Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
زاکومی- جام جهانی آفریقای‌جنوبی

«سه پیروزی در سومین روز»

2010 June 14

رادیو کوچه

سومین روز مسابقات جام جهانی با سه پیروزی دنبال شد و تیم‌های اسلوونی، غنا و آلمان توانستند حریفانشان را شکست دهند.

در نخستین دیدار این روز، دو تیم اسلوونی و الجزایر از گروه C مسابقات به مصاف هم رفتند که تیم اسلوونی توانست این دیدار کم حادثه را با نتیجه یک بر صفر به سودش به پایان برساند. تک گل اسلوونی در این دیدار را «رابرت کورن»، کاپیتان اسلوونی، در دقیقه 79 و بر اثر اشتباه دروازه‌بان تیم الجزایر به ثمر رساند.

تیم الجزایر پیش از به ثمر رسیدن این گل یکی از بازیکنانش را به دلیل دریافت دومین کارت زرد در دقیقه 73 از دست داده بود. عبدالقادر قزال، که از دقیقه 58 دیدار به میدان آمد، نخستین اخطارش را تنها یک دقیقه بعد از ورد به زمین گرفت و در دقیقه 73 نیز مسیر توپ سانتر شده را به عمد با دستانش تغییر داد تا دومین کارت زردش را بگیرد. با این حال سرمربی الجزایر در کنفرانس مطبوعاتی پایان دیدار گفت که نباید از قزال و دروازه‌بان تیم انتقاد کرد چرا که «اشتباه‌ها جزیی از فوتبال هستند.»

گل تیم اسلوونی دومین گلی است که بر اثر اشتباه دروازه‌بان‌ها در این جام به ثمر می‌سد. اما بیش‌تر بازیکنان توپ مسابقات را دلیل اصلی این اشتباه‌ها می‌دانند. رابرت کورن، زننده گل اسلوونی و بهترین بازیکن میدان، درباره لحظه به ثمر رسیدن گل می‌گوید: «اگر صادق باشیم باید بگوییم توپ مشکل دارد. این توپ با توپ‌هایی که به آن‌ها عادت داشتیم فرق می‌کند و دروازه‌بان‌ها را به دردسر می‌اندازد؛ امروز هم دیدیم چه شد.»

در این گروه و با توجه به نتیجه تساوی شب گذشته میان انگلستان و آمریکا، تیم اسلوونی به صدر جدول گروه رفت و الجزایر هم در انتهای جدول قرار گرفت.

در دومین دیدار روز سوم مسابقات، دو تیم صربستان و غنا با یکدیگر روبه‌رو شدند که تیم غنا توانست با ضربه پنالتی «آساموا جیان» که در دقیقه 85 تبدیل به گل شد، تیم صربستان را شکست بدهد. ضربه پنالتی تیم غنا بر اثر خطای هند بچه‌گانه «زدراکو کوژمانویچ» رقم خورد.

پیش از این‌که گل تیم غنا به ثمر برسد، تیم صربستان به دلیل اخراج «الکساندر لوکوویچ» با یک بازیکن کم‌تر به بازی ادامه می‌داد. لوکوویچ در دقیقه 74 دومین کارت زردش را دریافت کرد و از زمین مسابقه اخراج شد.

کاپیتان تیم صربستان، «دژان استنکویچ»، با حضور در این دیدار توانست تنها بازیکنی لقب بگیرد که با پیراهن سه تیم مختلف در سه دوره جام جهانی حاضر شده است. او در سال 98 با 20 سال سن پیراهن یوگسلاوی را بر تن داشت و در جام جهانی گذشته هم با پیراهن تیم ملی صربستان و مونته نگرو در مسابقات حاضر شده بود.

در آخرین دیدار گروه D این مسابقات، دو تیم آلمان و استرالیا به مصاف هم رفتند که تیم آلمان توانست حریفش را با نتیجه سنگین چهار بر صفر شکست دهد و پرگل‌ترین مسابقه این جام را تا پایان روز سوم رقم بزند.

در شروع دیدار این تیم استرالیا بود که بازی را تهاجمی آغاز کرد و تا آستانه باز کردن دروازه آلمان هم پیش رفت اما آلمان ها پس از نخستین حمله استرالیا بازی را در دست گرفتند و در دقیقه 8 دیدار توسط شوت سنگین لوکاس پودولسکی به گل رسیدند.

حملات آلمان‌ها پس از پیش افتادن از حریف آسیایی هم‌چنان ادامه داشت تا این‌که در دقیقه 26 بر اثر خروج اشتباه «مارک شوارتزر»، دروازه بان استرالیا، و تیزهوشی میرسلاو کلوزه به گل رسیدند. کلوزه، که عنوان آقای گلی جام جهانی گذشته را نیز در اختیار دارد، با احتساب این گل توانسته است در سه جام جهانی متوالی برای آلمان‌ها گلزنی کند و تعداد گل‌هایش در جام‌های جهانی را به 11 گل برساند.

در دقیقه 56 این دیدار نیز تیم «کاهیل»، بازیکن خط میانی استرالیا، به خاطر تکل خشنی که بر روی پای «شواین اشتایگر» رفت، با کارت قرمز سخت‌گیرانه داور مکزیکی دیدار روبه‌رو شد.

در ادامه ژرمنها باز هم به حملاتشان ادامه دادند و توانستند در دقیقه 68 با شوت «توماس مولر» به گل برسند. تنها دو دقیقه از گل سوم آلمان‌ها گذشته بود که این تیم توسط «کاکائو»، مهاجم سیه چرده‌اش، باز هم به گل رسید. کاکائو یک دقیقه پیش از به ثمر رساندن این گل به جای «میرسلاو کلوزه» وارد میدان مسابقه شده بود.

تیم آلمان با این پیروزی درخشان در پایان روز نخست گروه D مسابقات، بر صدر جدول گروه تکیه زد و پس از این تیم، تیم غنا با تفاضل گل کم‌تر در جایگاه دوم قرار گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,