه‌پیمایی و حضور مسالمت‌آمیز شما به جای آن‌که مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد سرکوب شد و شما ملت همیشه سربلند هزینه‌های بسیاری را در طی یک سال گذشته برای احقاق حق به یغما رفته خود پرداخته‌اید.

راه‌پیمایی بزرگ و فراموش نشدنی شما در ۲۵ خرداد سال گذشته سند حقانیتی است که گذشت زمان نیز نخواهد توانست از اعتبار آن بکاهد. انتظارات به حق شما مردم عزیز ما را بر آن داشت که جهت پاس‌داشت آن حماسه به یغما رفته و پیگیری مطالبات به حق ملتی سرافراز که علی‌رغم همه‌ی سرکوب‌ها دست از روش مسالمت‌آمیز بر نداشته و امیدوارانه آینده روشن را برای کشور خود و فرزندان خود طلب می‌کنند برای سال‌گرد روز فراموش نشدنی ۲۲ خرداد در حماسه ملی در انتخابات تقاضای برگزاری راه‌پیمایی بنماییم. ما نیز طبق اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی که بر حق بی‌چون و چرای ملت در تظاهرات و اعتراض صراحت دارد  و  با هدف جلوگیری از بروز تنش و گرفتن بهانه از دست سرکوب‌گران و تامین امنیت انتظامی ملت، درخواست برگزاری تجمع و راه‌پیمایی در سال‌روز حماسه ۲۲ خرداد از میدان امام حسین تا میدان آزادی را  در موقع مقتضی تسلیم استان‌داری تهران و وزارت کشور نموده که  متاسفانه با بهانه‌تراشی‌های متعدد این درخواست بی‌پاسخ مانده است.

لذا تعدادی از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب جهت رفع بهانه‌جویی‌ها درخواست مشابهی را به وزارت کشور ارایه دادند که سیر آن و پاسخ نهایی وزارت کشور به این درخواست در نامه‌ی اخیر نمایندگان و احزاب اصلاح‌طلب آمده است و آنان اعلام کرده‌اند امیدی به اخذ مجوز از این دولت ندارند.

اکنون در حالی که ۴۸ ساعت به زمان پیش‌بینی شده برای راه‌پیمایی باقی نمانده است با عنایت به گزارش نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و نیز جهت حفظ جان و مال مردم اعلام می‌داریم راه‌پیمایی پیش‌بینی شده برگزار نخواهد شد. بدیهی است با سابقه سیاه یک سال گذشته در سرکوب معترضانی که تنها جرمشان طلب نمودن رای خود به شیوه‌ی مسالمت‌آمیز بود و هم‌چنین اخبار رسیده از سازمان‌دهی مجدد افراطیون و سرکوب‌گران در جهت یورش به مردم بی‌دفاع و مظلوم، از مردم و معترضان می‌خواهیم خواسته و مطالبات به حق خود را از مجاری کم‌هزینه‌تر و موثرتری دنبال کنند.

این خودفریبی و ساده‌انگاری است که تصور شود با تهدید و تحقیر و دروغ در توپ‌خانه‌هایتان توانسته‌اید حرکت اعتراضی مردم را منکوب و سرکوب کنید. علی‌رغم ادعاهای کرکننده رسانه به اصطلاح ملی صدا و سیما و مطبوعات حامی دولت مبنی بر تحلیل رفتن نیروهای جنبش اعتراضی مردم ایران، خود دست‌اندکاران و سیاست‌گذاران بیش از هر کس به این نکته واقفند که جنبش زنده است و افتخار واقعی از آن کسانی ست که علی‌رغم همه تهدیدها و مخاطرات، نا‌امنی‌ها، علم به عواقب احتمالی مالی و جانی هنوز از اعتراض بحقشان دست نکشیده‌اند و حتا یک اعلام حضور کوچک‌شان، وحشت بر سرتاپای سرکوب‌گران می‌اندازد و لشگرکشی همه جانبه انتظامی و امنیتی را به دنبال می‌آورد.

و این رسم دولتی نامشروع است که جز به موافقان خود مجوز راه‌پیمایی نمی‌دهد با این حال راهی را که شما ملت بزرگ ایران برگزیده‌اید مسدود شدنی نیست و شما خلاقانه نقش‌آفرینی خود را در این مسیر متجلی خواهید ساخت و ما نیز در همه حال تا رسیدن صبح روشن فردا در کنار و هم‌راه شما خواهیم بود.

والسلام علی من اتبع الهدی

مهدی کروبی و  میرحسین موسوی

۲۰/۰۳/۸۹

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,