Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
زاکومی- نخستین شگفتی جام‌

«اسپانیا در بند هیتسفلد»

2010 June 17

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

ششمین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با سه پیروزی دنبال‌ شد و تیم‌های شیلی، سوییس و اروگوئه توانستند حریفانشان را شکست دهند.

در نخستین بازی گروه هشتم رقابت‌های جام‌جهانی 2010 تیم‌های شیلی و هندوراس در ورزشگاه «ام‌بوم بلا» شهر نلسپرویت به‌دیدار هم رفتند که در پایان این شیلی بود که توانست با نتیجه یک بر صفر حریفش را شکست دهد. تک گل سه امتیازی این مسابقه را «بیوسور» در دقیقه 34 به‌ثمر رساند.

«مارسلو بیلسا» سرمربی آرژانتینی تیم‌ملی فوتبال شیلی پس از پیروزی یک بر صفر شیلی بر هندوراس گفت: «به‌نظرم نتیجه بازی عادلانه بود. ما خوب بازی کردیم. هیچ‌گونه ضعف و تعللی نداشتیم و نباید نگران بردمان می‌بودیم.»

او که در نشست خبری پایان بازی صحبت می‌کرد، ادامه داد: «با آن‌که می‌شد، گل‌های بیش‌تری به‌ثمر برسد، با این‌حال تیم در حمله متقاعد‌کننده ظاهر شد. فقدان گل در صورت تقسیم امتیازها در گروه می‌توانست بهای سنگینی را در پی داشته باشد.»

سوییس در نخستین دیدار خود در جام‌جهانی 2010 توانست قهرمان یورو 2008 را شکست دهد. در آخرین دیدار دور نخست رقابت‌های جام‌جهانی، تیم‌های ملی فوتبال سوییس و اسپانیا در ورزشگاه «موزس‌ماب‌هیدا» شهر دوربان، به‌دیدار هم رفتند. در این دیدار که قضاوت آن‌را «هاوارد وب» از انگلیس بر عهده داشت، «گلون فرناندس» در دقیقه 52 تک‌گل سه امتیازی مسابقه را به‌ثمر رساند تا مردان «هیتسفلد» برابر یکی از مدعیان قهرمانی جام نوزدهم به سه امتیاز ارزش‌مند دست پیدا کرده و نخستین شگفتی جام‌جهانی 2010 را رقم بزنند. این گل در حالی به‌ثمر رسید که جریان بازی کاملن به‌نفع اسپانیا بود و یک ضربه اوت از دروازه‌بان سوییس توپ را وارد زمین اسپانیا کرد تا پس از سریالی از اتفاقات توپ در دروازه اسپانیا قرار بگیرد.

هیتسفلد با اتخاذ شیوه‌ای مناسب در بازی برابر ماتادورها، نشان داد که از قدرت بالایی در بازی‌خوانی برخوردار است. لایه‌های دفاعی مناسب و چینش درست بازیکنان به‌هنگام دفاع و حمله، نقش پررنگی در برتری سوییسی‌ها برابر اسپانیا داشت.

از جمله حوادث مهم این مسابقه می‌توان به‌آسیب‌دیدگی و تعویض «فلیپ‌سندروس» مدافع سوییسی‌ها اشاره کرد که در همان نیمه نخست زمین مسابقه را ترک کرد. بازیکنان اسپانیا و سوییس هر‌کدام یک‌بار تیرک دروازه حریف را به‌لرزه درآوردند.

تیم‌های فوتبال آفریقای‌جنوبی و اروگوئه در اولین بازی دور دوم مرحله گروهی به‌مصاف یک‌دیگر رفتند که این بازی با برتری سه بر صفر اروگوئه به‌پایان رسید.

«دیگو فورلان» در دقایق 24 و 80 و «پریرا» در دقیقه 93 گل‌های اروگوئه را وارد دروازه میزبان رقابت‌ها کردند. «خونه» دروازه‌بان آفریقای‌جنوبی در دقیقه 76 به‌دلیل انجام خطای پنالتی با کارت قرمز داور از زمین اخراج شد.

اروگوئه با این پیروزی چهار امتیازی شد و آفریقای‌جنوبی یک امتیازی ماند. فرانسه و مکزیک دیگر تیم‌های این گروه نیز یک امتیازی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,