Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«چشمه‌های شگفت انگیز باداب سورت»

2009 September 04

20090904-badab-koocheh1

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت – حد فاصل روستاهای اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است. چشمه‌های اسرار آمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه می‌باشند. یکی از چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد و دارای استخر آبی کوچکی است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می‌شود و برای درمان دردهای کمر، پا و روماتیسم و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قراردارد دارای آبی به رنگ قرمز ونارنجی و کمی ترش مزه است که بصورت دایمی و نشتی می‌باشد و در اطرف دهانه چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.
آب‌های روسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال ده‌ها حوض چه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.
چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارک محسوب شده و هم‌زمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته است.
این چشمه در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درخت چه و از جهت غرب معدن سنگ های تزیینی احاطه کرده است.
مردم منطقه به دلیل گوگردی بودن این چشمه، که برای امراض پوستی کاملا مفید می‌باشد، از وجود این چشمه آگاهی کافی دارند و از آن به عنوان سرشور یاد می‌کنند. به گفته ساکنان منطقه آنها برای شفا یافتن از امراض پوستی خود با آب چشمه حمام می‌کنند اما به دلیل اینکه دمای آن تنها مقدار کمی از دمای محیط بالاتر است برای گرم کردن آن از داغ کردن سنگهای موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده می‌‌نمایند.
در ایران این اثر بی‌نظیر بوده و فقط در آسیا در کشور ترکیه مشابه آن بصورت رسوبات نمکی و فقط به رنگ سفید وجود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»