Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
سوت- پله از ‌مارادونا می‌گوید:

«به‌خاطر نیاز مالی مربی آرژانتین شد»

2010 June 16

محمدرضا/ رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

اسطوره فوتبال برزیل بار دیگر به‌حمله لفظی به‌سرمربی تیم ملی آرژانتین پرداخته است. این صحبت‌ها پس از اظهارات اخیر دیه‌گو مارادونا مطرح شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌نظر می‌رسد که جنگ کلامی میان «پله و مارادونا» پایانی ندارد. در حالی‌که چند روز پیش سرمربی تیم ملی آرژانتین زبان به‌انتقاد از پله و نظراتش در مورد میزبانی جام‌جهانی توسط آفریقای جنوبی گشوده بود، این‌بار نوبت به‌اسطوره برزیلی رسید تا زبان به‌انتقاد از مارادونا بگشاید.

پله در مراسم سخن‌رانی حاضر بود که طبق معمول، بخشی از صحبت‌هایش به‌تیم ملی آرژانتین و سرمربی این تیم برگشت. در این مراسم که بیش‌تر شبیه کنفرانس مطبوعاتی بود پله گفت: «دیه‌گو تن‌ها به‌این دلیل مربی‌گری آرژانتین را پذیرفت که به‌پول آن نیاز داشت. من می‌دیدم که این تیم برای صعود به‌جام‌جهانی سختی‌های زیادی را متحمل می‌شد ولی این اصلن تقصیر مارادونا نیست، بلکه تقصیر کسی است که او را در این پست به‌کار گرفته است.»

پله در خصوص اظهار نظرات اخیر مارادونا در مورد خودش گفت: «نمی دانم چرا مارادونا این‌قدر در مورد من صحبت می‌کند، شاید او عاشق من شده است»

هم‌چنین پله در خصوص بازی برزیل اظهار کرد: «بازی بسیار بدی بود. برزیل نشان داد هنوز پاسخی مناسب برای تیم‌هایی که عقب نشسته و دفاع می‌کنند نیافته است. سرعت پاس‌دادن آن‌ها آن‌قدر بالا نبود که دفاع حریف را به‌هم بریزد. هنگامی‌که «مایکون» گل اول را زد اوضاع کمی بهتر شد و مردان «دونگا» فضای بیشتری برای کار یافتند.

به‌نظر من «‌روبینیو» بهترین بازیکن میدان بود. او عالی حرکت می‌کرد و مهارت بالایش با توپ را نشان می‌داد. یک پاس زیبا هم به «الانو» داد که منجر به‌گل دوم شد و بدترین بازیکن برزیل هم «لوییس فابیانو» بود که تسلیم مدافعان شده بود و هیچ اثری بر بازی نگذاشت.

کره شمالی هم در تمام دیدار عالی دفاع کرد و نظم و سازمان‌یافتگی خود را نشان داد. برزیل دقیقن همان تیمی بود که در دوران دونگا دیده‌ایم. تیمی‌که عاشق ضدحمله است، اما مقابل تیم‌هایی که دفاع کارآمدی دارند نمی‌داند چه کند. برزیلی‌ها همیشه مقابل این رقیبان به مشکل برمی‌خورند، صرف‌نظر از کیفیتی که رقیبان دارند.

روش برزیل بسیار نگران‌کننده است و آن‌ها شاید مقابل ساحل‌عاج به‌مشکلات زیادی برخورد کنند. ساحل‌عاجی‌ها مقابل پرتغال نشان دادند که بسیار عالی می‌توانند دفاع کنند و مهاجمانی دارند که از ضدحملات استفاده کرده و کاری کنند که برزیلی‌ها تاوان ناتوانی در عبور از دفاع حریف را بپردازند.»

«کارلوس دونگا» بعد از برد 2 بر 1 برابر کره‌شمالی با سیل سوالات خبرنگاران برزیلی و بین‌المللی مواجه شد. او که تیمش بسیار پایین‌تر از توقعات نمایش داد حرف‌هایش را از این‌جا آغاز کرد که باید به‌کره شمالی احترام گذاشت و نمایش خوب آن‌ها را بزرگ شمرد.

سرمربی تیم ملی برزیل گفت: «همه تیم‌هایی که به جام‌جهانی می‌آیند می‌خواهند قدرت‌مندانه بازی کنند، ما در این بازی تقابل توانایی‌های دفاعی و تهاجمی را به‌چشم دیدیم، در نیمه اول ما خوب بازی نکردیم و نتوانستیم با سرعت توپ را به‌گردش دربیاوریم. اما در نیمه دوم اوضاع بهتر شد.»

وی در پاسخ به‌این سوال که چرا کاکا را تعویض کردید گفت: «من نیلمار را به‌خاطر سرعت بیشترش وارد زمین کردم. احساس من این بود که به‌سمت دروازه ما می‌آیند و ما می‌توانیم از این فضا استفاده کنیم، این تعویض برای گل‌زنی بود و چیز مهمی هم نیست. اما بازی اول همیشه سخت‌ است، مطمئن باشید من و بازیکنانم دوست داریم گل‌های بیشتری به‌ثمر می‌رساندیم، حتا «جولیو سزار» هم برایش مهم است که ما بازی‌ها را پرگل‌تر ببریم. ما در نیمه‌دوم شانس‌های زیادی داشتیم که باید از آن‌ها استفاده می‌کردیم. وقتی شما با یک تیم تهاجمی بازی می‌کنید، فضاها باز هستند و فرصت برای نمایش و حمله وجود دارد. اما تیمی که فقط دفاع می‌کند شرایط را تغییر می‌دهد. در این بازی‌ها باید توپ را بدوانید و فضا ایجاد کنید. اگر دقت کرده باشید کره‌شمالی همه فضاها را بسته بود.»

وی هم‌چنین در پاسخ به‌این سوال که از بازی روبینیو راضی هستید گفت: «روبینیو بسیار باهوش است، او می‌داند چگونه در پست‌های مختلف بازی کند. وقتی شما کاکا یا روبینیو هستید، مدافعان تمام تلاششان را می‌گذارند تا شما را متوقف کنند و این‌جاست که باید مدام جای خود را عوض کنید. من از بازی روبینیو بسیار خوش‌حالم به‌خصوص که خیلی‌ها دوست ندارند او را در تیم ملی ببینند.»

از نکات قابل ذکر این بازی گزارش آقای عادل فردوسی‌پور بود که هین گزارش گفت: «خوب است که دونگا، کره‌شمالی را مثل کف دستش نمی‌شناسد وگرنه این بازی حتمن مساوی می‌شد.» این طعنه مستقیم عادل فردوسی‌پور به افشین قطبی، آن‌هم در هنگام مسابقه برزیل- کره‌شمالی چه معنایی می‌توانست داشته باشد؟ انتقال اطلاعات به‌بیننده‌ها یا انتقاد از سرمربی تیم‌ملی ایران؟ شاید هم عادل خود را موظف دانسته که از موج متلک‌پرانی به افشین قطبی که این روزها در مطبوعات ورزشی ما به شدت «مد» شده است، پیروی کند. آیا این احتمال برای گزارش‌گری که او را هم‌واره با کلیشه‌شکنی‌هایش به‌خاطر می‌آوریم کمی عجیب نیست؟

افشین قطبی به تاوان کدام‌یک از اشتباهاتش باید در میانه پخش مسابقه‌ای که هیچ ربطی به‌او نداشت مورد تمسخر گزارش‌گر قرار می‌گرفت؟ به‌خاطر نتیجه‌ای که گرفت و کره‌شمالی و جنوبی را در خانه‌هایشان شکست نداد؟ یا همان کره‌ای که با یکی از بهترین نمایش‌های جام تا این لحظه یونان را برد و همین کره‌ای که دیشب پیش چشم تمام دنیا، برزیل بزرگ را با تلاش جسورانه خود کلافه کرده بود.

طعنه‌آمیز است که عادل خود بارها و بارها بر بازی قهرمانانه و دفاع سخت‌کوشانه کره‌شمالی تاکید می‌کند و صحه می‌گذارد و هم‌زمان سرمربی تیم‌ملی کشورمان را به‌جرم این‌که همین تیم را در خاک خودش شکست نداده به‌باد تمسخر می‌گیرد. آیا تساوی در خانه دو تیمی که تا امروز نمایش خیره‌کننده‌ای در جام‌جهانی داشته‌اند این‌قدر فاجعه‌بار و مستوجب استهزا بوده است؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. رامین
    1

    آقای قطبی فقط برای اینکه سرمربی تیم ملی بشه, قول داد که ایران رو به جام جهانی میبره, با این اوصاف فک کنم مسخره کردنش کمترین حق ملت ایرانه!