Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
بیست و ششم خرداد - شانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم خرداد»

2010 June 16

مریم/رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

  • 868 میلادی – «یعقوب لیث‌صفار» قهرمان ملی ایرانیان که تصمیم به‌پایان دادن به‌حکومت عرب بر ایران گرفته بود، در این‌روز شهر کرمان را آزاد کرد. در کرمان بود که یعقوب دستور اکید داد به‌زبانی که او نمی‌فهمد مکاتبه نکنند. از زمان افتادن ایران به‌دست عرب، تا آن‌روز مکاتبات اداری به‌زبان عربی صورت می‌گرفت. با صدور دستور اکید یعقوب‌لیث بود که «پارسی» بار دیگر زبان رسمی ایرانیان شد و رونق گرفت.
  • 1890 میلادی – زادروز «استن لورل» بازیگر آمریکایی. استن لورل با نام اصلی «آرتور استنلی‌جفرسون» کمدین انگلیسی سینمای آمریکا بود. وی همراه اولیور هاردی گروه دو نفره تشکیل دادند که به‌مدت سی سال فیلم‌های کمدی بسیاری را تولید کردند.
  • 1963 میلادی – «والنتینا ترشکوا» اولین زن فضانورد جهان از شوروی، پرواز فضایى خود را با سفینه‏ای به نام «وستوک 6» آغاز نمود. او زمانی در مدار زمین قرار گرفت که بیکوفسکی، فضانورد دیگر شوروی، مشغول گردش به‌دور کره‌ زمین بود. والنتینا که دو سال بعد از پرواز یوری گاگارین اولین مرد فضانورد جهان به‌فضا رفت، در مدت 70 ساعت و 50 دقیقه، چهل و هشت بار کره زمین را دور زد.
  • 1938 میلادی – زادروز«جویس کارول‌اوتس» یکی از درخشان‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر آمریکا به‌حساب می‌آید. ظرافت‌های زبانی و پیچیدگی‌های منحصر به‌فرد روایت در داستان‌ها و رمان‌های این نویسنده او را از بسیاری از هم‌نسلانش متمایز می‌سازد. هرچند که این نویسنده در عرصه رمان‌نویسی و نقد ادبی نیز بسیار ستایش شده است، اما شاید بتوان او را اسطوره داستان کوتاه معاصر آمریکا به‌حساب آورد.
  • 1686 پیش از میلاد – «همورابی» (حمورابی) پدر قانون‌گذاری در جهان در این‌روز در بابل (واقع در جنوب غربی بغداد امروز) درگذشت، ولی سیصد ماده از قوانین او که بر سنگ حک شده است، تا به‌امروز باقی مانده است. زمان درگذشت همورابی با تطبیق تقویم‌ها پس از بررسی‌های آزمایش‌گاهی باستان‌شناسان به‌دست آمده است. قبلن درگذشت همورابی را 1750 پیش از میلاد ذکر کرده بودند. پیش از همورابی، قانون وجود داشت، ولی مدون نبود و با رسوم و عادات تفاوت نداشت و ضمانت اجرایی آن‌ها هم مشخص نبود. قوانین همورابی همه جنبه‌های زندگی را در بر می‌گیرند از ازدواج تا مالکیت، کسب‌وکار، دست‌مزد، مالیات و حتا خدمت در ارتش. وی نخستین دولت‌مردی در جهان بود که تعیین حداقل دست‌مزد را که امروزه در کشورهای صنعتی رعایت می‌شود به‌صورت قانون درآورد و تکلیف دولت قرار داد.
  • 1386 خورشیدی – درگذشت آیت اله العظمی« محمدفاضل لنکرانی».
  • 1360 خورشیدی – آزاد شدن منطقه «دهلاویه» از وجود نیروهای عراق. چمران به‌عنوان فرمانده ستاد جنگ‏های نامنظم درصدد تحرک بخشیدن به‌جبهه‏ها و عملیاتی کردن نیروها بود. وی پس از عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری، طرح آزادسازی دهلاویه را بررسی کرد. برای این‌کار، نیروهای ستاد جنگ‏های نامنظم با نصب پل بر روی رودخانه کرخه و عبور از آن، به‌دشمن حمله برده و منطقه دهلاویه را آزاد کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,