Saturday, 18 July 2015
07 June 2023

«خرمای ایرانی زینت‌بخش بازارهای رمضان مالزی»

2009 September 05

20090905-khorma-koocheh2

درنا درستکار/ رادیو کوچه

ماه مبارک رمضان درمالزی هم‌چون بسیاری از کشورهای‌اسلامی با شورخاصی برگزارمی‌شود. این ماه برای مسلمانان مالزی از اهمیت خاصی برخورداراست.عید سعید فطرنیز بزرگ‌ترین عید مسلمانان مالزی است و به این مناسبت جشن‌ها و برنامه‌‌‌‌های گوناگونی برگزار می‌شود.

یکی ازرسوم متداول مالزیایی‌ها در این ماه برپایی بازارهای رمضان است. در این بازارها که وزارت گردش‌گری مالزی از آن هوشمندانه به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی این کشور در این ماه استفاده می‌کند، انواع خوراکی‌ها به ویژه خوراکی‌های ویژه این ایام ارایه می‌شود.

انواع شیرینی، خرما و میوه‌های خشک درکنارغذاها و نوشیدنی‌ها ضیافتی دلپذیر را برای میهمانان این ماه الهی فراهم می‌آورند. هرچندکه مردم مالزی بیشتراوقات سال غذای خویش را در خارج از منزل صرف می‌کنند اما صرف غذا در این ایام و خرید غذا از بازارهای رمضان حال و هوای دیگری دارد.

در این میان بازارانواع خرما حسابی داغ است و در میان انواع خرماهای صادراتی از کشورهای مختلف دیدن محصولات صادراتی ایران حس میهن‌پرستی‌مان را برمی‌انگیزد. گویا دست‌اندرکاران این بخش، این جا بازار را از دست نداده و به‌موقع اقدام کرده‌اند.

هرچند رقبایی چون عربستان سعودی، تونس و حتی ایالات متحده دراین عرصه می تازند و تا شناخته‌شدن محصولات ایرانی در بازارهای هدف زمان زیادی باقی‌است اما باید این حضور را به فال نیک گرفت و به فعالان این بخش دست مریزاد گفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»