Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
چاردیواری2

«به احترام او برخیزید»

2009 September 05

فواد خالی / رادیو کوچه

foaad@radiokoocheh.com

به دومین چاردیواری خوش آمدید . یک هفته غیبت داشتم و فکر می‌کنم توجیه‌ام برای خودم قابل قبول باشد اما به شما چیزی جز عذرخواهی و پوزش نمی‌توانم بگویم . چاردیواری این هفته‌ هم پیشنهاداتی را برای سبد فرهنگی شما ارایه می‌کند . در ضمن ما به شدت نیازمند پیشنهادات شما هستیم و پیشنهادات متناسب با حال و هوای چاردیواری را با اسم خودتان منتشر می‌کنیم . برویم سراغ چهاردیواری این هفته و پیشنهاداتش .

20090905-4divari-koocheh

کتاب هفته : خانه‌ی خیابان مانگو

معمولا کم پیش می‌آید کتابی بخوانم و خیلی راغب باشم که معرفی‌اش کنم . معمولا هم آن قدر داستان کوتاه دوست دارم که خیلی بیشتر از رمان به خواندش علاقه نشان می‌دهم . اما یکی از رمان‌هایی که تاثیری عجیب و غریب روی ذهن من گذاشته است رمان«خانه‌ی خیابان مانگو» است .

رمانی فوق‌العاده از نویسنده‌ای فوق‌العاده؛ ساندرا سیسنروس. رمان به صورت فصل‌های خیلی کوتاه است که هیچ سیر داستانی را طی نمی‌کند . معمولا رمان‌ها موضوعی خاص را بر می‌گزینند و به صورت خطی آن را پی می‌گیرند تا به پایانش برسند اما خانه‌ی خیابان مانگو چنین نیست . خانه‌ی خیابان مانگو فقط معرفی می‌کند. راوی که دختری کوچک است، با گذر زمان رشد می‌کند و از خانه‌ی خیابان مانگو تا موهای اعضای خانواده‌اش را برای خواننده تعریف می‌کند . حتی بوی موهای مادرش که آدم هوس می‌کند سرش را توی آن فرو کند چون بوی نان گرم می‌دهد . سعی می‌کنم از رمان زیاد تعریف نکنم و تمام حال و احوالش را اینجا برایتان شرح ندهم اما اگر می‌خواهید کتابی را به کتابخانه‌تان اضافه کنید که هیچ وقت دست از سرش بر نمی‌دارید و به هیچ کس حتی قرض هم نمی‌دهید بروید به یک کتاب فروشی و رمان خانه‌ی خیابان مانگو را با ترجمه ی اسداله امرایی که نشر نقش‌و‌نگار چاپش کرده را بخرید و سرشار شوید، پرواز کنید . سفر به خیر.

20090905-4divari-koocheh1

موسیقی هفته: به تماشای آب‌های سپید

دو سال پیش که باز رفته بودیم کافه شوکای دوست داشتنی، یک کاست از نشر هرمس دیدم . البته هرمس هر چیزی منتشر کند آدم نشنیده، خوش خوشانش می‌شود . چون طراحی‌های جلدش خیلی فوق العاده‌ست و آدم را میخ‌کوب می‌کند اما این یکی اسم زیبایی هم داشت: به تماشای آب‌های سپید.  دوستم گیر داد که بخرمش . اما من و حسین علیزاده؟ نه . این یکی را نمی‌توانم تحمل کنم.  در کل با موسیقی کلاسیک ایرانی مشکل دارم . بالاخره دوستم ششصد تومان من را توی خرج اضافی انداخت . اما چه انداختنی . حاصلش شد یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کاست‌های تمام عمرم . همراهی فوق العاده‌ی ژیوان گاسپاریان و حسین علیزاده آدم را ‌میخ‌کوب می کند . بخصوص  اگر موسیقی‌اش تلفیقی از موسیقی ملی ایران و ارمنستان باشد . تمام قطعات فوق‌العاده اجرا شده است . فکر می‌کنم اگر تجربه‌ی شنیدنش را از دست بدهید چیز زیادی را از دست داده‌اید. آرامش مطلق را به آدم تزریق میکند این کاست لامذهب . راستی اگر سی دی‌اش را بخرید کاتالوگ کامل‌تری دارد.  فکر می‌کنم ارزش « به تماشای آب‌های سپید » خیلی بیشتر از ششصد تومان باشد .

عکس: فواد خاک‌نژاد / رادیو کوچه

عکس: فواد خاک‌نژاد / رادیو کوچه

شخصیت هفته : عباس کیارستمی « به بهانه‌ی حضورش در جشنواره‌ی ادینبورگ »

با فیلم‌هایش نفس کشیده‌ایم ، می‌داند چه می‌سازد، با فیلم‌هایش بالغ می‌شود و کودکی‌اش را هم هرگز از دست نمی‌دهد . او یک کودک واقعی‌ست . با نام آوران زیادی گفت و گو کردم و ملاقات داشتم . همه نارسیست بودند اما او کودکی بود که از اخترک خودش می‌آمد . فیلم‌هایش را دوست داشتم و دوست داشتیم . آن روز که نام او را در ساحل کن صدا کردند غرور بود که ما را در خود غرق می‌کرد . کسی نمی‌دانست او همان کسی‌ است که زیر درختان زیتون به دنبال خانه‌ی دوست می‌گشت . مسافری که طعم مرگ را در گیلاس یافته بود و زندگی را در خواب مسافرش . مهم نبود که سفید برفی‌هایش را دیده‌ایم و در جاده‌هایش گم شده‌ایم یا نه . اما او بود با شعار هر روزه‌اش زندگی و دیگر هیچ . ده زنان را نشانمان داد . زنانی که می‌شناسیمشان و پنج طبیعت مطلق بود با بوی بهار نارنج . می‌گویند هنرمند باید افتاده باشد . روزنامه‌نگاران هم توصیه‌ای خوب دارند که به اسطوره‌های زندگی‌ات نزدیک نشو . اما ما به او نزدیک شدیم و چه خوب بود این رویارویی رویایی . افتادگی یعنی این . افتاده مثل رقص باد زیربرگهای زیتون .

حتی اگر نشناسیش کافیست  فیلم صمدیان از سفر او به مراکش را ببینی . سادگی‌اش در تدریس، مهربانی‌اش با شاگردها و این که نترسی از دیدارش . دون خوان می گوید: «کافیست کسی را که سال‌هاست می‌شناسی و تا به حال ندیدیش را از نزدیک ببینی یا از شوق سرشار می‌شوی و یا از نفرت خواهی مرد » اما او را که ببینی سرتاسر غرور است و پیروزی . هم در نگاه او هم در وجود تو . او شعر می‌گوید. پرفورمنس خلق می‌کند . فیلم می‌سازد و عکس می‌گیرد و زندگی می‌کند . خانم‌ها، آقایان، لطفا به احترام عباس کیارستمی لحظه‌ای برخیزید .

20090905-4divari-koocheh4

فیلم هفته : پاریس دوستت دارم .

شاید برای معرفی این یکی کمی دیر باشد اما مدتی پیش یکی از دوستان عزیزم یک هدیه‌ی فوق‌العاده به من داد. برای من و کسانی که عشق پاریس هستند این هدیه می‌توانست با ارزش‌ترین چیز باشد. دی وی دی فیلم «پاریس دوستت دارم» هجده فیلم از هجده کارگردان برتر دنیا درباره‌ی پاریس . فیلم‌های متفاوت که همه تم و موضوع عاشقانه دارند . واقعا فیلمهای نابی هستند و تایم همه‌شان هم هفت دقیقه بیشتر نیست . قابل هضم و راحت الحلقوم و با حضور هنرپیشه‌های ناب . از ژولیت بینوش فرانسوی و ناتالی پورتمن آمریکایی بگیر تا لیلا بختی ایرانی . در یکی از اپیزودها یک پسر فرانسوی عاشق یک دختر محجبه می شود . در اپیزودی دیگر پسری کور عاشق یک بازیگر می شود و در اپیزودی دیگر روح اسکار وایلد در پرلاشز به نجات عشقی مستاصل می‌شتابد . بیشتر از این دل‌تان را نمی‌سوزانم این فیلم را هر طور شده پیدا کنید چون بالاخره جایزه‌ی ویژه‌ی جشنواره‌ی کن دو هزار و شش و تورنتو را در همان سال به خودش اختصاص داده . اگر هم پیدایش نکردید به من بگویید شاید یک کاری برایتان کردم .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,