Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
به قلم مدیر اجرایی عفو بین‌الملل مالزی

«ایران، یک سال به یاد ندا آقاسلطان»

2010 June 17

این فراخوانی است برای هر فرد با هر ملیتی، تا بداند «صلح» تنها با نبود جنگ میسر است.  بیایید زمانی که درحال لذت بردن از زندگی خود هستیم، به یادآوریم مردم ایران را که هنوز برای صلح مبارزه می‌کنند نه تنها در اندیشه و ادراکشان بلکه در عمل.

واحد ترجمه / رادیو کوچه

شنبه گذشته‌، یک‌سال از انتخابات عمومی که در ایران برگزار شد، گذشت. در این کشور از این دوره به عنوان دورانی تلخ و آزاردهنده از حوادث انتخابات گذشته یاد می‌شود که بسیاری از خبرنگاران ،روزنامه‌نگاران،دانشجویان، سیاست‌مداران و فعالان حقوق بشر در زندان‌ها به دور از دنیا نگاه داشته شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این دوران هم‌چنین به عنوان پایان دهنده‌ای برای زندگی بسیاری از ایرانیانی که به نتایج این آرا اعتراضات داشتند، مطرح است. یکی از این کشته‌شدگان «ندا آقاسلطان» دختری 27 ساله بود که در هنگام تماشای معترضان کشته شد و صحنه تیراندازی به صورت یک ویدیو کلیپ آماتوری با اینترنت (به تمام دنیا) ارسال شد.

مقامات ایرانی هیچ گونه اقدامی در این مورد انجام ندادند و در عوض، به متهم‌کردن معترضین پرداختند که از مرگ ندا جهت تبلیغ برعلیه نظام استفاده کرده‌اند.

صدها تن از مردم که در ژوئن 2009 در تظاهرات شرکت کرده‌بودند و یا برای ابراز عقایدشان که مخالف حکومت است در بازداشت به سر می‌برند. بسیاری دیگر متهم به محاربه (جنگ با خدا) شدند که مجازات آن‌ها مرگ است.

در ژوئن 2010، نیز هم‌چنان شاهد افزایش تدابیر سخت برای آزادی عقاید و بیان هستیم.


وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق‌مدنی با تهدید به مرگ، بازداشت غیرقانونی و کنکاش‌های غیرقانونی خود و وابستگانشان برای یافتن اظهارنظری علیه دولت، روبه‌رو هستند.

جرمی که «تبلیغ علیه نظام » نام گرفته و یک سال حبس را با خود به همراه دارد.

«محمد اولیایی فرد» وکیل مدافع حقوق بشر به جهت گفتن سخنانی برعلیه اعدام موکل جوانش که 18 سال داشت، دستگیر شد. وی خاطر نشان کرده‌است که از سال 1990 تا کنون 45 بار دستگیر شده‌است.

این اقدامات دولت برخلاف اصول سازمان ملل متحد در زمینه نقش وکلا است که بر اساس آن وکلا مجاز به انجام کار خود «بدون ارعاب، مانع ، آزار و دخالت نابجا» هستند. آن‌ها (دولت) در به رسمیت شناختن این حق قانونی برای وکلا که بتوانند عقاید خود را آزادانه بیان کنند و در بحث‌های عمومی مربوط به اجرای عدالت، ارتقا و محافظت از حقوق بشر شرکت کنند، در عمل شکست خورده‌اند.

دولت ایران باید فوری و بی‌قید و شرط تمامی این زندانیان را آزاد نمایند آن چنان‌که برای سایر زندانیان نیز باید به سرعت و در یک روند کاملن مطابق با استانداردهای بین‌المللی و بدون توسل به مجازات اعدام تشخیص جرم صورت گیرد و منصفانه محاکمه شوند.

این فراخوانی است برای هر فرد با هر ملیتی، تا بداند «صلح» تنها با نبود جنگ میسر است.

صلح به معنی اجرای عدالت، ابراز آزادانه عقاید، آزادی شرکت در مراحل تصمیم‌گیری بدون هیچ‌گونه ترس و وحشت است.

بیایید زمانی که درحال لذت بردن از زندگی خود هستیم، به یادآوریم مردم ایران را که هنوز برای صلح مبارزه می‌کنند نه تنها در اندیشه و ادراکشان بلکه در عمل.

روزنامه مالای میل، 15 ژوئن

نورا مورات ،مدیر اجرایی عفو بین‌الملل مالزی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,