Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
با انتشار بیانیه‌ای صورت پذیرفت

«اعتراض ۵۶ کشور جهان به ایران»

2010 June 16

رادیو کوچه

نمایندگان ۵۶ کشورجهان در شورای حقوق بشر در ژنو  با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به اعمال خشونت و سرکوب مردم این کشور اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه  آمریکا و نروژ به همراه 54 کشور دیگر در شورای حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای هماهنگ اظهار داشتند که «نمى‌توانیم اجلاس حقوق بشر را بدون اشاره به رویدادهای سال گذشته در ایران ادامه دهیم»

امضا کنندگان این بیانیه از دولت ایران خواستند که  به مردم اجازه دهند تا بتوانند آزادانه در اجتماعات شرکت کنند.

آن‌ها هم‌چنین از رژیم تهران خواستند که با تحقیق در مورد گزارش‌های مربوط به بازداشت شماری از تظاهرکنندگان و قتل برخی از آنان از سوی گزارشگران ویژه سازمان ملل موافقت کند.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با بیان اینکه «هیات نمایندگی جمهوری اسلامی از تمامی امکانات استفاده کرد تا جلوی قرائت این بیانیه را بگیرد» گفت: «خوانده شدن این بیانیه از یک نظر شکست بزرگ دیپلماسی برای ایران بود.»

آقای قائمی که در محل اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو حضور دارد همچنین گفت: «جمهوری اسلامی تلاش کرد بگوید این ها نوعی اتهام از سوی آمریکا است ولی با توجه به حمایت ۵۶ کشور، این تلاش به نوعی خنثی شد».

گفته می‌شود این بیانیه، فشار را بر روى رژیم تهران پس از تصویب تحریمهاى جدید در شوراى امنیت به خاطر برنامه مشکوک اتمی، افزایش مى‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,