Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
در پی بمبگذاری های روز جمعه 17 ژانویه به دو هتل در جاکارتا

«اندونزی مظنون فراری را با انفجارها مرتبط دانست»

2009 July 21

20090721_news.world_jakartabombبرخی مقام ها در اندونزی می گویند “شواهدی قاطع” وجود دارد که یک مظنون فراری کلیدی، مسبب بمب گذاری های روز جمعه 17 ژانویه به دو هتل در جاکارتا بوده است.

نورالدین محمد تاپ به اتهام طراحی بمب گذاری های بالی در سال های 2002 و 2005 و چند حمله دیگر در اندونزی تحت تعقیب است.

نه نفر از جمله دو بمبگذار انتحاری در بمب گذاری به دو هتل ریتز-کارلتون و ماریت کشته شدند.

گفته می شود حداقل چهار نفر از قربانیان حوادث روز جمعه خارجی بوده اند اما هویت آنها بطور رسمی احراز نشده است. حداقل 17 خارجی هم در این بین مجروح شده اند که هشت نفراز آنها آمریکایی بوده اند.

در پایتخت اندونزی، پلیس کماکان مشغول بررسی نمونه ها و شواهد به دست امده از صحنه بروز حملات است.

آنسیاد امبای، مس,ول برنامه های مبارزه با تروریسم در اندونزی به بی‌بی‌سی گفته است معتقد است شواه قاطعی وجود دارد که حملات با هدایت و برنامه ریزی نورالدین تاپ انجام شده است.

گفته می شود نورالدین از تامین کنندگان کلیدی منابع مالی گروه پیکارجوی جماعت اسلامیه است، که ظاهرا در حال حاضر گروه مستقل دیگری را پایه گذاری کرده است.

جماعت اسلامیه با القاعده رابطه دارد و در گذشته هم مسبب چندین بمبگذاری در اندونزی بوده است که از جمله می توان به بمبگذاری در جزیره بالی در سال 2002 اشاره کرد که در اثر آن بیش از 200 نفر کشته شدند.

پلیس اندونزی اعلام کرد در بمب هایی که در روز جمعه منفجر شد میخ، گلوله های کوچک فلزی و پیچ کارگذاشته شده بود که به روش جماعت اسلامیه در بمب گذاری شباهت دارد.

بازرسان پلیس همچنین یک بمب منفجر نشده دیگر و مواد منفجره دیگری را نیز در یکی از اتاق های هتل ماریوت در جاکارتا (که یکی از انفجارها در آن رخ داد) یافته اند.

به اعتقاد پلیس مهاجمان که اتاقی را در این هتل کرایه کرده بودند، از این اتاق به عنوان “مرکز کنترل” استفاده می کردند و مواد منفجره را بطور مخفیانه به این اتاق منتقل کرده بودند.انفجارها در رستوران دو هتل رخ داد.

تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته هتل ماریوت نشان می دهد که یکی از مهاجمان که کلاهی بر سر داشت، کیسه ای را بر روی چرخ گذاشته بود و به داخل محوطه رستوران هل می داد.

پس از آن دوربین های مداربسته نوری شدید و سپس بلند شدن دود را ثبت کرده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|