Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
به بهانه «روز ملی روسیه»

«روزنگاشت / از جماهیر تا جمهوری»

2010 June 12

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

در 12 ژوئن 1991 میلادی اولین انتخابات آزاد ریاست جمهوری در فدراسیون روسیه برگزار شد و به‌دلیل اهمیت این انتخابات، این‌روز به‌عنوان «روز ملی روسیه» نامیده شد. در این انتخابات «بوریس یلتسین» به ریاست جمهوری انتخاب شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او در سال 1991 میلادی، اندکی پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی به‌ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد. یلتسین در فروپاشی شوروی نقش موثری داشت. او در سال 1993 میلادی به تانک‌های ارتشی دستور داد تا پارلمان کشور را که در کنترل کمونیست‌های تندرو بود مورد حمله قرار دهند. جانب‌داری بوریس یلتسین از برقراری دموکراسی در روسیه و کمک وی به این روند، از او در میان کشورهای غربی که خواهان فروپاشی شوروی بودند، یک چهره دموکرات ساخت. یلتسین در سال 1994 میلادی دستور لشکرکشی به چچن را صادر کرد. کاری‌که بعدها موجب پشیمانی او شد.

یلتسین در سال 1996 میلادی برای دومین بار به ‌ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد و تا سال 1999 میلادی در این مقام باقی ماند.

او در تاریخ 31 دسامبر سال 1999 میلادی از قدرت کناره‌گیری کرد و اداره امور کشور را به ولادیمیر پوتین سپرد. پوتین در آن زمان رییس اداره اطلاعات و امنیت روسیه بود.

فدراسیون روسیه، بزرگ‏ترین جمهوری شوروی سابق، در آوریل 1990، قبل از فروپاشی شوروی اعلام کرده بود که از آن پس، قوانین داخلی روسیه بر قوانین شوروی ارجحیت دارد و به‌این ترتیب، جز در روابط خارجی، مستقل از شوروی عمل می‏کند. روسیه با 17,075,400 کیلومتر مربع در شمال آسیا و شرق اروپا واقع شده است. این کشور وسیع‏ترین کشور جهان است. جمعیت آن قریب به 147 میلیون نفر بوده که کمتر از 20 درصد آن‌ها مسیحی بوده که عمدتن ارتدوکس می‏باشند و حدود 10 درصد مسلمان و بیش از 10 درصد سایر ادیان.

در واقع بیش از 60 درصد مردم روسیه معتقد به دینی رسمی نیستند. مردم روسیه به زبان روسی صحبت کرده و خط رایج در آن‌جا سیریلی است. کشور روسیه از ملیت‏های مختلف از جمله روس که اکثریت دارد و نیز تاتار، اوکراینی و چچنی و… تشکیل شده است. واحد پول روسیه روبل و پایتخت آن مسکو و از شهرهای مهم آن سن‌پترزبورگ است. با توجه به رشد منفی جمعیت در این کشور، پیش‏بینی جمعیت آن تا سال 2025 بیش از 137 میلیون نفر خواهد بود. فدراسیون روسیه با نظام سیاسی جمهوری چند حزبی فدرال با دو مجلس قانون‏گزاری اداره می‏شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,