Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
اظهارات مهاجرانی به علی خامنه‌ای:

«اراذل را بر کشور حاکم کرده‌اید»

2010 June 12

عطااله مهاجرانی با نوشتن یادداشتی درباره دروغ‌هایی که صدا و سیما در‌باره وی ‌منتشر کرده است خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای اعتراض خود را نشان داده است.

آقای مهاجرانی که معمول با بیانی محافظه‌کارانه در‌باره رهبر جمهوری اسلامی سخن می‌گوید در این یادداشت با تندترین بیان خامنه‌ای را مسوول مسلط کردن اراذل در ایران معرفی کرده است.

به نقل از دیچه وله،  او که صدا و سیما را «سیمای ولایت» نامیده است گفت: «سه قول از این‌جانب در‌باره آقایان سروش و سازگارا و گنجی نقل شده است.  هر سه نقل قول جعلی است. این که من گفته ام: «دکتر سروش ایدیولوگ دوم خرداد است» و یا «سازگارا پدر معنوی روزنامه های اصلاح طلب است » و «تاثیر انقلابی گنجی از انقلابیون بیشتر است» تماما دروغ و جعلی است».

وی هم‌چنین در ادامه آورده است: «با نقل جمله‌ای وانمود شده است که این‌جانب طرف‌دار استفاده آمریکا از زور علیه جمهوری اسلامی بوده‌ام. درست برعکس در سخن‌رانی‌ام در واشنگتن در‌باره حمله به ایران و محاصره اقتصادی صحبت کردم و تمام صحبت علیه این دو تصمیم است. به همین خاطر سخن‌رانی‌ام نه تنها مورد استقبال قرار نگرفت بلکه افراطی‌های سوی دیگر گفتند؛ سخنان من همان مواضع سنتی انقلاب و حرف‌های احمدی‌نژاد بود با ادبیاتی دیگر.»

مهاجرانی در اشاره به بخش دیگری از فیلم پخش شده بر ضد او نوشت: «در فیلم می‌گویند من ادعا می‌کنم که کتابی در رد سلمان رشدی نوشته‌ام و اکنون در لندن همشهری سلمان رشدی هستم، انصافن چنین استدلالی تنها از عهده ذوب‌شدگان در حضرت‌عالی بر می‌آید.  کتاب نقد آیات شیطانی این‌جانب تا سال 1384 بیست و پنج بار به فارسی و بارها به زبان عربی و انگلیسی چاپ شده است. وانگهی وقتی من به لندن آمدم سلمان رشدی چند سالی بود دیگر در لندن زندگی نمی‌کرد، این هم شد استدلال که من حالا همشهری سلمان رشدی هستم مثل این که گفته شود جناب‌عالی هم همشهری سران به زعم خودتان «فتنه» هستید و یا با سرکرده مجاهدین خلق همشهری هستید و یا نماینده جناب‌عالی و نماینده سایر آیات عظام در لندن همشهری سلمان رشدی هستند.

مهاجرانی برای اولین بار فاش می‌کند که خامنه‌ای از او به عنوان وزیر ارشاد وقت خواسته بوده روزنامه‌ها را تعطیل کند و می‌گوید «صراحتن از روزنامه سلام نام بردید».

بعلاوه در یادداشت مهاجرانی آمده است که خامنه‌ای شخصا جایزه دادن به نویسندگان سرشناس ایرانی را نظارت می‌کرده و وزیر باید او را قانع می‌کرده که به چه کسی جایزه داده شود. وی با یادکرد از یک جشنواره ادبیات داستانی می‌گوید: «خوش‌بختانه در باره ۱۹ نفر راضی شدید و پذیرفتید که جایزه بدهیم. تنها نقطه مقاومت شما رمان «مدار صفر درجه» احمد محمود بود که از قضا به عنوان رمان برگزیده بیست سال ادبیات داستانی انتخاب شده بود و من هیچ‌گاه نگاه بهت زده و غم‌آلود احمد محمود را از یاد نمی‌برم. همه هیات داوران می‌دانستند که مدار صفر درجه ستاره جشنواره ادبیات داستانی است.»

مهاجرانی در پایان با صریح‌ترین بیان به خامنه‌ای می‌نویسد: «جناب‌عالی در یک کلام اراذل را بر کشور حاکم کرده‌اید و افاضل را رانده‌اید. همان که در‌باره نشانه‌های زوال حکومت توسط امام علی علیه‌السلام نقل شده است. هاشمی رفسنجانی را رانده‌اید و ‌ژاد را بر کشیده‌اید. موسوی خامنه‌ای و کروبی و خاتمی را طلحه و زبیر می‌دانید و مالک اشترتان فیروزآبادی است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,